Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Dobrodružný
  • Animovaný

Recenze (11)

plakát

Spectre (2015) 

Pro začátek bych řekl, že jsem velikým fanouškem BONDA, ne jen filmového. SPECTRE není vůbec špatný film a nebýt to agent 007, tak bych dal i plný počet, ale nedám. SPOILER. Nejistý Bond funguje jen na vlastní pěst bez zázemí (MI6 na pokraji zhroucení), povětšinou v ústraní a vylidněných lokalitách honící se za něčím ze své vlastní minulosti (dětství). To mi připomíná spíše severskou detektivku od jistého Larssonna, než špionážní román od Fleminga. A na rozdíl od "On Her Majesty's Secret Service" dokonce ani ta romantika (neodsuzuji ji, ale pro Bonda netypická) nefunguje. Jako by během jednoho střihu došlo k veškerému vývoji mezi mužem a ženou, protože v celém 150 min dlouhém počinu nic takového není, už jen pouhý výsledek, což silně zaskočí a působí zmateně. Ikonické "návraty" ke starým Bondovkám jsou až moc okaté, bez nějaké podstaty a pouze jen tak, aby tam "jakože" byly. Takže k žádným návratům nedochází a tímto způsobem ani nedojde. KONEC SPOILERU. Ač se to může zdát jako silná kritika, jsou to jen detaily, které ovšem k Bondovi patří. Film dobrý, ale nic víc. Ne úplně silné 4 hvězdy.

plakát

Kingsman: Tajná služba (2014) 

Veškeré špionážní filmy jsou diváky, ať už úmyslně, nebo ne, v závěru srovnávány s Bondovkami (které mám mimochodem velmi rád) a to je možná jejich kámen úrazu, protože na ně zkrátka nestačí, nemají šanci. Ale tenhle je jiný. Je pojat moderně. Akční scény jsou až moc digitální, což nesmírně odsuzuji, ale zde mi to kupodivu nevadilo. Film totiž nepůsobí tolik vážně, proto si to může dovolit. Občas si ze sebe dělá srandu a několikrát zdůrazňuje, že nejde o Bondovku. Často se jí do určité míry inspiruje, ale přitom se tím neznehodnocuje. Nesnaží se být jako ona, ba spíše naopak, v závěru se odlišit. Natočit úspěšný film z takovouto tématikou není snadné. Kingsman to však dokázal jako první. ...Vyvážené špionážní dílo. Gentlemanství. Skvělí Colin Firth a Samuel L. Jackson. Pět hvězdiček...

plakát

Grandhotel Budapešť (2014) 

Esteticky zabalené, plné absurdních scének a vtípků, které nadchnou a pobaví, a vše doplněné systematickými záběry. Super. Avšak v celkovém dojmu trochu prázdné.

plakát

Šílení (2005) 

Hnus, nechutnosti, naprosto šokující dílo - jako ukázka zkaženosti lidstva vyjádřená přímou symbolikou a konkrétní kritikou. To vše obalené v prostředí blázince (kulisa), celý svět totiž není normální. Pohled na "vládu" obou stran, z nichž ani jedna není ta správná, neboť obě jsou svým způsobem zkažené. Film jako takový je natočen velmi přehledně, ač nám můžou jednotlivé části připadat bláznivé a v danou chvíli nedávat smysl. Surrealistické dílo s nutnou špetkou sarkasmu.

plakát

2001: Vesmírná odysea (1968) 

Filmu se rozhodně nedá upřít jeho propracovanost. Hudba a kamera patří mezi jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl. Ale abych se kvůli tomu plašil a hned tu střílel pět hvězdiček, protože je to "mistrovské dílo" a ten kdo tak neučiní, bude brán ta hlupáka a ignoranta?! Častý faktor ovlivňující hodnocení některých uživatelů... Z filmu není rozhodně patrné, co tím autor předlohy myslel. SPOILER! Pochybuji, že někdo pochopil ono oddělení duše od těla, ale budiž, třeba i ano. Ale samotnou funkci monolitu, význam pokoje (proč právě takový pokoj), atd. KONEC SPOILERU! Chápu, že Kubrick chtěl asi udělat konec typu "domysli si sám", což není špatné, ale z jednotlivých utahaných a někdy také složitých a těžko chápajících záběrů dojde divák ke konci, který prostě nepochopí (pochopí jen ti, kteří se přečetli knihu), ke konci, který postrádá význam. Tento efekt má nežádoucí dopad na samotný konec filmu a právě pochopení hlavní myšlenky, která by zrovna v tomto příběhu od A.C.Clarka měla nutně být. 4-5*

plakát

Moderní doba (1936) 

Chaplinovy grotesky jsem si chtěl pustit už dlouho, vždy jsem totiž viděl jen nějaké krátké scénky, které jsou často promítány v mnoha filmech (např. Šíleně smutná princezna). Na jeho groteskách už je bohužel vidět zub času a některé scény jsou předvídatelné, to však ale neznamená, že jsem si je neužil a nezasmál se. Celkový dojem mnohem lepší než dnešní tuctové americké komedie (až na pár vyjímek např. Zkus mě rozesmát).

plakát

Stormbreaker (2006) 

Že by dětská akční "bondovka" v podání dospívajícího kluka? Být mladší, asi by se mě i bavila. Ale jako velký fanda pravých bondovek a trochu náročnější divák, k tomu chovám jisté znechucení. Vše pasuje až moc, akční scény jsou příliš počítačové a celkový příběh je přetažený za vlasy. Originál jsem nečetl, tak těžko soudit, jak působí příběh v knižní podobě...

plakát

Adéla ještě nevečeřela (1978) 

Bezchybný scénář bez jediného slabšího místa. Detektiv Carter jako hrdina příběhu, Miloš Kopecký v roli záporáka a především Rudolf Hrušinský jako "pan labužník" dělají už jen z hlediska hereckého výkonu film nesmírně zajímavý a vtipný. Film má strhující tempo, nepůsobí ani trochu nudně a díky "sci-fi" prvkům je film originální, na dobu vyjímečný.

plakát

Czech Made Man (2011) 

Tvrdá lekce do života a kariérní příběh Adama Budaře. Jeho vtipné hlášky a seky (zejména přisprostlé) bohužel celý film, působící uvnitř prázdně, rozhodně nezachrání.

plakát

Mamma Mia! (2008) 

Letní romantický muzikál se čtyřmi velkými hereckými hvězdami a jak už napovídá název, s hudbou od švédské skupiny ABBA. Hudba nazpívaná originálně herci a prostředí malebného řeckého ostrůvku, ve mně zanechaly příjemné pocity, které jsem od toho přesně čekal.