• Krátkometrážní

Kdo přežije - Gabon (2008) (série)

Rozhodně jedna z těch povedenějších serií Survivora. Zajímaví hráči, škoda jen, že hodně z těch zajímavějších, to nedotálo moc daleko.

Terapie láskou (2012)

Drama, podané s nadsázkou a s množstvím vtipných momentů. První půlka se mi hodně líbila, potom se to ale všechno tak nějak zaseklo a zpomalilo, všechno jakoby se omílalo pořád dokola a ano, přišla na řadu romantická část, která už jen kvůli tomu, že je "romantická" nemá mnoho mých sympatií. Celkově bych řekla, abyste od tohoto filmu nečekali drama, spíš jen trochu vážnější romantickou komedii. Herci jsou fajn a hudba je taky dobrá. S hodnocením váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec dám asi 4, ale je to vážně na hraně. Vůbec by nevadilo kdyby se tvůrci trochu více upnuli na hlavní námět a vynechali některé, podle mě, zbytečné scény, které vše jen natahují a v celkovém kontextu jsou tak trochu nic neříkající a vytržené z celkového děje. ----"The world will break your heart ten ways to Sunday, thats guaranteed, and I can't begin to explain that, or the craziness inside myself and everybody else."----

Tygří oči (2012)

Docela povedený snímek s "into the wild" motivem. Vím že existuje i kniha, ale nečetla jsem ji, což je možná chyba a možná by mi to objasnilo pozadí příběhu a další okolnosti. Takhle bez kontextu na mě film působil místy lehce chaoticky, ale nebylo to nic kvůli čemu by jsem to nemohla dokoukat. Atmosféra je poklidná přes to co se děje a celý snímek působí příjemně realisticky a obyčejně. To co mi vadilo byly postavy, které mi s menšími vyjímkami lezly všechny na nervy a ani poklidná příroda okolo to nevylepšila. Nečekejte od tohoto filmu žádné brutální, nebo psychologické drama, je to spíš takový jednodušší dojemný snímek (lehce nafouknutý) v hezkém prostředí, který sem tam obsahuje nějaký ten dramatičtější moment. Za mě to jsou tři slabé hvězdičky.

Stoker (2013)

Tajemný, možná trochu děsivý, zvrácený a svým vlastním způsobem bezesporu "podivný snímek". To co mě zaujalo hned ze začátku je atmosféra spolu se všemi dalšími audio-vizuálními stránkami snímku. Příroda v kontrastu s luxusem, dá-li se to tak nazvat. A obyčejný život se kterým není tak složité se ztotožňovat v kontrastu s...(nechci psát spoilery ;)).... tím co se odehrává dál. Kamera je zaměřená na detaily, což mi naprosto vyhovovalo a ještě více to dokreslovalo tajemnost celého filmu. Atmosféra je mystická, ale přitom všechno působí celkem reálně a v určitých momentech až poeticky. Dalším obrovským přínosem je hudba...prostě to všechno spolu dohromady utváří opravdu působivý dojem na který určitě hodnou chvíli nezapomenu. (A ještě musím z tohoto hledicka vyzdvihnout poslední scénu.) Děj filmu není nijak složitý, když se nad tím zamyslím, ale je podán hodně propracovaně, pro někoho to může být celkem zdlouhavé a nedivím se tomu....Mě ale prostě celkové vzezření snímku učarovalo tolik, že mi mírná rozvláčnost a lpění na detailech nevadily. Snímek jsem viděla i s dabingem z čehož jsem měla ze začátku velkou hrůzu, ale k mému milému překvapení se žádná katastrofa nekonala, nevím jestli český dabing pokročil kupředu, nebo jestli jsem měla zrovna štěstí, ale rozhodně mě to potěšilo. Nicméně po druhém shlédnutí v originále se můj celkový dojem posouvá ještě o něco výš. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout herecké výkony, protože všichni byli skvělí. ----"He used to say, sometimes you need to do something bad to stop you from doing something worse."----" You know, I've often wondered why it is we have children in the first place. And the conclusion I've come to is... At some point in our lives we realize things are screwed up beyond repair. So we decide to start again. Wipe the slate clean. Start fresh. And then we have children."----

Alpha Dog (2006)

Film to není špatný, to ani zdaleka ne, ale taky se nejedná o veledílo. Zajímalo by mě kolik je na celém scénáři vážně pravdy...ale to je až vedlejší. První půlka je celkem fajn, ale pak je to podle mého názoru celkem natáhnuté ve snaze vyždímat z každé jednoduché situace co to dá. Místy snímek působí jako jedna velká nafouknutá fraška, vůbec by neuškodilo to trochu prostříhat- klidně o 30 minut...Herci se podle mého názoru celkem vydařili a hlavní myšlenka snímku je taky celkem fajn. Moje hodnocení je někde mezi dvěma a třemi hvězdičkami a nemám v plánu si tenhle kinematografický zážitek zopakovat.

Spring Breakers (2012)

Hodně dlouho jsem se na tenhle snímek těšila. O to větším pro mě byl zklamáním. Začátek byl pozvolný, ale to jsem ještě pořád čekala, že se začne něco dít, což sice začalo, ale změna k lepšímu to o moc nebyla. Film je plný barev, hudby,světýlek, drog a zprostředkovaně nakonec i luxusu. Snaží se pravděpodobně poukázat ...na co vlastně ? Že je lehké nechat se strhnout zazobaným dealerem, ale že to většinou nekončí dobře? Nebo, že na sebe máte být opatrní, jinak skončíte s prostřelenou rukou? Že se máte držet dál od pokušení, které přináší luxus? Nebo, že máte sedět doma na zadku a nedělat nic ?? Ať byl záměr tvůrců jakýkoli, podle mě to jednoduše nevyšlo. "Hlubokomyslné" monology Aliena, se naprosto minuly s účinkem a na mě navozovaly spíš jen dojem, že ta postava je naprosto mimo...To co stojí za zmínku je James Franco. Tahle role mu bezesporu skvěle sedla a více méně táhne celý film, bez něj bych asi nebyla schopná to dokoukat. V konečném výsledku je to taková svítící neonová slátanina, které se hodlám do budoucna už vyhnout. Dávám jednu a půl hvězdičky za Franca a za všudypřítomná neonová světýlka.

Slon (2003)

Rozhodně nemám nic proti pomalu plynoucím filmům, ale co je moc to je moc. V první polovině filmu jsem byla úlně ztracená, nevěděla jsem o co de ani na co bych se měla soustředit i když mě zaujalo poskládání filmu z jednotlivých příběhů. Potom, okolo půlky se ale začalo všechno celkem propojovat a dávat smysl. Tenhle snímek je natočen zajímavým"pozorovatelsky-odtažitým" způsobem. Divák prožívá jeden den z různých úhlú pohledu, jakoby sledoval těch několik postav, jejichž příběhy se na konci propletou. Tohle uspořádání je bezesporu originálním prvkem, ale jak už jsem psala na začátku byla jsem hodně zmatená a kvůli (na mě) už přehnaně dlouhým pozorovacím scénám ve kterých se prakticky neděje vůbec nic, jsem se trochu nudila. Chápu, že tím pomalým plynutím měla pravděpodobně vyniknout ona závěrečná akce- jako kontrast k předchozímu ději/neději.....Tenhle snímek rozhodně není pro každého a myslím, že mě úplně nesedl.

Shank (2009)

Nízko rozpočtový, ale povedený snímek. Příběh je jednoduchý, ale celkem mluví sám za sebe. Průměrnému člověku žijícímu v poklidných podmínkách, může přijít trochu nadsazený, věřím ale že existují komunity, kde by ta nadsázka vmžiku zmizela. Vlastně ani nemám co vytknout, protože myslím, že tenhle film se v rámci možností námětu, žánru a všeho ostatního, co bylo k dispozici povedl. Trochu mě mrzí, že člověk nedostal možnost trochu víc nahlédnout do života postav a lépe je poznat. Je to takový průměr i když uznávám, že povedený. Pokud vás zajímá tahle tématika, tak snímek rozhodně doporučuji. Hodně silné 2 hvězdičky a nemám daleko ke třem.

Anna Karenina (2012)

Hned v úvodu bych pravděpodobně měla zmínit, že toto velmi často opěvované dílo (teď myslím knižní předlohu), mě nikdy neuchvátilo a vždy mi celý příběh připadal jako uměle sestrojená snužka obyčejných lidských příběhů, které prožívají postavy vesměs velmi neracionálně a jednoduše uvažující. ( Řeknu-li to vznešeně.) Nechci hanět jedno z nejslavnějších literárních děl celé historie, ani někoho přesvědčovat, že to není skvělé veledílo. Jednoduše řečeno mi příběh připadá malicherný, možná ho jednou uvidím z jiné perspektivy, ale teď mi rozhodně nepřirostl k srdci. To co člověka zaujme na snímku asi jako první a možná i nejsilněji, je jeho pojetí. Střídání scén v divadelním prostředí a mimo něj je určitě originální a nápadité. Ne vždy mi to přišlo jako plus filmu, ale některé scény (hlavně na začátku) jsou vážně povedené. Důvod, proč jsem se na tento snímek vůbec rozhodla podívat bylo především herecké obsazení. Přiznávám, že Keira mě tentokrát tak neohromila, jako obvykle, tím netvrdím, že byla špatná a vůbec nechci zpochybňovat její herecké kvality, jen, že jí role možná tolik nesedla. Potom se musím veřejně přiznat, že pro Aarona Johnsona mám slabost, takže když řeknu, že jemu tahle role sedla (ačkoli jeho výkon byl podle mě podobný tomu Keiřinu), může to být trochu subjektivně zabarvené, takže mě berte s rezervou. Ale bezpochyby nejlepší výkony v tomto snímku předvedli Jude Law a Matthew MacFadyen. Další silnou stránkou snímku jsou určitě kostýmy a hudba se taky povedla, akorát mi v některých okamžicích vadily lehce "muzikálově pojaté" scény. Nakonec bych jen chtěla zmínit, že pokud jste velcí fanoušci knihy, budete možná zklamaní, ale pokud máte rádi originálně pojaté velkofilmy, spoustu obrovských šatů, tance a trochu toho dramatu, snímek by se vám mohl líbit.

Ginger a Rosa (2012)

Velice citlivě a emotivně natočené drama. Pojaté hodně syrově, obrazně a vše plyne tak pozvolně až poklidně pokud se to dá vzhledam k ději takhle nazvat. První půlka se mi hodně líbila. Ale potom se to začlo trochu přiostřovat a mě to místy přišlo trochu umělé a možná trochu moc vyhnané do extrému, což bylo dle mého názoru zbytečné.To co bylo asi nejlepší součástí snímku jsou herecké výkony, protože všichni excelovali a Elle byla skvělá. Povedená byla i kamera a hudba- všechno to dohromady tvořilo takovou upřímnou atmosféru. A taky mi film trochu přiblížil politickou situaci v USA v 60. letech a jak byla silná hrozba jaderného útoku. Silnější tři hvězdy. ----" The only life is the one we have now which is why we must seize it and live."----