This Thing of Ours (2003)

Spojiť scénu krutej, dramatickej mafiánskej popravy s trancom z CD Viva hity z roku 2002 si pýta gule veľkosti Jupitera. :D Hviezdička už len za to.

Clerks III (2022)

80% filmu sú referencie, callbacky a doslovné kópie scén z Clerks 1 a 2 (sem a tam ešte referencie na iné filmy, ci už z View Askewniverse alebo nie - pár replík boli trebars priamo od Tarantina). Zvyšok sú melodramatické scény o strate blížneho a smrti podfarbené, resp nadfarbené emotional gitarovkami priamo z 90 tych rokov, pretože Smith bez tejto amatérskej techniky nedokáže pridať do scény emočný aspekt. Netešil som sa na to, a bol som si celkom istý, že prefajčený a post-infarktový Kevin Smith už túto tému nie len že nezvládne, ale už ani nepochopí prečo boli predošlé diely tak výborne, a veru som sa nemýlil. Bohužiaľ dnešný Kevin už nie je ten Kevin, ktorý natočil jednú zo suverénne najlepsích indie komédii na svete, a pevne verím, že toto bude už posledný klinec v rakve jeho filmovej kariéry. Smutne krútim hlavou, že tohto pána som kedysi považoval za jedného z mojich najobľúbenejších režisérov.

Hellraiser (2022)

Slabšie 4*. Je tu ešte čo to vychytať (scenár, miestami lacné CGI, nie moc dobrí herci, samozrejme okrem Gorana Višnijiča), ale definitívne sa jedná o veľmi solídny krok vpred pre tak mučenú frančízu ako Hellraiser. Design Cenobitov je výborný, a pohlavovo neurčitý Pinhead v stvárneni transgender herečky Jamie Clayton je fakt trefa do čierneho - funguje to, a dáva to úplne zmysel v rámci Barkerovej mytológie (v knihách bol Pinhead, teda Hell Priest, medzipohlavná entita, ktorá presahovala koncept pohlavia ako ho chápu ľudia). Samozrejme to nie je Doug Bradley, ale jeho absenciu tvorcovia vyriešili skvele a s rešpektom voči Barkerovej pôvodnej poviedke. Hudba sa spolieha na pôvodny soundtrack od Christophera Younga trocha viac ako by som si prial, ale v niektorých scénach ten legendárny motív funguje super. Ak budú tvorcovia takto pokračovať, tak sa do ságy vdychne veľmi potrebný druhý dych a ja, ako veľký fanušík Hellraisera, budem veľmi rád. Len tak ďalej! PS: Posledná scéna je fakt maso!

Escobar (2017)

Ak ste predtým videli seriál Narcos, tak nemá žiaden zmysel dívať sa na Loving Pablo - seriál rieši každú jednú vec z filmu, a to omnoho lepšie. Film je v podstate nemastný, neslaný sumár toho, čo sa dialo vtedy v Kolombii.. to isté máte, keď si o tom prečítate článok na Wikipedii. Bardem a Penélope ma teda moc nepresvedčili, ale zasa keď sa tu zrazu objavil na chvíľu Navegante, tak som sa celkom zachechtal.

610 metrů nad zemí (2022)

Mám dosť silný strach z výšiek, a poviem teda, že pri sledovaní tohto filmu moja prdel naozaj spoznala stredovek. Ak by nebolo toho otravného plot twistu, buchol by som rovno 5*. Jasné, vo filme je veľa nelogickostí, divných rozhodnutí a celkovo popieraní fyzikálnych zákonov, ale pri survival žánri som úplne ochotný to odpustiť a len sa nechať viesť kamerou. Uf, ale tak toto už asi nikdy viac.

Equalizer (2014)

Solidny, hlupučký akčňák s tradične výborným Denzelom. Čo mi ale nedá, je že toho Mobyho na konci si Fuqua mohol odpustiť - tá skladba bude vždy patriť Mannovi a jeho nahánačke medzi Pacinom a De Nirom na nočnej diaľnici v Heat. :-)

Počítání mrtvých (1999)

Taxi Driver meets Natural Born Killers. Veľmi neortodoxný a prekvapivý film od Scorseseho, ktorý tiež pri točení asi nebol úplne triezvy. Výborne zobrazenie vyhorenia a napoly bdelého života v nočných, ranných hodinách, v ktorých je svet v čiernote úplne iný a omnoho bizarnejší ako ten za bieleho dňa. Viac ako jedno zhliadnutie nutné.

Avatar (2009)

Neuveriteľne krásny a technicky úžasný vizuál je najväčšia devíza tohto filmu. Ale čo potom? Až absurdne plytký scenár a chudobné postavy, ktoré žiaden inteligentný divák nem§že ignorovať. A to pri takom spektákli naserie. Čo ma najviac mrzí je, ako písal POMO, že toto je prvý Cameronov film, v ktorom príbehovo nepriniesol absolútne nič nové, ale pozliepal veci, ktoré už boli na svete, či už jeho alebo niekoho iného. Dokonca aj Horner ako skladateľ vykráda sam seba - konečná skladba I See You je v podstate recyklácia My Heart WIll Go On - a Cameron v podstate natočil zasa Titanic, ale tentokrát s eko odkazom a v sci-fi žánri. Najslabší Cameronov film, ale popravde, som zvedavý, čo za vizuálny spektákl urobí s Avatar 2 tieto Vianoce.