Narozeniny (1984) (TV film)

Poněkud zapomenutá a neprávem přehlížená komedie. Je poměrně vtipná a herecké výkony (hlavně Krampolovy a Navrátilovy) jsou opravdu skvělé. Film nejspíš ale pohřbil banální příběh manželské nevěry a záměny postav (po staletí vděčné komediální prvky), které nepřinášejí nic moc nového. Za povšimnutí stojí Jirka Asterová, na který je vidět, jak odpudivá ženská to byla, i když byla mladá, to jí ovšem nebrání v tom, prožívat se i na starý kolena jako sexsymbol nebo co. Ještě bych vyzdvihl povedenou postavičku "doktora", obsazenou sympaťákem Janem Schmidem, ta byla taková roztomilá. Zábava mládeže na horách, vkus a prostředí 80. let přirozeně katastrofální.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Atmosféra filmu je prostě strhující a je to thriller jako prase. Genius viktoriánského blázince je dokonalý a přímo bytostně je z toho cítit starý Edgar Allan. Herci byli skvělí a po delší době mě tam ani moc nesrala dámská postava (nestárnoucí Kate Beckinsale), tentokrát ovšem filmu herecky dominují Ben Kingsley (jeho psychopatické reminiscence na kariéru v armádě) a trochu překvapivě i David Thewlis. Mě osobně nejvíc potěšily epizodní role Mechaela Caina a Brendana Gleesona, protože to jsou moji velcí oblíbenci. Trochu jsem měl dojem, že se schyluje k dramatičtějšímu finále, protože mi přišlo, že Dr. Lamb zmínil, že se chystá Asylum vyhodit do povětří, ale jsem rád, že to tak nebylo. "Šokující" závěr musíme Poeovi odpustit, protože to je holt spisovatelská licence, typická pro povídky 19. století.

Jídlo, s.r.o. (2014) (pořad)

Hrozně u tohoto pořadu bojuju. Celkem mě zajímá jeho obsah, ale heroicky přitom zápasím s bytostným odporem k Romanu Vaňkovi, jehož patetický žvásty, dramatický pohledy do kamery nebo ubohý pokusy o vtip mě opravdu vysilují.

Vínečko (2011) (pořad)

Jako pořad o víně je to dost bída. Ve dvacetiminutové stopáži zaberou polovinu halekačky s cimbálovkou, který se musí buď přetrpět nebo přeskočit a ve zbytku pak něco koktají hosté typu Antonín Panenka nebo Bob Klepl, kteří vědí o vínu hovno a útrpně tam něco drmolí. Asi tak půl minuty dostane prostor skutečný vinař, který nestihne nic říct a zbytek pořadu si ukradne Jožka Šmukař, kterej roztlemeně žvaní.

Klenoty naší krajiny (2015) (seriál)

Docela zírám, jak pěkně se tento seriál podařilo udělat. Záběry kamery na krajinu jsou opravdu dechberoucí. A Vladyka, kterýho jsem dřív vnímal spíš jako takovýho rozpačitýho šaška, se ukazuje být poměrně profesionálním moderátorem. V každým díle je nějaké zaškobrtnutí - například pořádně rustikální a zarudlý vinař z Pálavy vykládá, že pěstuje biovíno a jak je to fajn a nedodá, že to dělá jen kvůli vyžírání dotací - ale nevadí, pořád je to super pořad a čovek má hned chuť se někam vydat.

Litva, do toho! (2014)

Na začátku to skutečně vypadalo trochu jako Sbal prachy a vypadni. A kdyby děj zůstal v Londýně, třeba by film zaznamenal i podobný úspěch, protože určitý potenciál jakožto gangsterka rozhodně měl. Záhy se ale Angláni dostanou do Litvy, kde se započne podivná fraška zesměšňující východní Evropany a celý film zaznamená ukrutný úpadek. Dle filmu jsou VŠICHNI Litevci zločinci: vrazi, korupčníci, obchodníci s lidským masem, podvodníci, zloději, násilníci, lupiči atd. Bylo by to možná i zábavné (poté co divák překousne tu zkurvenou šanci natočit slušnou gangsterku), nebýt toho, že z opakované vlastní zkušenosti vím, že Angličani nevědí o zemích bývalého východního bloku vůbec nic, prostě je to nezajímá. V horším případě si myslí skutečně to, co je ve filmu zobrazeno.

Habermannův mlýn (2010)

S ohledem na to, jaký sračky se v poslední době v Čechách točí, musím Habermannův mlýn přes všechny jeho nedostatky ocenit opravdu vysoko. Pěkná kamera, šikovní herci (přirozeně to táhne Roden) a atraktivní téma nemohly nezplodit atraktivní biják. Přesto se film nevyhnul některým směšným amatérismům, skrz které je zjevné, že se přeci jen jedná o dílo ze zaprděné české kotliny. Nejkomičtější je asi používání češtiny a němčiny, když se třeba Radek Holub pokusí říct něco německy, je spuštěn perfektní dabing rodilého Němce se zcela jiným hlasem (nechápu proč, když ostatní herci opakovaně mluví takovou tou primitivní českou němčinou). Když se pak baví Němec Habermann s esesákem, oba mluví česky, esesák navíc šišlá takovou tou v podstatě parodickou německou češtinou a je to opravdová hrůza. Poměrně debilní mi přišel takový onen motiv Sofiiny volby, kdy esesák nutí Habermanna k výběru osob, které půjdou na odstřel, ač vlastně k tomu nemá zjevný důvod. Němečtí herci mi přišli poměrně špatně vybraní. Hannah Herzsprung, do který jsou ve filmu všichni strašně zamilovaní, je poměrně dost odporná ženská. Wilson Gonzales Ochsenknecht se svými smyslnými rty je zase od přírody prototyp debílka, který si už proto, jak vypadá, říká o úder šutrem do držky.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Je jasný, že je to slabší než jednička, což je ovšem věčný úděl dvojek. Příběh docela dobrej, herci vesměs tragičtí (zvlášť ti tři titulní sympaťáci, těm bych rád dal pěstí). Opět jsem si ověřil teorii, že americký komedie jsou prostě trapný, trapný a ještě jednou trapný. Celkem chápu, o co v jednotlivých komických scénách šlo, ale nedokážu si představit, že se tomu někdo příčetný směje. Jedna * navíc za Kevina Spacey, to je prostě Bůh.

S kuchařem kolem světa (2007) (seriál)

Viděl jsem díl o cestování Vietnamem. Předem bych rád uvedl, že vysoké hodnocení jsem pořadu dal proto, že rád cestuji a atmosféra cestování po tramtárii byla z tohoto dílu poměrně příjemně cítit. Zpracování České televize, která zvolila metodu rychlodabingu, mě neuvěřitelně sralo, protože kontrast toho, jak v originále Fred Chesneau furt vášnivě vykřikuje francouzsky své dojmy a český dabér do toho poměrně nezúčastněně něco mele česky, je opravdu obludný. Ostatně osoba Freda Chesneau mi na tom pořadu taky trochu vadila, protože vzrušeně křičí své poznatky i tehdy, když zjistí, že se zpotil na prdeli. Zjevně se snaží zalíbit divákovi, mě to ale sralo. Pořad taky ukazuje největší vietnamská klišé, ukazovaná porůznu ve všech jiných dokumentech, to mě celkem zklamalo.

Miluj souseda svého (2014)

Nikdy mi nevadily patetický filmy na téma "zakyslý páprda se skamarádí s klukem od vedle a to mu ke stáru změní život k lepšímu". A je lhostejno, zda jej ztvárňuje C. Eastwood, Z. Svěrák nebo B. Murray; posledního jmenovaného jsem přestal sledovat poté, co mě ohromně zklamalo Ztraceno v překladu (jinak všemi zbožňovaný film) a teď si říkám, že jsem tak zjevně o mnohé přišel, protože hraje fenomenálně. Film je opravdu příjemné pohlazení a nemá ani moc brutální příběhovou krizi, takže mě z té divácké pohody nic nevytrhlo a je to tak dobře. Měl jsem ostatně dojem, že všichni hráli skvěle - Naomi Watts jsem ani nepoznal, jak skvěle hrála tu ruskou kurvu, ušlechtilý Terrence Howard ve své epizodce byl charizmatický jako vždy a Chris O'Dowd taky skvělej. Jediný, kdo mi tam trochu vadil, byla ta tlustá svině Maggie, ale tak nějak jsem to překousl. 4* dávám proto, že je to sice pěknej film, ale nepřináší nic originálního, jen recykluje.