Milovaní (2006)

Solidní nízkorozpočtové drama, které rozhodně neurazí. Jak píše karnát, nevyhnete se některým klišé typickým pro tento žánr, ale na druhou stranu je to příjemně uvěřitelné. A navíc s bonusem v podobě krásné a svérázné Moa Gammel :)

Až na krev (2007)

Nekompromisní art a pro mě jasný kandidát na film roku.

Absolvent (1967)

Paul Simon, Art Garfunkel, chvíli nic, Dustin Hoffman, dlouho nic, Mrs. & Miss. Robinson, dlouho, dlouho, dlouho nic, zbytek. Geniální film. ||| Absolvent je do jisté míry stejně syrový jako Peckinpahovy kousky, na rozdíl od nich ovšem po citové stránce. Ta syrovost, skvělý scénář a herci způsobují, že nejenže si odmyslíte Hoffmanovy tři křížky, ale prožijete to celé s ním. Co víc si od podobných dramat přát.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Tož nebylo to špatné animé, kdybych byl o něco mladší, asi bych si ho užil vícero. Pocitově mi film hodně připomněl Pipi dlouhou punčochu. PS Rozhodně to není film pro každou příležitost, chce to náladu na příval bezstarostného dětství, počátek dospívání a ohromení šíří okolního světa. 7/10

Krvavý diamant (2006)

Natočit film o relativně nedávném dění v Sierře Leoně tak, aby byl komerčně úspěšný a přitom aby seriózně a komplexně poukázal na tamnějších problémy, je velmi obtížné, snad nemožné. Zwick se o to pokusil, dle mého neúspěšně. Sorry, Edy, tahle látka byla, je a bude pro někoho zkušenějšího a/nebo více zainteresovaného. Více se o tom rozepisovat nehodlám, snad jindy a jinde. K filmu: potěšilo odbourání některých hollywoodských klišé, kamera a akce. DiCaprio se držel svého standardu, Jennifer jsem viděl po delší době -- čas jí na kráse neubral, ovšem herectví moc nepředvedla. Kombinace sociálního dramatu ze země třetího světa a akce mi příliš nesedla, ale zase to nebyla žádná pěst na oko.

Stůj při mně (1986)

Přiznám se, že důvod úspěchu tohoto snímku mi zcela uniká. Pravda, herectví těch čtyř je vynikajicí, ovšem zbytek je průměr. Chápu, co tím příběhem chtěl King říci, jde o to, že Reiner tomu nedokázal dát ani trošku výjimečný háv.

Bournův mýtus (2004)

Jednoznačně nejslabší díl série, ve kterém -- nezlobte se na mě -- se vlastně vůbec nic nestane. Akce dobrá, kamera roztřesená, naháněčka v Moskvě... hmm... klobouk dolů. Více viz Ultimatum. 7/10

Bourneovo ultimátum (2007)

Vrchol skvělé série? Ano! Film který bych zařadil do TOP 100? Ani náhodou :-) Matt Damon srostl s rolí, a to, že jí přes všechnu schematičnost stačil vdechnout život, je malý zázrak -- bravo. Jednoduchý příběh je umně zakrytý ďábelsky svižnou akcí, což rozhodně nepovažuji za nedostatek. Problém je, že tenhle vlak, který se řítí nadsvětelnou rychlostí už od první minuty, je bohužel přespříliš roztřesený. Ta roztřesenost pro mě vlastně charakterizuje celou tvorbu Paula Greengrasse a je jedním z důvodů, proč ho příliš neuznávám. Přesto 8/10 za nejlepší (a navíc 340-ti minutovou) naháněčku, jakou jsem kdy viděl. PS Posledních pár záběrů a úsměv Julie Stilesové si budu pamatovat dlouho :-) PPS Symbolika konce JB je sice jednoduchá, ale funguje znamenitě.