Dokonalý trik (2006)

Christopher Nolan je prostě génius. The Prestige je totiž skvěle namixovaným mysteriózním dramatem, který Vás ve své výborně vypointované komplexnosti zcela uchvátí.

Zjizvená tvář (1983)

Fenomenální broušený klenot světového filmu. Scarface má i přes svou dlouhou stopáž osobité kouzlo, které prýští z každého záběru. Všechny scény jsou dokonale vypointované, čemuž přidává i geniální Al Pacino jako Tony Montana. Jeho zvrácená postava Vám chtě nechtě po téměř třech hodinách bude neuvěřitelně sympatická. Brian De Palma je PAN režisér! „You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!“

Hodinový manžel (2014)

Průměrná česká komedie, ve které vtipné momenty spočítáte na prstech jedné ruky. Celkový dojem z filmu navíc kazí všudypřitomný product placement. Ale reklama na ČSFD potěšila.

Kmotr III (1990)

Al Pacino je skutečným korunovaným králem podsvětí. I když The Godfather: Part III vychází v porovnání s předchozími díly jako ten nejslabší, pořád se jedná o velice důstojné zakončení jednoho fenoménu a jednoho příběhu rodiny Corleone. Francis Ford Coppola stvořil trilogii, která se stala jedním ze základních pilířů světové kinematografie, která formovala všechny budoucí filmy, potažmo i nastupující generaci herců. Trilogie The Godfather už nejsou jen filmy. Je to kult a kulturní dědictví. Na závěr snad jen dodám, že Al Pacino je jako Michael Corleone prostě výborný, nicméně zde ho poměrně slušně zastínil Andy Garcia, který zde také hraje seč se dá. „Never hate your enemies. It affects your judgment.“

Kmotr II (1974)

Ve filmové branži, vlastně i v jiných odvětvích, nebývá zvykem, že druhý díl předčí ten první. The Godfather: Part II je však výjimkou potvrzující pravidlo. Francis Ford Coppola se nebál jít do větší hloubky, což se výborně projevilo na celkovém emočním dopadu celého filmu. Velmi potěší náhledy do minulosti, kde sledujeme mládí Vita Corleona, jehož ztvárnil tehdy ještě ne tak známý Robert De Niro. A i když toho ve filmu moc nenamluví, jeho herecký projev je jednoduše skvělý. Nesmím samozřejmě opomenout výtečného Ala Pacina, který s patřičnou důstojností přebírá mafiánské žezlo, přičemž se stává plnohodnotným Kmotrem. „I don't feel I have to wipe everybody out, Tom. Just my enemies.“

Kmotr (1972)

Snad nic jiného nedefinuje svůj žánr tak dokonale jako právě tento film. The Godfather je totiž mafiánskou operetou čistokrevného filmového umění. Francis Ford Coppola natočil film, který snad nikdy nezestárne a neztratí nic ze svého blyštivého lesku. Lví podíl na tom mají fenomenální výkony všech zúčastněných, ze kterých však nejvíce vyčnívá výborný Marlon Brando, o kterém se nebojím říci, že role Kmotra je nejlepší v celé jeho kariéře. Snad jedinou vadou na kráse tohoto monumentálního snímku je fakt, že 175 minut je zde očividně velmi málo. „I'm gonna make him an offer he can't refuse.“

Bratři (2009)

Silný filmový zážitek, který stojí na silném dramatickém podloží. Brothers má dobře zvolené hlavní herce, mezi nimiž to funguje bez sebemenších zádrhelů, takže posouvají meze příběhu ještě o kus dále. Scény z Afghánistánu jsou dobře natočené, nicméně filmu by neuškodilo ponořit se do ještě větší hloubky. Ale nejvíce mě překvapil Tobey Maguire. Tento obyčejně velmi otravný herec ze sebe v tomto snímku "ždíme" co se dá a hraje výborně! „I'm drowning, Tommy.“

Schindlerův seznam (1993)

Až po několika letech a několika projekcích jsem se rozhodl o tomto filmu něco napsat. Schindler's List je alespoň z mého úhlu pohledu filmem, který plně doceníte až s odstupem času. Spielberg totiž natočil rozmáchlou epickou epopej, která je protkaná fenomenálními hereckými výkony. Celkový dojem z celého filmu navíc umocňuje černobílé spektrum do které je celý film zahalen, což zvolenému tématu dodává na patřičném důrazu. Nepamatuji si, kdy naposledy mě při skončení filmu s podobným tématem ovládl nevýslovný vztek a zoufalství nad příkořími, která se děla Židovskému národu v oněch časech. I tento atribut značí výborně odvedenou práci a zasloužené místo v síni filmových legend. A i když je film starý jako já, doufám, že tu bude i nadále jako memento všech padlých a jako důkaz toho, že lidskou morálku a ducha nelze jen tak zlomit. Zvláštní místo v mém komentáři si vysloužil Liam Neeson, jehož herecký projev je jednoduše geniální. Obvzláště mi utkvěla v mysli scéna, kdy Oscar Schindler vzlyká, že za zlatý odznak mohl vykoupit jednoho dalšího člověka. „This pin. Two people. This is gold. Two more people. He would have given me two for it, at least one. One more person. A person, Stern. For this.“

Labyrint (2015) (seriál)

True Detective po česku. Labyrint je na české poměry krásně zpracovanou a dynamickou detektivkou, která drží laťku napětí pěkně vysoko. Jakožto zarytý odpůrce české tvorby jsem velmi mile překvapen a smekám před tvůrci seriálu.

Hellions (2015)

Doufám, že se někdy dožiju dne, kdy nebudou horory jako je tento tak trestuhodně mrhat svým potenciálem. Hellions je totiž jen zmatenou podívanou s pár světlými okamžiky. A také nějak nechápu roli Roberta "T-1000" Patricka, který stráví před kamerou zhruba něco málo pod deset minut a do děje nějak výrazně nezasáhne.