• Krátkometrážní

Adamova jablka (2005)

Jediný film, v ktorom mi Jensenov vrcholne bizarný humor, ak to vôbec ešte je humor, naozaj vyhovoval.

Ad Astra (2019)

Daddy issues vo vesmíre... plus realisticky vykreslená doba dobývania najbližšieho planetárneho okolia. Psychoanalytická dráma jediného človeka v pionierskej dobe osídľovania slnečnej sústavy. AD ASTRA je (hlavne na veľkom plátne) skvele pozerateľná, pretože je krásne natočená a charizma Brada Pitta siaha až kamsi k Neptúnu. Ale vnútorne je to prázdne ako medzihviezdny priestor a analyzovať nie je čo... navyše zápletka a vyústenie sú výslovene béčkové. Takže stačí 3 mesiace blúzniť osamote vo vesmíre a potom sa postaviť zoči-voči otcovi, ktorý sposobil moje celoživotné úspechy aj trable s odcudzením a je to ? Potom ho nechám odplachtiť do vesmíru a všetko v pohode? Tak jednoduché to je ?! Wow, aj ja chcem! ___ "Videl iba to, čo tam nebolo. A unikala mu všetka tá krása priamo pred ním."

Adela show (2010) (pořad) odpad!

Ďalšia pseudocelebrita, ktorá možno nie je taká tupá, ako sa u nás stalo štandardom, ale na nervy mi zato nelezie o nič menej...

Admirál (2008)

Až neuveriteľne nádherná výprava v záberoch, ktoré sú pastvou pre oči, hrdinský osud idúci proti dejinám, veľká osudová láska a OBROVSKÉ udalosti... a pritom tak studené a bez emócií. Nevadí mi, že je to namiesto o Kolčakovi o jeho ( druhej ? ) láske. Ak je ale odstup až taký veľký, že sa k postavám nedá dostať a dramaturgická výstavba tak medzerovitá, že chronológia a predstava o udalostiach spočiatku úplne unikajú, pričom v závere filmu sa dostane k opačnej, detailnej popisnosti, je tu niečo nezvládnuté a premrhané. K tomu ešte záverečná scéna, dojímavá, ale akoby odkopírovaná z TITANICU až príliš pripomína, že v Hollywoode vedia veľkolepú epiku, dramatickú akciu, fatálne dejiny a tragickú lásku namiešať omnoho účinnejšie...

Adrenalin: Předběhni smrt (1995) odpad!

Definícia totálnej sračky. Prinajlepšom amatérskeho filmu, to je to najlepšie, čo sa o tomto filmovom hovne dá povedať. A že sa točil v Bratislave v tej istej dobe, ako Praha hostila natáčací štáb MISSION IMPOSSIBLE je dostatočne výpovedná skutočnosť, ktorú sa mi ani nechce rozmazávať... Čo prinútila Lamberta v dobe svojej najväčšej slávy kývnuť na toto, je mi záhadou. Dopozeral som s najväčším sebazaprením a asi len preto, že som bol chorý v aute a iný film som nemal. Jediné, čo ma zaujímalo, boli tie momenty, kedy zase na chvíľu vybehnú z diery a uvidím kúsok Bratislavy v polovici 90. rokov. Tých momentov bolo asi 5 a nezaberali ani toľko minút...

A.D. The Bible Continues (2015) (seriál)

Nepokračuje to vo všetkých neduhoch predchádzajúcej nezmyselne skratkovitej a preskakujúcej BIBLIE a nie je to nastavovaná kaša, ako by sa mohlo zdať. BIBLIA POKRAČUJE je ďaleko kompaktnejší, a pritom nemenej epický príbeh, kde sa historické fakty neoddeliteľne prepletajú s podaním kresťanskej tradície popisujúcej úžasne vzrušujúce začiatky kresťanstva. Menej zázrakov a veľa Histórie, kde je síce Biblia stále určujúcim zdrojom, ale to sa predsa nemusí vnímať ako negatívum, hlavne preto že scenáristi na príbehu poctivo popracovali a stvorili presvedčivú fresku jeruzalemského života v dramatickom desaťročí po Ježišovej smrti. Najpútavejšie pritom nie sú osudy samotných apoštolov, ktorých Duch Svätý napriek početným váhaniam vedie viac-menej priamou cestou, ale nekonečné dilemy a politické kľučkovanie strojcov Ukrižovania - veľkňaza Kaifáša a miestodržiteľa Piláta, tragických postáv zmietajúcich sa v neprestajných zmenách a protichodných tlakoch turbulentných dejín. Potešil aj výborný slovenský dabing podporujúci charizmatické obsadenie. ___ PS: Otvorený záver uprostred deja vyvoláva zdanie okamžitého nadviazania v ďalších dieloch, resp. sérií, ktorá však bola zrušená kvôli rýchlemu poklesu sledovanosti. Veľká škoda. ___ PS 2: Zaujímavé bude porovnanie s blížiacim sa RISEN Kevina Reynoldsa.

A Fox Tale (2012) (studentský film)

Líška je síce roztomilá a krajina kúzelná, ale mne k orientálnej mystike, erotizmu a bojovým umeniam tie zaguľatené uniformované počítačové postavy proste nesadnú!

Aftersun (2022)

O čo nenápadnejší film, o to krajší, a to len a len vďaka civilnej charizme ústrednej dvojice.

Agrese (1975)

Nepredvídateľný, skoro každou ďaľšou scénou a prudkými zmenami ich nálad prekvapujúci, skvele napísaný thriller s chvíľami až príliš ujetými momentmi v hudobnom podmaze, hereckom prejave a dialógoch. Tie ostatne okamžite prezrádzajú spisovateľskú ruku, vybrúsené, nápadité, na často až dosť uletené detaily zamerané, ale vždy zaujímavo posúvajúce dej. Najvzrušujúcejšia je ale tá trvalá nejednoznačnosť v ponímaní dobra a zla, ktorá pretrváva aj po odhalení vskutku vypointovanej pointy a stále akoby ďalej pátra v hlbinách ľudskej duše, odkiaľ vytryskáva praveká agresivita. V americkom filme by ma takáto neistota a nečiernobielosť šokovala omnoho viac. PRIANIE SMRTI, ktoré viacerí považujú za predobraz AGRESIE je proti tomu jasne rozčlenené a yankeeovsky správňácke, čiernobielo primitívne.

Air America (1990)

No nie je to taká pecka ako iné Gibsonove plné paľby, ale je to fakt výborný, svojský film a v kontexte diel o americkej prítomnosti v juhovýchodnej Ázií naozaj špecifický kúsok. Nielen tým, že sa neodohráva vo Vietname a na bojiskách, ale v Laose, v pozadí, či zázemí veľkej svetovej ideologickej vojny, ale aj demaskovaním celého toho intrigánskeho kupčenia CIA, čierneho obchodu a osobného prospechárstva, ktoré sa tam prejavilo, a napokon ešte tým, že toto demaskovanie je podané značne odľahčeným, komediálnym štýlom. Väčšina ľudí si ho pamätá len ako spoluprácu Gibsona s Downeym, a aj to vníma skrze svieže, mierne až dosť vyšinuté, ale stále predovšetkým zábavné Melovo "smrtonosné" obdobie, ale AIR AMERICA je omnoho viac. Samozrejme, ústredné duo klape podobne ako rok predtým spolupráca Gibsona s Kurtom Russellom, ostatne s Downeym aj zostali priatelia, ktorých neskôr spojili aj problémy so závislosťou a dočasná exkomunikácia z hviezdnej filmovej rodiny. Netreba však zabúdať, že aj ostatné postavičky sú výborné a skvele zahrané, predovšetkým všetci tí blázniví, nešťastní piloti stratení kdesi Pánubohu za chrbtom, ktorých prístup k životu evokuje DNEŠNÚ APOKALYPSU. Mňa osobne u AIR AMERICA možno najviac mrzí práve to, čo ho u mnohých divákov zachraňuje - že keď napokon ku koncu preváži "správňácky" moment, tak ako sa na mainstream patrí, v podstate to dosť zakryje celý ten deziluzívny efekt z reportážnej výpovede, ktorej sa tu divákovi dostalo - aj keď teda nie príliš aktuálnej (Knižná predloha Christophera Robbinsa z roku 1978 je žurnalistické dielo, ktoré vzniklo krátko po konci "občianskych" vojen vo Vietname, Laose a Kambodži roku 1975). Ale tak čo už, keď je to navyše plus-mínus skutočný príbeh... - je super, že sa dá filmové AIR AMERICA vďaka tomu neprestajnému kolísaniu medzi viacerými polohami vnímať súčasne ako seriózna realistická výpoveď, aj zábavný dobrodružný film s hviezdami trúsiacimi perfektné hlášky o lietadlách a pilotoch, politike, vojne a mieri, živote a smrti, o džungli a šialenstve.