Sázka na nejistotu (2015)

Učebnicový príklad z kategórie “z hovna bič”. Toto bola nuda, ktorej deväť z desiatich divákov nemôže absolútne rozumieť. Lenže je to po technickej a hereckej stránke natočené tak originálne a skvele, že to, že je to celé o hovne vlastne ani neriešite. Iba sa bavíte Kikom a Carellom, mlčkom Göslingom a božským Bradom a všetkými ďalšími hercami, ktorí hrajú tak skvele, že tomu ani sami nerozumejú, dokonca aj tí čo na to nemajú hrajú jak páni. Je to zásluha režiséra a bezpochyby scenáristov, no a v prípade talentovaných hercov samozrejme aj ich. Hlavne ich. Človek by to chcel aj zhejtovať, ale nemôže, lebo sa to úspešne tvári ako skutočný film. Odpadávam z tohto podvodu .......... na diváka. 70% za dobrú robotu a tri a pol rozporuplných hviezd za mňa.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ja som sa v Star Wars už dávno stratil. Musel by som to celé vidieť po poradí, lenže na toľko ma to nezaujalo, aby som toto podstúpil. Takže neviem ako si stojí republika, alebo čo je s Lukom Skywalkerom, či kto je Snoke, viem len či ma to bavilo alebo nie a či boli efekty vydarené. Mám ale slabosť pre holenné kosti slečny Daisy. A áno, efekty boli vydarené. Nie som skalný, prepáčte.

První člověk (2018)

Za mojich školských čias sa o prvom človeku na mesiaci takmer neučilo. Prečo ? Nuž, nebol ním príslušník vojsk varšavskej zmluvy, ale americký kapitalistický bastard Neil Armstrong, koho to teda zaujimalo že? Nič menej, je celkom na počudovanie, že film o americkom hrdinovi vyprodukoval hollyúd až takto neskoro. Mlčko Gösling sa v roli zrejme cítil dobre, mlčal a tváril sa skľúčene alebo koncentrovane, to mu rozhodne ide. Režisérskej úlohy sa zhostil Damien Chazelle, mladík, ktorý má vždy bez pochyby tie najvyššie ambície a v dráme sa vyzná. Životopisné filmy majú zväčša ten problém, že do nich je potrebné nalievať šťavu. Len samotná životná udalosť nestačí. Zväčša sa musí niečo prikrášliť, či z idealizovať, prípadne priromančtiť a tak podobne. Damien to skúsil prakticky bez toho, alebo len miestami v malej miere a vyšlo to. Film ale nebol len o samotnom lete na mesiac, ale aj o Nealovi Armstrongovi smrteľníkovi. O človeku z mäsa a kostí, manželovi, otcovi, výbornom technikovi a pilotovi. Vizuálne to neboli také hody ako Gravitácia, ale bolo to zrejme o to skutočnejšie, aspoň tak to beriem. Dosť emotívny a ťažký moment bol posledný rozhovor s deťmi tesne pred odletom. Možno by takýto ľudia nemali mať deti, ono to nie je voči nim veľmi fér. Na druhej strane, mnohí robíme prácu omnoho menej prospešnú pre ľudstvo a tiež odchádzame na dlho aj vtedy keď to nechcú, že? Bol to dobrý film o malom kroku pre Neila, a veľkom ..... pre koho vlastne?

Rambo: Poslední krev (2019)

Prešlo jedenásť rokov od vydareného návratu legendárneho bojovníka. Rambo ako človek ostal kým bol, Rambo ako film sa zmenil. Áno, už nepobehuje po džungliach a púšťach v krajinách tretieho sveta. Už masakruje Mexičanov na domácej pôde v Arizone. Priznávam, že ak by som zrovnával s predchádzajúcimi časťami, isté sklamanie z odchýlky by tu bolo, ale to nie je potrebné. Všetko ostatné totižto funguje na výbornú. Opäť tu máme nejaký politicko-morálny podtón (tentokrát je nim obchod s bielym mäsom a nútená prostitúcia) a opäť máme nádhernú surovosť bojového stroja. Navyše treba pamätať, že ujo Rambo má 73 rokov. V tej dobe už väčšina z nás neudrží moč a teda jeho výkon je viac ako obdivuhodný. Napriek odklonu od zabehnutého konceptu som ja osobne spokojný. V tomto prípade si fakt myslím, že keby nešlo o další diel Ramba, ale o samostatný film, tak by to tu malo vyššie hodnotenie. Vykašlite sa na porovnávanie, ohodnoťte nezávisle čo ste práve videli. Patrí do červených a Mexičania do p**e. A po druhom vzhliadnutí a uznaní, že Arizona je červenejšia než Barma, dávam päť.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Toto sa malo volať Rambo IV: Krvavé hnáty. Barma je krásna krajina plná inteligentných empatických ľudomilov. Žije bujarým erotickým životom, kde sa v prvom rade kladie dôraz na komfort a uspokojenie žien. Má plne funkčnú bezproblémovú lodnú dopravu a bohaté ryžové polia po ktorých si len tak s radosťou a zápalom pobehujú miestni roľníci a hospodári. A ešte má Johna. Johna Ramba. Hadieho muža, ktorý s týmto obrazom Barmy nesúhlasí, lebo to vidí trocha inak. A tak sa vydáva zjednať nápravu, vyslobodiť katolíckych k....k.v veriacich, že Ježiško to zariadi a tiež vyhladiť celý jeden pluk hrdej Barmskej armády. Zbožňujem jeho individuálny prístup a výrečnosť. Tohto sa nikdy nenabažím. Legenda nezomiera. A to sa chcel pred tridsiatimi ôsmimi rokmi iba najesť.

Rambo III (1988)

Ramba všeobecne by som rozdelil na tri skupiny. V prvej je First blood, teda jednotka, ktorá má v sebe čosi filmové s ambíciou vyššou ako len ukázať akciu. V druhej sú druhý a tretí, teda tento diel. Tu je Rambo už rýdzo akčný hrdina a film je samozrejme plne prispôsobený svojej dobe. Napriek tomu sa nám do scenára votrú aj príbehy, či už vojnových zajatcov vo Vietname alebo príbeh vojnou neustále skúšaného národa v Afganistane. Tretiu skupinu tvoria novodobé diely kde je John už vo “veku” a dôraz sa kladie na brutalitu záberov a tak, ale stále je to ten smutný hrdina. Kto má Ramba rád a chápe, že to nie je podľa skutočnej udalosti, užije si každý diel ságy svojim spôsobom. Tretí diel nie je slabší ako ten druhý. Len prostredie je menej zelené, no rusi sú rovnako chladní a hlúpy, šípy sú stále silnejšie než vrtuľníky a ťažké guľomety klátia dole jedného padúcha po druhom. No môžete ho nemať radi? Navyše druhý a tretí diel boli ozaj že legendárne, keďže sa stali jednoznačným námetom pre Hot shots 2. Pre mňa budú prvé tri časti Ramba spolu s Arnieho Komandom a Majklom Dudikofom ako americkým nindžom, navyše spomienkou na medzizápasové prestávky počas žiackych tenisových turnajov a to navždy (nech žijú tenisové kurty pozemných stavieb Košice a ich brutálne zázemie a šatne 😱). Alebo to vezmime iba pragmaticky. Rusom je treba nakopať rite hocikedy, hocikde a hocijakým spôsobom. A to tu máte!!!

Rambo II (1985)

Priznávam, že oproti jednotke tu je zreteľne badať väčšie množstvo akejsi filmovej “naivity” alebo ako to nazvať. Jedným šípom sa tu dávajú dole vrtuľníky, desaťročný zajatci plávajú energického kraula a tak, ale NO A ČO. Toto je John Rambo, zelený baret, ocenený vojnový hrdina a jeden z top hrdinov môjho detstva. Tak choďte s racionalitou do hajzlu. Všetko je tu presne ako má byť.

Rambo: První krev (1982)

Ústredná melódia Long road je dokonalá. Príbeh osamelého vojnou poznačeného potulného hrdinu Johna Ramba nie je až taký neuveriteľný ako sú nasledujúce (už čiste z komerčných dôvodov vyprodukované) časti 2 a 3. Vidiecky policajti s odznakom “toto je moje mesto” sú podľa mňa tiež reálny. A to, že by nemali chodiť do lesa sami, alebo mali počúvať rady múdrejších a skúsenejších, alebo iba proste nerýpať do nepoznaného, sú už len fakty 😉. Celková atmosféra First blood je parádna. Upršaná, šedozelená, partizánsky krvavá. Lenže nezabudnite ... to oni si začali, toto nie je jeho vojna. Chcel sa iba najesť. Legenda.

Mory Vratislavi (2018)

Małgorzata je skvelá. Ja som tu babu žral od prvej po poslednú klapku. A do Wroclavi nejdem ani bohovi. Patryk natočil skvelú kriminálku plnú európskeho násilia a brutality. Podľa mňa to lízalo hranicu medzi prekombinovanosťou a akceptovateľnosťou faktov vo filme, ale z tej správnej strany. Asi, asi, by som to zastavil na štyroch keby to bolo dnes niekde na 78 alebo tak nejak, ale keďže to líže iba nejakú tú 74ku, tak tu dám päť nech nežeriem. Ale to len kvôli Małgorke, asi som sa zabuchol do dziewczynky. A tiež za tú odvahu natočiť toto takto. Kciuky do góry.

Bohemian Rhapsody (2018)

Skupinu Queen v zásade nemám rád, lebo ich piesne mi nič nevravia a Freddie Mercury mi bol vždy maximálne nesympatický. Čím viac detailov z jeho života vo filme ukázali, tým viac mi bol odporný (ale babu šukal prekrásnu). Preto nebudem hodnotiť z pohľadu Queenu, ale hodnotiť budem rýdzo film. Veď o to tu ide, nie? Ale nie nejde, všetci štyria boli hnusní. Všetkých by som ostrihal, prezliekol a rozkopal. Ale. Ale film je postavený na hudobnej zložke, veľmi dobre namixovaný, ak vezmeme do úvahy, že takto naozaj tie piesne vznikali, tak to bolo natočené výborne. Tá hudobná aj ľudská chémia medzi Mercurym a Mayom bola neuveriteľná. Tak j*****é piesne (niektoré) ako má Queen sa môžu zrodiť len pri takej vzájomnej genialite akou tí dvaja čoby umelci disponovali. Ostatní členovia taktiež neboli len do počtu. Poctivá skupinová robota a inakosť ich dostala na vrchol a Bryan Singer to dokázal celé vtesnať do 134 minút filmu. Kvalitná filmarina. Z pohľadu životopisnosti a histórie veľmi zaujímavý, z pohľadu hudby dokonale namixovaný, z pohľadu Freddieho osobnosti odporne odpudzujúci (pre mňa) nábeh na Oscara. We will rock you v Madison Square Garden bolo famózne, Another one bites the dust v štúdiu nenomááálna šupa a tak ďalej a tak ďalej. Live AID na konci vyvolalo zimomriavky. Bohužiaľ štandardná rovnica čiary + promiskuita = výlet do Dead Valley. Nemal to inak ani výstredný ornitológ Freddie a tak Queen naživo stíchol a ostal im už len priestor v rádiách a fanúšikom oči pre plač. Singer im teraz daroval film za päť. Šov mušt gov ón.