• Pohádka

Romulus - Apparenze (2022) (epizoda)

Poslední dva díly viděné v původním znění, protože se mi nechtělo čekat, až to uvede v pátek HBO. A bylo to teda mnohem lepší než v češtině. Sem tam jsem i něco rozuměla, aniž bych si přečetla titulky, a „Roma sumus“ zní o dost lépe než „Jsme Řím.“ Nebo „Za Řím.“ Dopadlo to dle očekávání. I když jsem si nejprve myslela, že ušlechtilost zůstala ležet v těch květech na zemi během sňatku Wira a Ersilie. Nakonec se ukázalo, že když dva usilují o totéž, zde zachránit Řím, nemusí se k tomu ubírat touž cestou a už vůbec to nemusí skončit dobře. Přežila tak větší schopnost přizpůsobit se okolnostem (jak už to v životě chodí). A ukázalo se, že i Titus Tatius má spoustu slabých míst, ačkoli si hraje na boha. Zrada Tarpeie se sice ani z lásky ani z touhy po penězích nekonala, ale mírová smlouva mezi Sabiny a Římany už uzavřena byla. I když dost jinak než ji známe z profláknutých knih Tita Livia… A nakonec nám (nám Římanům) zasvitla naděje v podobě malého dítěte... Kdyby se to nejmenovalo Romulus, ale třeba Ab Urbe condita, věřila bych, že bude i další série, aby ani Rhee Silvii nezůstaly jen oči pro pláč. Takhle se asi dá jen říci, že se tvůrcům podařilo udělat za celkem málo peněz docela hodně muziky. A ta archaická latina byla fakt machrovina… Za ní jde ta poslední pátá hvězda, ptž Ego sum civis romanus

Případy bratra Cadfaela - The Sanctuary Sparrow (1994) (epizoda)

Po přečtení knihy musím uznat, že se jedná o velmi vydařené zpracování smutného příběhu o jedné majetné měšťanské rodině. Drobné odchylky od předlohy nevadí. I casting se tentokrát povedl. Hned se chystám rozečíst a samozřejmě i zhlédnout další díl (myslím, že je to Ďáblův novic). Jen doufám, že se vyvedl podobně.

Případy bratra Cadfaela - The Virgin in the Ice (1995) (epizoda)

Knižní předloze to odpovídalo zhruba asi jako Svatopetrský jarmark, ale tady mi to tolik nevadilo. Snad jedině, že podle knihy se to odehrává mimo opatství v Shrewsbury, takže bratr Jerome tam nemohl tolik prudit. Vůbec mu seriál (stejně jako bratru Oswinovi) přisuzuje mnohem větší úlohu (a tím i význam) než předloha...

Případy bratra Cadfaela - The Leper of St. Giles (1994) (epizoda)

Jak už jsem uvedla v komentářích k předchozím, rozhodla jsem si přečíst jednotlivé knihy a následně zhlédnout jejich adaptaci. S předchozí (St Peter's Fair (S03E02)) jsem měla docela dost problém, i když bez znalosti předlohy se mi dříve líbila. Bála jsem se, aby se to nezopakovalo i u Malomocného u sv. Jiljí. Leč tyto obavy se ukázaly být liché. Ačkoli i tady došlo k několika úpravám dle předlohy a Hugh Beringar sem patřil asi tak, jako slečna Marplová do Nekonečná noc, přesto jeho přítomnost obrousila hrany, a tak ani tolik nevadilo nahrazení opata Radulfa, jeho předchůdcem na opatském stolci - Heribertem. Ačkoli Radulf by sem díky svým vlastnostem lépe zapadal, vzhledem k časovému řazení adaptací (odlišnému od pořadí knih) to nebylo možné. A jelikož jsme tu měli jsme asi nejhezčí pár celé série (Jonathan Firth, už po svém úspěchu v Covington cross, a Tara Fitzgerald, ještě úplně mladinká) moje jediná větší výtka směřuje k zapojení do děje Brana, chlapce od sv. Jiljí, který v knize sehrál mnohem větší roli.

Případy bratra Cadfaela - One Corpse Too Many (1994) (epizoda)

Dost zhuštěné zpracování knihy (jak píšou mí spolukomentátoři níže či výše - dle řazení příspěvků uživatelů), ale celkem hezké. Jediné, co podle mě drhne, je casting, přičemž problém mám především s výběrem „světských“ postav (především Adam Courcelle, zčásti i Hugh Beringar), ale zase to vyvažuje mistrný Cadfael Dereka Jacobiho.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Viděno opravdu se značným zpožděním, od premiéry už uběhla skoro tak dlouhá doba, jakou Řekové dobývali bájnou Tróju. Už ani nevím, proč jsem to tak dlouho odkládala, nejspíše byli na vině pavouci z Temného hvozdu v minulém dílu o dračí poušťi... Ale zkrátím to: mně se to velice líbilo, protože dohromady s Pánem prstenů to zatraceně dávalo smysl (celou trilogii jsem následně zhlédla v prodloužené verzi). Některé postavy z ní sice opravdu s časem mládnou (je to vidět především u Legolase, on taky Orlando Bloom byl při natáčení Společenstva prstenu sotva odrostlý chlapeckým střevícům) ale to je oproti všem ztepilým elfům, milým zvířátkům, statečným trpaslíkům, moudrým čarodějům, dobrým lidem a krásným efektům úplně šumafuk... Nebo se mi ta přídavná jména nějak popletla? Ó, nikoliv, naprosto sedí, než se (skoro) všech zmocní touha po moci a po bohatství. A to je průser, který vede k válkám nejen ve starém dobrém Římě a ve Středozemi... Moc povedený kousek, začínám chápat, proč jsou tyto příběhy tak oblíbené, každý si tam totiž najde to svoje. A to jsem ještě v časech svého prvního přihlášení zde nesnášela fantasy... Jo, když už jsme nakousli toho Legolase (byť v závorce), tak to zabíjení skřetů a jiných potvor mu šlo mnohem lépe a uvolněněji s Gimlim než s Tauriel.

Sedmá kavalérie (1941)

Příliš romantická a historický moc neodpovídající, ale přesto velice zdařilá adaptace části života Žlutého vlasu, tedy generála Custera od jeho nástupu na West Point, přes občanskou válku, až do tragického konce u Little Big Hornu. Sladká Olivia a velice uvěřitelný Errol Flynn mě nabudili na zhlédnutí nějakého dalšího velkolepého snímku s nimi. Třeba Robina Hooda... Vzpomněla jsem si na informaci od kolegyňky Karkuly, že Errol Flynn nerad natáčel westerny. Ale tady to rozhodně nebylo poznat, asi proto, že to nebyl klasický western, ale malý a dost smutný kousek americké historie. Moc pěkně strávené odpolední čekání na dnešní atletiku. 😍

Případy bratra Cadfaela (1994) (seriál)

Znovu viděno po velmi dlouhé době. Kladla jsem si otázku, zda se mi to bude opět tolik líbit. Samozřejmě, že ano! Naprosto krásně vystižena těžká doba tehdejšího válečného konfliktu, který sice (až na první díl) nestojí v popředí našeho vyprávění (tam máme jednoho zvláště sympatického světaznalého benediktina), přesto je tam stále přítomen. Derek Jacobi naprosto excelentní a vyskytlo se zde i několik dalších dobrých herců v epizodních rolích. Dokonce se chystám na přečtení předloh, což obvykle po zhlédnutí nedělám. Každopádně moje nejoblíbenější do obrázků převedená historická detektivka, pokud nepočítám komix o irské princezně Fidelmě a jejím anglosaském manželu Eadulfovi...😉 Malou kaňkou je neustálá změna představitelů zástupce šerifa a Cadfaelova přítele, Hugha Beringara.

Otec Brown - Minervina sova (2015) (epizoda)

Zatím asi nejlepší epizoda. I když zajímavých jich už bylo předtím několik. Škoda, že díl, kde obviní inspektora Sullivana z vraždy, je také zřejmě poslední, kde se objeví, protože se mi zdál mnohem lepší než (nyní už šéf inspektor) Valentine. No, uvidíme, co ukáže jeho nástupce...