• Krátkometrážní

Nebuďte policajta (1988)

Podobne béčkové ako SLOVO POLICAJTA, ale omnoho viac brutálnej (a nápaditej) akcie je tu votkanej do schémy tradičnejšej kriminálky, aj Delon sa znovu vrátil do služby a do obleku. Napätie vyplýva z toho, že na rozdiel od neho divák vrahov pozná od začiatku... Totálna vojna v tomto filme, stierajúca hranice medzi mnohými policajtmi a zločinom, krvavý chaos a zmar ideálov, odrážajú kolísanie francúzskej spoločnosti medzi presvedčením, že nikomu sa nedá veriť a potrebou o niečo sa predsa len oprieť. Jedinou istotou by mal zostať Alain Delon na sklonku svojej kariéry, spečaťujúci sa ako rozhodný sympaťák, teraz už aj ochranca liberálnej demokracie proti pravicovým sviniarom - ktorí to pravdaže mysleli dobre, lenže kto sa s ohňom zahráva... Navrch má však ale napokon Alain, smutný hrdina, ktorý to nemyslel nijako, len si ako vždy robil svoju prácu...

Nedjelja (1969)

Zafranovičov film z FAMU a súčasne remake jeho prvého amatérskeho filmu v splitskom kino-klube zo začiatku 60. rokov. .Pre mňa dokonalá ukážka toho, ako vyzerá film podľa príručky "Ako natočiť filmové dielo novej vlny", keď sa do toho pustili totálne sjetí študenti filmu. Prvá polovica vyzerá ako natripovaný Forman, potom sa prechádza k druhej, surreálne grotesknej. Pozreté v nedeľu a bez drog (ktoré k tomu môžem jedine doporučiť).

Ned Kelly (2003)

Hrozne mdlá záležitosť, kde mdlie aj inokedy tak výrazný Kluas Badelt, ktorej nielenže nepomáhajú výborní herci, ale dokonca ani Oliver Stapleton dokumentujúci austrálsku flóru a faunu nevytrieskal nejaké úchvatné zábery a to už je čo povedať. Normálne som to prepínal nech zvládnem do konca !

Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Nejasná správa o konci Jakubiska hovorí, že toto mal byť jeho posledný - a takpovediac absolútny - film. Čo pravdaže neznamená najlepší. Hoci to aj bol najväčší (a pritom aj najvýraznejší) slovenský film 90. rokov, ambície boli predsa len trochu prestrelené. Ako dielo je to však pôsobivé (a všetko uvedené vyznieva ešte presvedčivejšie pri zrovnaní s jeho nasledujúcimi filmami), je to esenciálny a akoby kompletný Jakubisko. Rozprávajúc akúsi ságu izolovaného horského spoločenstva zasadil do svojho rodného prostredia východoslovenskej periférie staršie felliniovské aj novšie balkánske prvky, čo znamená cirkusantsko-novovlnné bláznenie ako aj gangsterské frajerovanie za hranicou zákona a celkom sa mu to darilo skĺbiť. Ako obvykle si pritom vyberal iba to, čo sa jemu páči a vytvoril tak osobitý anachronický svet v neurčitom čase a priestore podľa svojho gusta a umeleckého videnia a podľa mňa netreba príliš riešiť, čo tým chcel povedať. Je to taká prechádzka jeho hlavou, veľké putovanie všetkými jeho motívmi a témami, grand opus slovenského magického realizmu, ktorého bol Jakubisko vo filme najvýraznejším  - a dlhú dobu aj jediným - predstaviteľom.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Na jednej strane je pekné, že niekto ešte dnes natočí takto otvorenú a priamočiaru filmovú rozprávku podľa klasickej českej predlohy, na druhej je to trochu otravné. Ale tak zase nikto vás nenúti pozerať sa na ňu, že ? Vynadívať sa dá predovšetkým na prirodzene neupravovanú krajinu v až gýčovito krásnych záberoch. Z hľadiska tohoto žánru sa však prikláňam k lepšiemu, poctivému priemeru, ktorý drží hlavne výborný hlavný predstaviteľ. Len škoda, že keď už človek raz za čas počuje z plátna známu reč v takej priamej až archaickej podobe ( dobrého pořízení, pane ! ), musí to byť v nie vždy úplne vydarených postsynchrónoch. Ale aspoň mali na Barrandove zase raz príležitosť vytiahnuť všetky tie krásne kostýmy ! PS - hoci dvorné dámy by som aj tak do jednej nakopal.

Nejtemnější hodina (2017)

Dejiny v priamom prenose, pri ktorých pochopíte, prečo by ste nechceli byť významnou historickou osobnosťou. Pretože ocitnúť sa v koži aktérov, ktorí rozhodujú o ich budúcom priebehu v tých najdramatickejších okamihoch je nepredstaviteľne náročné - a vo filmoch sa to iba málokedy podarí dostatočne priblížiť. NAJTEMNEJŠIA HODINA to vďaka svojej sústredenosti dokázala. Zasahovala ma vo väčšine zvolených formálnych postupov a štylistických prostriedkov. Ako lekcia z histórie je to zároveň neuveriteľný doplnok k Nolanovmu DUNKIRKU, až sa človeku nechce veriť, že oba filmy nevznikli v rámci akejsi dohody o spoločnom postupe. Ako historik by som sa mal ochotne pitvať v nepresnostiach, ale ja sa radšej nechám uniesť intenzívnou minimalistickou atmosférou, kde je každý detail presný - a takých filmov nie je veľa. Nebudem sa navážať do tých, ktorým to nesadlo, ale dovolím si poznamenať, že im pravdepodobne tak úplne nedochádza, o aké vypäté momenty sa muselo jednať a akú dôležitú úlohu pritom zohrali pre celý náš dnešný svet. Rozhodnutia jediného človeka! Pritom nemám ani zďaleka pocit, že by šlo o nejakú agitku - práve naopak - ten veľký Churchill, monolit, ktorý odolal a zachránil Európu, je tu ukázaný vo svojej najslávnejšej chvíli, ktorá však mohla byť rovnako ľahko iba ďalším z dlhého radu jeho prúserov, veľký rétor, ktorého prejavy písali históriu, ako človek, ktorý nevie poriadne rozprávať, idol mnohých ako mrzút, ku ktorému nie je ľahké nájsť si cestu. Aká idealizácia prosím vás! Je to konkrétny človek, na ktorého pleciach zavisla nepredstaviteľná zodpovednosť a ktorý ju nielen uniesol, ale dejiny boli k nemu milosrdné a stalo sa to veľkým momentom nielen pre neho... P.S. - I keď ktovie, ako by to dopadlo - a ako by sme vnímali Churchilla - ak by sme vôbec žili - keby si Hitler zmyslel počkať s Ruskom a vrhnúť všetky sily na pokorenie Británie.

Největší a nejnebezpečnější (2012) (seriál)

1 - Anakondy, 2 - Tigre, 3 - Morské krokodýly, 4 - Obrie slony, 5 - Kazuáre, 6 - Divé svine. ___ O 2 roky neskôr vznikla ešte jedna 6-dielna séria.

Nejvyšší nabídka (2013)

Spoiler. Tornatore nikdy nesklame a vždy natočí "iný" film, ktorý zaujme hlavne tým, čo sa už dnes - hlavne bez výraznej alebo zbesilej formálnej stránky - veľmi nenosí - ľudským príbehom. A preto mi prísne žánrové zakončenie ubralo hodne radosti z ďalšieho z viacerých ingrediencií originálne pospájaného, netradičného a nekonvenčného filmu. To musí byť naozaj každý film zo sveta umenia nakoniec o podfuku ? Nemyslím - a od Giuseppeho som nečakal, že keď celým dielom obratne trúsi náznaky, ktoré diváka privádzajú k takejto domnienke, tak tomu tak napokon aj skutočne bude ! A to práve teraz, keď je z poslednej doby podobných filmov habadej...

Nelítostný Parker (2013)

Jason Statham v ďalšej literárnej adaptácií ? No prečo nie, však ide iba o Westlakea, žiaden vysoký art, a na to je on ten pravý nasraný chlapík, zázračne rýchlo sa uzdravujúci, čo toho veľa nenahovorí a ide rovno k činu... a čím viac ho je, tým lepšie! Na to sa môžem pozerať večne... Lenže do toho sa musí zamiešať jeden preslávený zadok so sociálnymi problémami portorikánskej menšiny.. a celé je to na pozretie celkom fajn, ale na pamätanie ťažko. PS: Podľa 19. dielu parkerovskej série (Flashfire) Richarda Starka (D. E. Westlakea), ktorá začína Hunterom, predlohou ku Gibsonovej ODPLATE.