Snafu: V háji jako obvykle (2023)

Čínská low cost variace na Mad Max: Fury Road se špačkujícím se Jackie Chanem a Johnem Cenou. Jsou vlastně i horší nápady na to jak poskládat dohromady akční film. Zvlášť když se po otravném úvodu trochu víc vykašlou na digitální orgie a začnou dobře využívat přednosti (komediální i pohybové) obou hlavních bijců. 6/10

Rachel Stoneová: Sázka na Srdce (2023)

Tolik peněz do toho nasypali, a tak banální nuda jim z toho vylezla... je mi Gadotky vlastně líto, měla na víc než se zahrabat v podobých zmetcích. Ale evidentně jak jí skončí angažmá v DCEU a v Rychle a Zběsile sériích, a díky věku jí zmizí aura největší sexbomby široko daleko, tak skončí. 4/10

Vyproštění 2 (2023)

Hargrave šlape do pedálu a předvádí ještě lepší akční divadlo než v jedničce. Možná kdyby mu scénář nepsal patlal Russo, tak by snad měl šanci i vytvořit budget verzi Mission Impossible série - evidentně se o to už pomalu snaží, ale z bahna jednoduchého braku není tak snadné se dostat. 8/10

Asteroid City (2023)

Improv divadlo, nekonečná repetice pěti pastelových barev v jedné konstantní kamerové kompozici, bezpříběhová masturbace nad formálním podkuřováním nejpovrchnějšímu hipsterství. Wes Anderson unhinged. Zvládá nastřelit zajímavé a fungující scény na ploše pěti minut, cokoli nad rámec těch pěti minut té funkčnosti pozbývá a stává se zbytečným chaotickým bordelem. Mám rád jeho staré filmy, a mám relativně rád i jeho poslední film, ve kterém těžil právě z toho že jde o sérii kraťasů při jejichž krátkosti se mu ještě daří udržet dramaturgii, charaktery postav a pointu příběhu, než expresivní adhd roztěkaností uhne někam náhodně jinam.  Což je přesně to co se mu děje tady.  Tady jen dokazuje že se opravdu pomalu stává druhým Shyamalanem. A navíc je to strašlivá nuda. 5/10

Zakázaný svět (1982)

Vůbec ne nezajímavý pokus o levnějšího Vetřelce s trochou klasického osmdesátkového exploitation navrch. Takže tu máme klaustrofobní prostředí vědecké stanice na pusté planetě, pár vědců kterým se experiment s genetickými mutacemi nepěkně vymkne z rukou, drsného vojáka co má jejich malý problém vyřešit, a pár hezkých holek toužících hlavně po tom shodit oblečení a dostat se hrdinovi do kalhot. A funguje to, hlavně proto že výprava je na svou dobu dost solidní a tomu Vetřelci se snaží podobat velice zdatně, a tam kde nestačí kvalita rekvizit, tam šikovně zaúřaduje režisér s řemeslně zdatně zvládnutými kompozicemi a pár agresivními střihovými sekvencemi. Navíc ani ten příběh není úplně tragický, má slušně vymyšlený základ, postupná geneze monstra předvádí něco velmi podobného co o třicet let později zkoušel Scott se samotným Vetřelcem v Prometheovi. Samozřejmě, pořád je to brak, ale zábavný a na výrazně vyšší úrovni než na jaké jsme z té doby z žánru zvyklí. Čemuž odpovídají i tři nominace na Saturn Awards. 7/10

Říše světla (2022)

Slice of life z 80s Británie, Mandesova pocta klasickým kinům, romance dvou outsiderů nepřízni osudu navzdory, komentář k rasismu a sexismu soudobé společnosti - neukotvenost v jednom tématu může vadit lidem zvyklým na Mandesova obvyklá vyhrocená dramata, ale na to natočit si občas takto odpočinkový a příjemný film není nic špatného. Zvlášť s jeho  (a Deakinsovým) talentem pro vyšperkování každé scény, každého záběru. I Reznor jako by si netypicky neagresivním soundtrackem chtěl udělat něco jen tak pro radost... a to drama tu bohatě dohání svým fantasticky expresivním a přitom lidským herectvím Olivia Coleman. Věřím že jediný důvod proč tady nedostala aspoň nominaci na oscara je právě proto jak je film nevtíravý/nevýrazný. 8/10

Oppenheimer (2023)

Od oznámení filmu o Oppenheimerovi jsem přemýšlel jestli se Nolanovi opět povede do lineárního biografického filmu nacpat svou trademarkovou dramatickou berličku s nelineárním vyprávěním v několika prolínajících se časových rovinách.  Povedlo, bohužel... jak i u Dunkirku jsem si ještě říkal že tam to i při obdobně true story vyprávění ještě slouží nějakému účelu, tady už odskakování do budoucnosti opravdu jen otravuje a zbytečně odvádí pozornost od toho důležitého k nepodstatnému. Protože na Oppenheimera jsme všichni přišli kvůli Manhattanu, Trinity, morálním otázkám s tím spjatými a vyrovnávání se s nevyhnutelnými implikacemi pro svět. Hon na rudé ve zdlouhavých slyšeních je vedle toho zcela nepodstatná věc - jakkoli sama o sobě také ne bez zajímavosti, ale tady dostává neadekvátně moc prostoru a filmu to škodí. A k tomu tam roubovat osobní antagonismus mezi špičkami jaderného programu... jako parafráze na Amadea a Salieriho snad zábavné, ale opět to zbytečně ředí jinak extrémně silné téma. Škoda.  V základu je tu přitom pořád velmi dobrý film, s brilantním herectvím všech zúčastněných, a na Nolana místy překvapivě odvážnou expresivní režií s jakou jde pod povrch Oppenhaimerova strhaného obličeje... zanechá pocit že mohl být něčím ještě mnohem víc. A že klidně mohl být o hodinu kratší. 8/10

Bod obnovy (2023)

Dobrý to je... a dokážu to říct vlastně i bez dovětku "na české poměry".  Ono, s tímhle dovětkem je to totiž přímo úžasný, a čeští návštěvníci kin by měli autorům líbat boty za to že mezi ně vyslal takhle na Česko unikátně vážné, audiovizuálně kvalitní, a příběhem ambiciozní sci-fi. Krásný důkaz že čistokrevně žánrový thriller ani v našem prostředí vůbec nemusí působit směšně - jen si pak musím nutně posteskout jakto že takové tu nevznikají tři do roka. Prachy by to na to byly, zájem publika... no uvidíme za pár měsíců až tohle půjde do široké distribuce. Teď k filmu - námět s oživováním připomene fantastický seriál Altered Carbon, který stihl vyjít během těch devíti let kdy byl Bod obnovy v produkci a, jak říkal režisér při diskuzi, jim na mezinárodním trhu trochu sebral vítr z plachet, ale každopádně není to kopírka, jdou vlastní cestou, a svůj futuristický cyberpunkový svět mají originální a dobře promyšlený. A hlavně tohle není punkový exploitation bordel jako Altered Carbon (česky láskyplně pojmenovaný Půjčovna masa), ale seriozní detektivka s příchutí klasických korporátních konspirací (vložte povinné aluze na Blade Runnera a Minority Report). Méně nahoty a akce, více zamotanější příběh. Ten příběh dává smysl, baví když se odkrývají jeho vrstvy a worldbuilding je tu překvapivě excelentní, a stihne nadhodit i nějaké ty hlubší myšlenky o možných dopadech technologie na společnost... ale co nefunguje zdaleka ideálně, je jeho dramatické podání.  Tady filmaři narazili na své limity a nedostojí svým ambicím - je jasně vidět velký potenciál, ale ty potenciálně silné momenty a motivy vyšumí do ztracena, odhalení se zbytečně avizují předem a tragičnost některých situací nedokáže režie dostatečně prodat.  Možná je to relativní nezkušeností debutujícího režiséra? Snad ve svém dalším filmu se nebude bát přitlačit na pilu víc a emocionální impakt narace ještě dopiluje.  A imo až moc si vypomáhají parafrázemi kultovních žánrových filmů (Ghost in the Shell, Matrix, Blade Runner, etc) místo aby ten svůj originální styl středoevropského cyberpunku drželi pořád. Fanouška žánru to u srdíčka zahřeje, ale je to jen berlička bez které by se dalo obejít.  I přes to jsem za tenhle film pořád hrozně rád. Kultovní klasika to asi nebude, nicméně zázrak v rámci České kinematografie je to pořád - a všichni na to proboha jděte, ať máme víc takových.  8/10

Metaloví lordi (2022)

Je to kýč? Jasně. Je to hrozně příjemné coming of age movie? Ještě víc. A fanouška metalové hudby potěší tím jak bere metalovou kulturu vážně, ale i s ironií a nadhledem na těch správných místech. 8/10

Policajt v Beverly Hills III (1994)

Druhý díl točil klasik akčního filmu Tony Scott, komediální základ filmu pro něj byl dost netypický, ale zvládl to s velkou ctí a udělal z dvojky nejlepší díl série. Trojku naopak točil John Landis, který s komediemi měl velké zkušenosti (Blues Brothers a Cesta do Ameriky) - a ten tady krutě selhal. A to právě hlavně po té komediální stránce, protože akce je celkem snesitelná, nic velkého, ale ani tragedie. Ve scénáři věřím že ty Axelovy hlášky a gagy kolem něj byly vtipné, ale ve filmu evidentně chybí talent pro komediální timing, pointy vyplynou do ztracena, Murphy působí unaveně a otráveně, jeho parťáci nemajjí pořádně prostor, všechno je tu prostě... meh. Nejhorší díl série. 5/10