Filosofové (2013)

Príjemné prekvapenie. Globálny trend multikulti+lgbt je tu podaný celkom znesiteľnou a neinvazívnou formou, takže stačilo mať vyšší rozpočet a film mohol získať minimálne nomináciu na niektorú z tých bezcenných sošiek. Ale nenudila som sa. Konečne film, ktorý prinúti divákov rozmýšľať.

On se bojí (2023)

Prvá polhodina super a potom katastrofa. Prečo doboha každá replika musela byť s 5 sekundovou pauzou? Tri hodiny utrpenia a nakoniec aj tak neviem ako to vlastne skončilo.

Sobík (2024) (seriál)

Keď to máme zhrnúť tak biela rasa to znova prehrala na plnej čiare. Biela vyšinutá, v špine bývajúca stalkerka, recidivistka. Biely lúzer, očividne nesvojprávny a zkrachovaný komik. Bieli a nijako nepomáhajúci policajti. Biely úchylák zneužívajúci chlapcov. Bieli študenti vo veľkom užívajúci drogy. Naopak čierna rodinka, ktorá u seba necháva bývať chudáka belocha, napriek tomu že ich dcére zlomil srdce. Miešaná transka s racionálnym zmýšľaním, žijúca v útulnom bytíku a jej čierno-žltí priatelia. Fakt sa čudujem, že tu ešte nezasiahla nejaká komisia s návrhom na postih autorov seriálu z dôvodu dehonestácie rasy. Aha, vlastne nemôže. Tento štýl filmárčiny je teraz nielen moderný ale pokiaľ chcete získať nejaké to ocenenie, dokonca aj povinný. Jedna hviezda za Marthu, ktorá je napriek svojej vyšinutosti jedinou sympatickou postavou.

Marcel, ulita s botami (2021)

S očakávaniami som pretrpela nekonečných 90 minút a môžem úprimne povedať že táto škebľa mi išla na nervy celý ten čas. Očakávala som rozkošný a dojemný príbeh s neodolateľnou hlavnou postavičkou. Ale nie. Nechutná jednooká vec, z rôznych uhlov pripomínajúca verejnosti menej dostupné časti ľudského tela, navyše s uši píliacim dabingom ma presvedčila o tom, že najlepšie miesto pre Marcela by bolo na spodku podrážky.

Krvavé housle (1998)

Spolilery. Nejako mi uniklo, čo tie úbohé husle spravili, že si zaslúžili takú neblahú povesť. Áno zomrela manželka ich autora, ale to sa stalo ešte pred ich dokončením. Ďalšia mladá obeť s chatrným zdravím a to je tak všetko. To je na slávne krvavé husle dosť slabý výkon nato že v kláštore strávili storočie.  Ani v komunistickej Číne zrejme neboli jediným nástrojom, ktorý svojho majiteľa priviedol do nešťastia. Veľká škoda že film nevyužil potenciál tak skvelého námetu.

Nezanechat stopy (2021)

Najsmutnejšie na tom je, že podobné svinstvá sa dejú aj po páde komunizmu. A nielen u nás. Podobné stratégie na umlčanie nepohodlných svedkov a vyrábanie obetných baránkov fungujú všade. A fungovať vždy budú.

Paní Harrisová jede do Paříže (2022)

Tento "forestgumpovský" štýl kedy sa prostáčik z ľudu stáva ústrednou postavou ktorá hýbe dejinami a získava si srdcia všetkých okolo, mi fakt nesedí. Námet je super, kostýmy detto, ale pochybujem že v povojnovom anglicku by sa našiel autobus s prevažne čiernou posádkou. Viem že je to moderné a zrejme aj povinné obsadzovať určité kvantum nebielej rasy do každého filmu, ale sem sa to fakt nehodilo.

1984 (1984)

Oproti fantastickej knihe, jej filmové spracovanie postráda obrovské množstvo detailov. Vykreslenie akútneho nedostatku všetkých komodít zastúpené chýbajúcou žiletkou, všadeprítomná paranoja, rušenie pre propagandu nevhodných slov.  Prepisovanie novín a defacto falšovanie histórie nebolo zrozumiteľne spracované takže ak niekto nečítal knihu, tento podstatný detail mohol ľahko minúť. Oproti tomu bolo zveličené až zfanatizované hulákanie členov strany do takej miery, že ich stretnutia pripomínali hromadný exorcizmus. Určite to nie je jednoduchá kniha, ale buďme radi že máme aspoň akú-takú jej vizuálnu verziu.

Na doraz (2010)

Tak som po dlhom čase dala znova šancu jednému ževraj najlepšiemu hercovi súčasnosti. Kde ale RDJ získal tento status je mi stále záhadou. Asi ho fakt držia nad vodou fanúšikovia avengerov, spidermanov a xmanov, čo je naozaj smutná vizitka pre každého herca. Film je nudný, vtipy lacné až nechutné, scenár odfláknutý, záver u amíkov už tradične predvídateľný. Francúsky "Kentán z Montarži" je s minimálnym rozpočtom tisíckrát lepšia verzia podobnej tematiky.

Smršť (2024)

Tento film nemá z knižnou predlohou skoro nič spoločné. Je to iba kvázi strašidelný príbeh manželov prechádzajúcich krízou. Nič viac. Karikovo meno bolo zneužité čisto iba na prilákanie divákov po úspechu Trhliny. Obrovské sklamanie.