Animatrix (2003)

Myslím, že žáner animovaných filmov vznikol preto, aby sa v ňom zobrazovali myšlienky a efekty, ktoré je ťažšie dať do hraného filmu. A toto je asi prvý animák, ktorý toto spĺňa (možno ešte Wally). Niektoré časti boli vizuálne dokonalé a nahovárajú ma, aby som si zase pozrel pôvodnú trilógiu, aj keď som ju pozeral naposledy pred dvoma týždňami. Niektoré príbehy som asi nepochopil, ako napr. World Record alebo Program, ale to možno preto, lebo nemali veľký súvis s filmom, iba s Matrixom ako takým. Ale celkovo výborné prevedenie mierneho rozšírenia Matrixu.

Poslední skaut (1991)

Nahláškovaná pecka, ktorá nemá asi žiadnu chybu. Asi najlepší krimi trihler, pri ktorom som sa nasmial viac ako pri niektorých komédiach.

Vyvolený (2000)

Tento film sa radí k takým ako sú Superman (1978), Spiderman (2002), Batman (1989), ktoré sú o tom, ako sa hrdina stal hrdinom. Lenže tuto je to pojatie z totálne psychologickej stránky, a to dokáže len Shymalan (možno Nolan v Batman Begins). Vynikajúco natočené s hororovou atmosférou. Všetko je do seba výborne zapadnuté, postavy, dej, hudba ... A Samuel ako postava, ktorá hľadá miesto na zemy tým, že hľadá to pravé miesto pre Davida.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Vizuálne bezchybné, herecky dobré, scenáristicky prežiteľné.

Monstrum (2008)

Výborný príklad efektivity, kedy za málo penazí dostaneme veľa penazí. V Hollywoode by tento film vyšiel na deväť ciferný rozpočet. Hlavným ťahúňom je tu kamera, ktorá je výborná.

Blade: Trinity (2004)

Po prvých minútach som mal pocit, že by to mohlo byť o niečo reálnejšie ako prvé dve časti a bol som nadšený. No postupne to išlo dole vodou rýchlejšie ako prvé dva filmy.

Šestý smysl (1999)

Prvky hororu, ktorý je úplne mimo mňa, tu boli výborné a do toho psychotemná atmosféra. Pri druhom videní síce prídete o moment prekvapenia na konci, čo trochu škodí, ale aj tak je to výborný film a výborny vstup Shyamalana na scénu.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

Na počudovanie dobre stráveteľné. Miestami zábavné, miestami emotívne, aj keď nie príliš hlboko. K dobrému pocitu pomohlo isto aj miesto premietania (Kuchajda).

Vesnice (2004)

Tento film je zlomový pre Shyamalana. Pred týmto točil vynikajúce filmy, ktoré ma dostali. No po ňom to už bolo trápenie, neviem prečo. A tuto je to taká kombinácia oboch, no musím povedať, že mierne vyhráva prvá časť. Začiatok je super, zoznámenie s prostredím a vytvorenie napätia je zvládnuté. No to sa pokazilo keď som uvidel tých, o ktorých sa nehovorí. Mohlo to byť niečo prepracovanejšie ako len prasa v karkulkinom kostýme. Ale čert to ber, obyvatelia sa ich báli no. Neviem koľko mal Night na vytvorenie a spracovanie filmu čas, no mohol si dať viac záležať. Ale celkovyý dojem je dosť dobrý. Je to parádny námet a nápad. V dnešnej dobe usjť do takej osady, kde nepoznajú peniaze, závisť a stres, to by som bral. 70%

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Prvá polovica bola minimálne tak parádna ako prvý diel. Postupne sa ale vytratil humor a nastupovala pomsta, čo mierne uškodilo filmu. Ale celkovo výborné prevedenie s bezchybným Joeom.