Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Už při četbě knihy jsem si říkala, že z tohodle dílu by mohl být parádní horor. Jenže očekávání se nesplnilo. Možná, kdyby to natočil Burton...Přitom scéna v podzemním jezeře si o to vyloženě říkala. A oni to celé nacpali do čtvrt hodiny! A vůbec, ten konec nestál za nic. Ono je sice pěkné, upravit si děj knihy po svém, ale ne na úkor logiky. Jak vysvětlit Snapeovo chování na věži? Jak je možné, že Smrtijedi prošli hradem tropíc rámus a nikdo si jich nevšiml? A jen tak mezi námi: zdaleka nejzajímavější postavou v tomhle filmu nebyl Harry Potter, ale Draco Malfoy.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Po čtyřce výrazné zlepšení. Nejlepší díl v druhé polovině série (Vězeň z Azkabanu stále nepřekonán). Svou zásluhu na tom může mít postavy Bellatrix (do které prostě nemohli vybrat lepší herečku než je Carterová) a profesorky Umbrigeové, která je vskutku mrchou k pohledání.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Jestli se do třetího dílu filmy jen zlepšovaly, tak tohle byl propad. Příběh byl okrouhán na minimum a zbyly z něj jen zmatené nenavazující scény, které neznalec předlohy nemohl pochopit. P.S. Cedrik byl v knize popsán jako lamač dívčích srdcí. Celou dobu jsem přemýšlela, proč do jeho role vybrali právě Pattinsona. Co by na něm holky mohly vidět? Kdybych tenkrát věděla, že se z něj stane takový idol...ne, i tak by mi to vrtalo hlavou...

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Nejpovedenější díl z celé série. Sice není tak věrný předloze jako předchozí díly, ale svým způsobem je to lepší, mnohem lepší.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Tajemná komnata se nese ve stejném duchu jako předchozí díl. Je snad ještě povedenější než Kámen mudrců a celkově prostě kouzelná.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Vyjímečně povedená adaptace knihy. Herci, kteří odpovídají knize, stejně jako celé vyprávění, které knihu věrně převedlo do vizuální podoby. Příznivci knižní podoby si přijdou na své. Co z toho mají ostatní, to je otázka, na kterou neznám odpověď.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Nádhera! Takhle se má točit fantasy. Na celé trilogii obdivuji, jak jsou všechny díly vyvážené a nemají sestupnou tendenci, jako se to stává jiným filmům na pokračování. Velkou roli v tom bude hrát předloha, ale to nic neubírá Jacksonovi na zásluhách. Je jen málo filmů, u kterých vydržíte sedět tři hodiny, ale ještě méně je filmů, u kterých vydržíte tři hodiny nedýchat. Návrat krále k takovým filmům rozhodně patří. Po shlédnutí (i opakovaném) vás zalije hřejivý pocit, že jste právě viděli něco výjimečného.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Vrcholný divácký požitek a nejmilovanější díl trilogie. I tak lze popsat Společenstvo prstenu. Všichni ho s napětím očekávali, mnozí s obavami, jak dopadne zfilmování tohoto veledíla fantasy. Kdyby se natáčelo dnes, taky bych se bála. Ale Peter Jackson dokázal, že je génius a vytvořil mistrovské dílo, které se stalo nepřekonaným vzorem pro další filmy, které svezly na vlně fantasy mánie. Možná za tím bude citlivé herecké obsazení, emotivní hudba, vizuální zpracování, kostýmy, dobře vyprávěný příběh...nebo taky všechno dohromady. Ani po deseti letech neztratilo Společenstvo nic ze svého kouzla - stále je dechberoucí.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Vůbec první film, při kterém jsem nezažila pocit zklamání kvůli přehnanému očekávání z traileru. Přiznám se, že nechápu lidi, kteří Dvě věže hodnotí jako pouhý mezičlánek mezi Společenstvem a Návratem krále. Dvě věže jsou pro mě jak vyváženou součástí celku, tak i nanejvýš kvalitním samostatným filmem. Oproti Společenstvu oceňuji větší podíl vtipných hlášek, zvlášť ze strany Gimliho. Někteří zarytí tolkienovci budou možná brblat na nepřesnost a odchylky od knižního veledíla, ale duch příběhu a jeho majestátnost zůstaly zachovány. Ruku na srdce, podruhé už to takhle kvalitně nikdo nenatočí. Bravo!

Fontána (2006)

Fontánu nestačí vidět jen jednou, protože po prvním shlédnutí budete neustále přemýšlet, co tím chtěl "básník" říci. A budete uchváceni...nejen vizuální stránkou filmu, proplétajícími se liniemi příběhu, ale i naprosto nepopsatelnou hudbou, která ve vás vyvolá ty nejhlubší emoce. Jedním slovem úchvatné.