Amélie z Montmartru (2001)

Amélie je film, se kterým jsem se minula jako dva rychlíky jedoucí v protisměru na vedleších kolejích. Od prvního záběru jsem měla pocit nepříjemné manipulace, kdy režisér (za vydatného hudebního podmazu) vyloženě nutí diváka mít rád tu milou a čistou dušičku Amélii. Pod povrchem miloučké dívenky z venkova se ale skrývá pěkná potvora, které není cizí trošku lhát, podvádět, dělat lidem naschvály a jít si za svým (způsob jakým uhnala svého vyvoleného by fascinoval i starou pletichářku paní Bennettovou). Hlavní hvězda filmu Audrey Tautou ve snaze zapadnout do přestylizované výpravy koulí po celou dobu očima jako kolouch Bambi, a proto její herectví působí trochu divadelně. Celá tato výprava je ale jenom prázdně milá a líbivá bez hlubšího podtextu a navozuje pocit myšičkových předělů z Prasátka Babe. A takový je vlastně i celý film. Dvě hvězdičky - jedna za soundtrack a druhá proto, aby té první nebylo samotné smutno - tak jako Amélii:-)

Dannyho parťáci (2001)

Smart guys are cool. Tak tohle platí pro celý film, který vás přinutí fandit zlodějům. Skvěle obsazena krimi-komedie v čele s charismatickým Georgem Clooneym. Přes pomalejší začátek, kde se postupně představují jednotliví členové jedenáctky, se film rozjede a frčí jako nablýskané Ferrari, Zlodějům pod vedením Dannyho Oceana nejde nefandit a brzo zjistíte, že pořádná zlodějina je pěkná dřina a že být bohatý je moc fajn. V centru pozornosti je vedle Clooneyeho i Brad Pitt , který si roli věčně nacpávajícího se kamaráda skvěle užívá. Ostatní postavy jsou sice krapet upozaděny na úkor dvou hlavních hvězd a po skončení filmu nebudete schopni říct ani jak se jmenovali, ale důležité je, že jako tým fungují skvěle a jednotliví členové se úžasně doplnují. Nutno říct, že Andy Garcia byl jako Terri Benedict solidním protihráčem. Škoda jen, že Julia Roberts má ve filmu čistě dekorační účel.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

První film o Harry Potterovi natočený podle knihy, která prý opět přivedla děti ke čtení. Nebudu zastírat svůj názor, že úspěch díla paní Rowlingové je postaven na velmi velmi zdařilém PR obsahující i téměř popelkovský příběh o tom, jak chuděrka psala knihu po kavárnách na ubrousky. Ke knize jsem se shodou okolností dostala dříve než vypukl celý mumraj okolo a o její existenci nevěděl v té době asi ani pan Medek, Kniha byla relativně čtivá, ale nezapůsobila na mě příliš pozitivně - děti v ní totiž nejsou dětmi. Ve vztazích, emocích i dialozích chybí takový ten naivní dětský prvek. A takový je i film, který se drží (dle pokynů Rowlingové) až příliš křečovitě předlohy a ani ostřílený Columbus nedokázal vytvořit plnohodnotnou uvěřitelnou pohádkovou fantasy. Sáhodlouhé repliky a detailní nájezdy kamer jsou až otravné a zbytečně film roztahují. Absence humoru a uvěřitelných dialogů ve filmu pro děti také zamrzí. Obsazení hlavní trojky se také příliš nezdařilo - Radcliffe je toporný a repliky odříkává jako básničku od Hrubína a Emma je zas afektovaná. Jediný Grint má jiskru a snaží se. Z celého filmu se mi líbily tak dva záběry, ostatní byla kvalitní ale rutinérská práce.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

No nevím, když jsem se na tuhle partu dívala před lety na ORF, přišla mi neskutečně vtipná a neotřelá. Současně jsem nemohla pochopit, proč takový super seriál nekoupí některá z našich televizních stanic. Nuž po deseti letech (či po kolika?) se stalo, ale už to není ono. Za ty léta se žánr sitcomu a humoru v něm posunul a najednou mi tahle parta felčarů přijde celkem nudná a přehrávající. Situace, kdy seriál vzhledem ke svému zaměření balancoval na hranici vážnosti a komedie, mi dnes přijdou absurdní a bez jakékoli emoční hloubky, jakou umí navodit např. v HIMYM. V době svého vzniku to byla špička, ale sitcom je zboží značně spotřební, právě protože reaguje na podněty, které jsou zrovna aktuální, takže je jasné, že dnes se na tuhle dramataškařici budu dívat jinak. Čest Přátelům a Step by step - ty příliš nestárnou.

Tmavomodrý svět (2001)

S tímhle filmem je to těžké - jde sice o ojedinělé dílo české kinematografie, které je chválihodnou poctou pilotům RAF a hořkým konstatováním jak se jim svět odvděčil, ale film sám o sobě zůstal pouze na polovině cesty k cílům, které si vytyčil. Jan Svěrák měl zálusk na Oscara a z filmu to přímo prýští. Udělal ale pár chyb - scény typické pro US produkci nevhodně doplnil scénami se svým typickým laskavým režisérským pohledem a okatým citovým vydíráním, což filmu tohoto typu vůbec neprospělo a neustálé srovnávání s Pearl Harborem taky ne. Ano Bay měl větší rozpočet, ale ono to není je o penězích, že. Zatímco Bay tradičně obsadil odpovídající tvářičky, castingový přešlap v podobě Kryštofa Hádka se jen tak nevidí - tenhle cumlík nemá snad řidičák ani na babetu a válečného pilota mu prostě nevěřím. Ondra Vetchý také není heartbreaker, kterému by dívky padaly bez dechu k nohám. V Tmavomodrém světě je proto těžké vytvořit si k neuvěřitelným postavám nějaký vztah. Vizuálně vyhrává na celé čáře Bay a i v silných momentech je Bay sběhlejší, navíc si umí vypomoci skvělou hudbou. Svěrák neustále dbá na jakousi uhlazenost a líbivost, a to dělá film emočně plochým. Ale dost kritiky, v rámci české kinematografie na mě Jan Svěrák docela zapůsobil.

Bravo, girls! (2000)

Neškodná taškařice o roztleskávačkách především pro dívčí publikum, kde potěší usměvavá Kirsten Dunst.

Divoký měsíc (2000) (seriál) odpad!

Už titulní písen Luna Salváje je prvotřídní odpad a to co následuje potom není o nic lepší. Viděno 5 minut a stačí, nikdy více.

Malcolm v nesnázích (2000) (seriál)

Jeden z těch povedenějších US rodinných sitcomů o jedné průměrné americké rodince z předměstí. Každý z členů rodiny je jediněčný scénáristický unikát. Lois je rázná matka 4 (později 5) kluků, která má vyřídilku lepší než Škopková, tatík Hell je typický podpantoflák a kluci, včetně geniálního Malcolma, jsou pěkní hajzlíci. Malcolm má sice dojem, že do téhle rodinky moc nezapadá, ale časem se ukáže, že rozhodně adoptovaný není. Po vlažnější první sérii, kdy bylo patrné, že se herci mezi sebou víceméně otukávali a že i scénáristé hledají cestu, přišly série další, které měly spoustu vynikajících momentů. Humor je v tomhle seriálu dost na hraně a občas jsou jednotlivé scénky hnané až do absurdity ale pokud se přenesete přes věčně ječící maminu Lois, tak jde o zajímavý kousek mezi komediálními seriály. Je jenom škoda, že Prima odvysílala jenom první řadu, ačkoli více zfušovaný dabing se jen tak nevidí. Malcolma doporučuju v originále nebo v geniálním německém dabingu.

Patriot (2000)

Neuvěřitelně roztahaný vlastenecký film z dílny Rolanda Emmericha. Ano, Emmerich je vlastenec, budiž mu to ke cti, ale bezmála tři hodiny nás o tom přesvědčovat nemusel. Filmu jednoduše chyběl švih. Jednotlivé složky snímku samy o sobě fugovaly dobře - skvělá kamera, výprava, obsazení, atd. Ale dohromady to prostě neklaplo. Možná, kdyby se k filmu přizval rozumný střihač, tak by bylo všechno jinak.

Vertical Limit (2000)

Nikdy bych nevěřila, že film o horolezcích může být tak nudný. Už od úvodní scény je jasné, že tenhle film se klasikou žánru rozhodně nestane. Jakmile se objeví neympatický ksichtík Chrise O´Donnella a jeho sestry máte chut vypnout film. Když ale nedisponujete touhle pravomocí, nezbývá než tenhle skvost opravdu zhlédnout a konstatovat, že scénář je opravdu hodně špatný. Celý film je v podstatě o smíření rozhádaných sourozenců v atraktivním prostředí. Režisér navíc kašle na fyzikální zákony a nějaké pravidla v horolezectví jsou mu úplně fuk. Chvílemi film nechtěně padá do vod parodie a necharismatičtí herci a papundeklové kulisy mu z těchhle vod rozhodně nepomáhají.