Menu (2022)

Závere možno trošku prepálený film, ktorému ale nechýba originálne poňatie a šmrnc. Spočiatku nevinný kulinársky zážitok s ktorého neodíde nik bez viny kombinuje napätie a humor servírovaný v primeraných dávkach takmer až do konca. Mne osobne posledné záverečné scény prišli takpovediac trochu pritiahnuté za vlasy, no našťastie mi pôžitok z tohto filmu nepokazili. S kina som odchádzal spokojný a uslintaný. Tento film má tendenciu diváka zaujať i nechať ho trochu popremýšľať na margo jeho podivnej výpovedi o súčasnej konzervatívnej dobe.  Menu s pridanou dodnotou avšak ochudobnené o niekoľko nerozvinutých nápadov ktoré sa do podobného filmu vdaka ingredienciám dostat mohli, no tvorcovia sa rozhodli íst na to po svojom. Tak či tak to vo výsledku nedopadlo zle a film nemožni než neodporúčať. Psychologický thriller určený nielen šéfkuchárom a milovníkom únikoviek ale i degustáatorom akéhokoľvek ťažšieho žanru. Zo 100% by si u mňa vyslúžil úctihodných 85% a to je čo povedať pretože súčasnáa kinematografia inovuje skôr iba časti filmov než filmy ako celok.

Jeepers Creepers 3 (2017)

Popravde aj mňa bralo pri treťom diely do driemot. Lov na monštrum o inom tento tretí film ani nebol. Zas len náznaky z mytológie podivného patvora ktorá sa síce vrství no zmysel dáva čoraz menši. Škoda, že som tento film videl až po filme REBORN (vlastne vďaka nemu som registroval trojku). Pôvodne som si myslel, že Jeepers Creepers z roku 2022 je tretí diel. A popravde ten ma bavil o trochu viac. Veˇmi sa mi páčilo prepojenie s prvým a druhým filmom (že vôbec nejaké bolo) ale inak dejovo chaotické aj keď miestami pokukujúce po klasických avšak okukaných motívoch. Pri Creepersovej zmodernizovanej dodávke som si pár krát spomenul na Jamesa Bonda alebo Fantomasa kdežto tam ich autíčka aspoň ako tak zapadli do filmu. Tretí diel slabota ale vždy lepšie ako drôtom do oka. Bo sú aj také pokračovania...

Jeepers Creepers: Reborn (2022)

Spočiatku sa to javí ako celkom fajn film. Postavy sa síce správajú hlúpo ale to sa dá pri podobných filmoch čakať. Miesta kde sa film rozbieha a neskôr odohráva sú zvolené super, no celá tá historka o Creepovi, dokonca i on samotný vypadá dosť prvoplánovane, mainstreamovo ako obohratá platňa. Maskéri sa moc neviblbli a scenárista s režisérom si asi nesadli pretože nevedli či chcú točiť hororo alebo nejakú fteenagerskú fantasy s bielou vranou. Ale vzhľadom na ostatne komentáre som čakal väčšiu "hrôzu"...hrôza sa síce nedostaví taká akú by mal horor ponúknuť, avšak nemyslím si, že ako film taký je Jepers Creepers REBORN totálna katastrofa. Pre fanúšikov síce žiadne kreatívne dielo len ďalší premárnení pokus. Nejedná sa o film ktorý by utkvel v pamäti na dlho aj keď sa tvári, že prepisuje a rozvíja história i "budúcnosť" už tak dosť  prekombynovanej značky za akýmsi účelom (možno ďalším zbytočným dielom v rámci podkopávania niekdajšieho kultu) a pritom pôsobí bezúčelovo a chaoticky. Biela vrana bola fajn spestrením ale logiku som v tom doteraz nenašiel. A zdá sa, že ani tvorcovia a pokračovatelia nemájú celkom jasno kto je vlastne a kým mal byť ten "ich" Creeper. Ale mohlo to dopadnúťť aj horšie... beztak sa jedná sa o slabší priemer na jedno pozretie v rámci zvedavosti.

Clerks III (2022)

Nebolo to až také zle...určite som videl aj oveľa zbytočnejšie sequely po X rokoch. Herci zostarli nielen po vizuálnej stránke ale poniektorý už zabudli hrať. Jay a Bob ktorý boli kedysi ikonou série Clerks sú už teraz len nefungujúcou atrapou, čo dokajzuje už aj ich druhá sólovka v ktorej taktiež možno poznať neduhy vyhoreného opakujúceho sa a do vkusu súčasného diváka netriafajúceho sa Kevina Smitha (lepšie o tom mlčať). Po dejovej stránke by to nebolo až také hrozné keby opomeniem to hlavné a to je točenie filmu vo filme, čo vzhľadom (a opäť) na predošlé odbočky Kevina Smitha vôbec nepôsobí originálne ani zaujímavo. Naozaj mohol siahnuť po niečom nápaditejšom. Nanešťastie vzhľadom na krátkodobé vzkriesenie CLERKSov sa celá tá gíčovitosť stráca a vo finále pekne uzatvára túto "nestárnucu" značku. Ale myslím, že toho Smithuniverza už bolo dosť. Hovorí sa, že v najlepšom je treba prestať, avšak Kevin sa nám nepoučil a priniesol tak ďalšiu humorom nevyváženú a priemernú komédiu pre pamätníkov. Našťastie sa mu do filmu podarilo prepašovať aj trochu vážnejšej nôty, ktorá naopak dodáva Clerksom tretí dych. Ja som sa celkom bavil aj keď mnoho scénok by som vyškrtol (hlavne tie s Jayom a mlčanlivým Bobom) a nahradil ich niečim inteligentnejším a menej bláznivým, čo je vzhľadom na pôvodný tón udávaný predchádzajúcimi dielmi fakt škoda. Za mňa ale dobrá podívaná...nie však natoľko výnimočná a prepracovaná, že by sa na ňu oplatilo čakať toľko rokov, Ale je tu tak si ju treba pozrieť a najlepšie pekne po poradí, pretože odkazov na predošlých Mužov za pultom tam nájdete habadej.

Hádej, kdo je vrah (2022)

Za mňa skvelý film s vynikajúcou pointou. Práve tá dáva variácii (paródii) na vyvražďovačky tipu "hádaj kto je vrah"  rozmer humornej satiry na súčasnú mládeš posadnutú sociálnymi sieťami. Toho (Marceloo) kto o filme hovorí ako o bezvínamnom odpade mi je ľúto pretože nepochopil jeho zmysel a sám je otrokom modernej doby. Za mňa originálny film v ktorom sa našlo aj to napätie aj keď prvú polhodinu sa to tvári nijak. Samozrejme nechýbajú lezbičky falošné kamarárstva chlast drogy, zbohatlíci a psychicky nevirivnaný jedinci ktorý to herecky občas prehrávajú aj vďaka častím a dosť zbytočným scenáristickým odbočkám. V celku ale pozoruhodný film ktorý sa podľa v žánri nestratí aj keď prívlastok komédie mu sedí o čosi viac. Takže ďalší film ktorý robí z divákov dva tábory a zároveň dokazuje, že jedna smiešna pointa dokáže z obyčajného filmu spraviť niečo naozaj ojedinelé, niečo čo v divákovi zanechá aspoň určitú stopu...

Světlonoc (2022)

Film asi nieje pre každého ale to nieje žiaden. Svetlonoc je vo svojej podstate dráma s dedinského prostredia s prvkami mysterióznehi folk horou s velmi tiesnivou atmosférou a minimom humoru. Herecké výkonu sú obstojné vzhľadom na film a ja som si ho fakt užil. Dokonca viac ako som čakal. Attonitas a Zlo sú podla mňa kvalitné SK hororové projekty ako i Socialistický zombiemord čo hrá na vtipnejšiu nôtu. Nôtovej film tiež svojský a vyčnieva ako žánrom tak i celkovým prevedením avšak najde sa v ňom dosť múch a miest ktoré akoby z filmu bezdôvodne vystrihli a tak par osudov a vecí ostáva pred divákom nezodpovedaný čo je škoda pretože tých pár minút k dobru by filmu neuškodilo.

Piercing (2018)

Atmosféra fajná, hudba ušla, náznaky retro-filmového sadomaso žánru postešilia divákovu zvedavosť aj keď závádzajú a sľubujú niečo viac ako len hru na mačku a myš bez hlbšej pointy, čo je naopak naozaj škoda pretože takéto konce zabíjajú rozvláčnené filmy od ktorých čakáte práve ten záver a koniec zistíte, že nesmerovali nikam skoro ako táto recenzia zhrnutá v jednej nezmyselnej vete s množstvom chýb .

Rychlá rota (2022)

3D vs 2-D animáky vs ľudia a známe tváre a do toho klasický Chip a neklasický Dale sa už podľa traileru zdali ako poriadny myš-maš odsúdený na smetisko animovaných prerábok. Na veľké prekvapenie však celý tento svet funguje a to nielen ako detektívka, ale aj ako slušná nostalgická jednohubka plná odkazov na animované postavy (od South Parku až po Cats), ktoré sa síce mnohokrát len mihnú avšak bystrého pozorovateľa potešia. Trošku mi vadila celková zápletka, pretože by som si vedel predstaviť aj lepšiu no aj tak film prekvapil v mnohých bodoch. A nešlo len o nostalgiu, temnejší podtón či narážky a vtipy, ale aj celkové vyznenie ktorému nechýbalo srdiečko....po všetkých tých myš-maš prerábkach naozaj milé prekvapenie.

Studio 666 (2022)

Foo Fighters sa predvádza v celku slušne atmosferickom horore, ktorý však trpí prekombinovanosťou niekoľkými zle odvedenymi efektami, nehereckými výkonmi a hlavne prepáleným záverom ala Dave Grohl, ktorý na seba upozorňuje čoby hlavný článok kapely, takže ostatný členovia pôsobia len do počtu. Démonické bytosti okupujúce schátralý dom sú na filme asi to najlepšie, odhliadnuc od niekoľkých naozaj vydarených scesherovských pasáží. Škoda že ich vo filme nie je viac a rovnako škoda toho, že väčšinu u nich tvorcovia do filmu vložili doslova na silu. Po scenáristickej stránke obohratá platňa, avšak temná atmosféra sa filmu nedá uprieť. Škoda, že tie ostatné veci ju napokon utopili a z potencionálne kvalitného hororu nakoniec vzniklol fanúšikovský film o posadnutom frontmanovi a kapele, ktorá odovzdala svoje duše rockenrollu len aby o sebe dala vedieť. Škodahlavne toho záveru pretože väčšinu filmu som si fakt užil.

Sexy Jexi (2019)

Nápad s mobilom a jeho umelou inteligenciou a neinteligentným hrdinom je fajn. Aj tých pár vtipov ako "mám preteba nejaké šaty", USB-sex pobaví ale všetko ostatné je iba hlúpy vtip s kolísavou atmosférou medzi akousi romantickou komédiou a tenagerovskou paródiou na dnešnú mobilnú dobu. Film pobaví najme svojou hlúposťou a ako nedojedená jednohubka snáď nejaký pár puberťákov aj poteší. Mňa ale veľmi nepotešil pretože už na druhý deň som zabudol, že som ho videl. Byť študentom z zhlavou v obláčikoch niekde na základke čo šmíruje dievky a ťahá jednu apku za druhou, postuje a likuje stránky vo svojom milovanom mobile tak to možno beriem inak, lenže...ani Sexy nieje Jexi.