Mulholland Drive (2001)

Moc ráda bych si popovídala s těmi, kteří film "pochopili". Protože já (jako i většina zúčastněných) ne. Ve druhé polovině jsem film dokonce párkrát pauzla, abych si nějak utříbila tu složitou změť, kterou nám Davča předhodil. A čekala jsem na nějakou zásadní scénu, kde to do sebe všechno zapadne. Čekala a nedočkala jsem se ničeho jiného než závěrečných titulků. Po konečném zamyšlení jsem došla k závěru, že se patrně celou dobu pohybujeme někde mezi realitou a podvědomím všech aktérů (nebo jejich nejdivočejšími sny?). Za velmi příjemnou lesbickou scénu přidávám jednu *. Kovboje jsem na 100% nepobrala. :)

Tatínek (2004)

Zdeněk Svěrák je jedním z těch lidí, o kterých si myslíte, že nemůžou nikdy zemřít a že tady budou napořád, protože tady byli s vámi od té doby, co jste se narodili a ještě dávno předtím. Většinou si velikost a přínos takových lidí uvědomíte až příliš pozdě. Já jsem si velikost Zdeňka Svěráka díky tomuto dokumentu uvědomila zavčasu a za to patří tvůrcům velký dík! Pan Svěrák je živoucí legenda, stejně tak, jako jsou legendární jeho filmy a hry. Jeho tvorba je neskutečně milá, svěží a podmanivá, ale nikdy ne laciná! Je vidět, jak miluje češtinu a jak rád si s ní hraje. Nezbývá, než mu popřát do dalších let hodně zdraví a štěstí :)

Číslo dvě (1975)

Kdyby se mě někdo přímo po skončení filmu zeptal, o čem to bylo, asi bych jen blbě mlčela. O sexu, mužích, ženách, politice, každodenním životě...jako všechny filmy. Ale v tomhle případě prostě nejste schopni pochytit smysl toho, co tam ti lidi říkají. A přitom se zdá, jako by se bavili o úplně všedních věcech, ale ve finále to všechno vyznívá šíleně složitě. Totéž se dá říci i o vizuální stránce filmu, celou dobu jste nuceni dívat se na scény sestávající z 2-3 malých televizních obrazovek, což opravdu není oku lahodící. A asi jsem nebyla sama, kdo si to myslel, když jsem šla z kina, zaslechla jsem rozhovor dvou slečen, které byly z filmu evidentně více než rozladěné: "Jsem nasraná." - "Hm, jako jo no, nevim." - "Víš jako, proč tohle vůbec natočil? K čemu to je? Bolelo to do očí." - "Přitom se z toho dal udělat tak hezkej příběh..."... Narozdíl od slečny si myslím, že z tohohle se hezkej příběh prostě udělat nedal. Ale s tím, že to "bolelo do očí", se nedá než souhlasit. Bolelo to jak do očí, tak i do duše. Všechno, na co jste koukali, bylo deprimující, nepříjemné a frustrující...a ani nevíte proč. "U tohoto Godardova filmu bych vám měl popřát, aby se vám ten film nelíbil." Teď už asi chápu, co těmito slovy chtěl pan uvaděč před začátkem projekce říci. A jeho přání bylo plně vyhověno, nelíbilo se mi to. A tak to má asi být...nevím.

Mládí v hajzlu (2009)

Po přečtení knihy jsem měla velkou chuť zhlédnout i film, ale naopak by to určitě nefungovalo. To hlavní, na čem je kniha postavená, jako by ve filmu vůbec nebylo...Scény, na které jsem se z knihy vyloženě těšila, se režisér pro jistotu rozhodl vůbec nezařazovat, totéž platí o postavách...kam se vytratil Levák, Mildreda, Hároš a Apruva? Ani výběr hlavních postav nezdá se mi býti úplně šťastným, Michael Cera je sice sympaťák, jako kluk se mi líbí, ale on prostě není Nickie průserář ani zdaleka! Knižní Nickie myslí na sex 24 hodin denně, zatímco ten filmový vypadá, že na něj už při pouhém vyslovení slova "sex" jdou mdloby. Sheeni je pro změnu klasická tuctovka. Takže závěrem...film není úplně špatný, ale s knižní předlohou toho má společného jen málo. Snad jen silně osekaný děj...

Signál (2012)

Tohle nemá s komedií společného zhola nic, snad jen plakát filmu napovídá cosi o velké legraci. První polovina filmu mě těžce nebavila, skoro jsem měla chuť to vypnout. Ale ta druhá to zachránila, v závěru se zrodila docela slušná zápletka a drámo. Ale teda myslím, že takový film nemá zapotřebí dělat reklamu na Seznam...za tuhle novodobou propagandu bych tvůrcům zpřerážela ruce a nohy. Ale to už je dneska taková móda v českém filmovém prostředí. Móda, která ruší a ničí.

Proč bychom se netopili (2009) (seriál)

Mě tenhle seriál prostě a jednoduše baví...nemůžu si pomoct. A když je zrovna začátek léta...sedí to jak zadek na hrnec, hnedka byste si nějakou tu peřej stříhli. Asi bych vyškrtla ty doprovodné komentáře Kennyho, působí spíš rušivě. Herci jsou všichni sympaťáci, moc mi tam sice nesedí Vaculík, ale to vyrovná Markétka Štechová, hezká to česká žena! Díly z nevodního prostředí už mě moc nebavily, ale zbytek prostě pohodičkaa, pohodaa :)

Dokonalý smysl (2011)

Konec civilizace tak trošku jinak - bez sci-fi efektů, výstřelů a výbuchů. A uprostřed toho všeho dva lidi hledající vzájemnou oporu a taky tak trochu sami sebe. Bavilo mě to a zároveň i donutilo několikrát se nad filmem zamyslet...ale bohužel se nedostavil závěrečný nával emocí, takže nemůžu dát plné hodnocení. Ale za prsa Evy Green přidávám půl hvězdičky, aby se neřeklo. :D

Pláž (2000)

V tomhle případě opravdu nerozumím tolika nízkým hodnocením. Podle mě toho tento film nabízí hrozně moc - nechybí napětí, romantika, humor, pak i depka a docela slušná schýza. A hlavně soundtrack je jeden z nejlepších, co jsem kdy slyšela! Takže když už nic, rozhodně stojí zato stáhnout si aspoň muziku.

Tatínkova sláva (1990)

Půvabný naivní dětský svět a okouzlující atmosféra Provence. Na tenhle film, natočený podle knižní předlohy Marcela Pagnola, si doufám vzpomenu při dlouhých zimních večerech! "Le père est fier de son petit fils qui sait lire." Prostě nádhera!

Moneyball (2011)

Pitťák s pokecaným tričkem a se všudypřítomným kelímkem na plivance. Jo, tohle byl můj šálek čaje)