Indiana Jones a nástroj osudu (2023) odpad!

Ja viem, že keby som si teraz ako rozhľadený človek s vycibreným vkusom pozrela staré diely, asi by mi prišlo smiešne koľko je tam blbostí a naivity, ale tento diel je vyslovene tupá zlátanina bez iskry, logiky a inteligencie.... Rozjebali charakter Indiana Jonesa.... pri jeho postave je málo pravdepodobné, že by na staré kolená takto dopadol zo psychického hľadiska a zároveň sakra málo pravdepodobné, že by dával takéto akčné scény aj keby celý život cvičil. Je strašne smiešne, čo všetko dokáže vytupelý divák zožrať tvorcom. A akí sú vlastne? Len arogantní a peňazíchtiví, využívajúci tupý plebs alebo blbí, neschopní, netalentovaní, leniví? Echm to digitálne omladenie, hm.... povinný ultrafeminizmus hm.... zase nacisti....trápne neuveriteľné naháňačky, nezmyselný príbeh i charaktery postáv...proste grc....

Černé zrcadlo - Nenávist národa (2016) (epizoda)

Malo to svoje muchy, ale páčila sa mi pointa. Mám rada príbehy o niekom kto "TO" rieši efektívne. Škoda idealistickej a nadmieru šikovnej blonďatej Modrej, ktorá pokazila koniec, avšak bez feminizmu a ľudomilstva za každú cenu to v takýchto filmoch asi ani nemôže byť....  A teraz k téme včely a strašenie ich vyhynutím - v prvom rade máme na svete tisíce druhov opeľovačov a áno aj rôzne druhy včiel, nielen komerčne chované včely medonosné (však zisk je pilierom tejto spoločnosti! ) ale i to, že keď je už kurva nejaký prúser s pesticídmi a spol., tak ich skrátka nebudeme dávať však? A najväčší problém má protežovaná včela medonosná v USA a podobných krajinách, kde bola privezená a má tam dosť konkurencie a horšie podmienky, tak len stačí neničiť prírodu a razom bude všetko lepšie a opeľovačov rôzneho druhu dosť. Tieto blbosti so včelími robotmi sú produktom chorých hláv, ktoré chcú všetko riešiť komplikovaným a prijebaným spôsobom. Aj keď vo filme je krásne ukázané, že sa dajú použiť aj na niečo zmysluplné, len to by sa už väčšine asi nepáčilo :-D

Na nože: Glass Onion (2022)

Novodobá klasika - biely heterosexuálny muž, ešte k tomu bohatý a chcejúci do sveta priniesť voľnú energiu, musí byť zákonite zlý, veď všetko okrem drahých a škodlivých záležitostí ako je ropa či zemný plyn musí byť hneď bu bu bu nebezpečné..... Potom je tam potetovaný a nablblý bojovník za práva mužov (ale vlastne nejde o práva mužov (a veru taký by sa nám zišli), ale len o právo na sexizmus), ktorý býva s matkou, ktorá ho mláti (čo vysvetľuje jeho postoj k ženám).  Černoch je vedec a černoška strašne morálna hlava firmy, ktorú zlý beloh vyšachoval, keď mu nechcela schváliť to s tou novou energiou :-D. Potom je tam ešte slúžiaca aziatka, dve tupé blondýny, ktoré sa rady vyzliekajú a politická karieristka. Hej a Daniel Craig, ktorý je karikatúrou echm .....všeličoho. A je....teplý, keď býva s Hugh Grantom? Fuuf, no je tam všetko, čo je dnes populárne...i virózka.... a končí to presne tak ako sa dalo predpokladať.

Iveta (2021) (seriál) odpad!

Trápna pseudoparódia (či o čo sa to vlastne snažili?). Nič tam nedáva logiku a snáď tam ani nikto nevie hrať (a pokiaľ vie, tak to úspešne zakrývajú tupé dialógy a absurdný scenár). Slovensko je podľa tohto diera plná alkoholikov, náboženských fanatikov, kuriev, homosexuálov, tupých dievčat, ktoré sa vyzliekajú a samozrejme našej drahej menšiny. Za obsadzovanie menšiny a vykresľovanie Slovenska (obzvlášť východu) ako odpornej diery asi dostali brutálne príspevky, takže pokiaľ má seriál nejaký prínos, tak je to navýšenie peňazí na konte niektorých ľudí. Aspoň si môžem pre tento rok spraviť čiarku, že som videla výplod našej kinematografie a spraviť si od nej na dlhý čas voľno.

Víly z Inisherinu (2022)

Na začiatku sledovania som sa až chvela blahom - zábery na čarokrásnu prírodu írskeho ostrova mi dávali tušiť film podľa môjho gusta. A potom prišiel šok.....lebo ono je to tak absurdné a na nervy lezúce až mi chvíľu trvalo vstrebať to a uvedomiť si, že áno, keby som tam žila v tej dobe, v takom veku a usporiadaní možno by mi tiež preplo. Znepokojivý film o znepokojivých duševných rozpoloženiach.

Iveta - Episode 5 (2021) (epizoda) odpad!

Občas mám dojem, že týram samu seba, ale hoci nie som práve optimista aj tak dám sem-tam slovenskej kinematografii šancu. Veď ktovie, možno raz niečo nové dosiahne aspoň priemerné výsledky. Ale toto? Je to absurdne príšerné z hľadiska dejového, morálneho, hereckého, scenáristického, režisérskeho i všetkých ostatných. Nič tak odporné ako je (obzvlášť tento diel) som dávno nevidela. :-(

Vlkochodci (2020)

Nezvyknem pozerať animáky, kedysi ma síce chytili filmy s posolstvom ako princezná Mononoke, ale keďže sa točia väčšinou amorálne sračky na oblbovanie detí i dospelých, dlho som nič poriadne nevidela. No a toto ma chytilo hneď na začiatku. Tak čarokrásne obrázky prírody som ešte v žiadnom filme nevidela, mala som chuť si nimi hneď zaplniť steny izby. Občas mi tam síce vadili, ako to tu už niekto načrtol, skoro až kubistické prvky, ale ich vzájomné pôsobenie s obrázkami lesa bolo v konečnom dôsledku zaujímavé. I posolstvo filmu je pekné, až tak, že dokážem odpustiť isté návyky a názory 21. storočia prenesené do roku 1650. Aj obvyklý rozprávkový pátos tu bol znesiteľný. Takže, k dokonalosti tomu ešte niečo chýba, ale aj tak to bolo výnimočne okúzľujúce.

Tři přání pro Popelku (2021)

Jejda, to bolo také krásne, milé, uveriteľné, dobre zrežírované atď....síce sa tomu ako vždy pri rozprávkach dá vytknúť určitý pátos, ale je ho skoro  až menej ako pri bežných filmoch.  Dokonca ani nemám chuť odoberať hviezdičky za "povinný" multikulturalizmus, hlavne, keď vidím, že tomu mnohí dávajú odpad len preto, že je to iné ako stará verzia, ktorú až autisticky zbožňujú (hoci mám dojem, že niektorí film zhodia aj bez toho, aby ho vôbec videli). Takže teda, keď tak radi porovnávate, budem aj ja: Táto verzia má trochu dlhšiu stopáž, čo je len dobre, aspoň to nie je tak rýchlo odbité, hoci i tak by to mohlo byť dlhšie. Pôvodný film má príšerne dlhý úvod, kde sa obraz stále seká a nabehávajú titulky, je tam príliš veľa zbytočných záberov na obyčajné stromy atď.. Libuše je tam síce pekná, ale isté aspekty jej povahy sa poriadne bijú a princ je nesympatický debílek, ktorý sa do nej zamiluje len tak z ničoho nič, pretože vidí akési tajomné dievča so závojom (hoci áno, v oboch verziách je cez ten závoj vidieť!)...skrátka to nie je uveriteľné. Naproti tomu v novom filme si padnú do oka už na začiatku, princ je milý, ona je milá, majú spoločné záujmy, ladiace povahy, postupne sa zbližujú, ich reakcie sú logické, podvedome ju na plese poznáva atď.... i vedľajšie postavy sú uveriteľné: Dora nie je stereotypná nevlastná sestra, ľudia na statku mi nejdú na nervy, zbrojnoši a čašníci sa neotáčajú za dievčaťom na spôsob - echm, teraz sme dostali pokyn sa otočiť, ale vlastne ani nevieme prečo.... Áno vadia tam tí dvaja homosexuáli a priteplený krajčír, ale aj v minulosti mali niektorí ľudia poruchy, len neboli na každom rohu ako teraz, no dajme tomu, že by v dobe kedy sa to akože odohráva, mohli byť účastní, avšak bez bozku. Oveľa horšie je multikultúrne obsadenie. Hoci napokon je južansky vyzerajúci princ oproti tamtomu nafúkancovi zo starého filmu sympatickejší. A Popoluška? Charakterovo mi sedí a síce Astrid v niektorých chvíľach vyzerá nad 30, nevadí to až tak, lebo je i tak celkom pekná a pôsobí to tak ľudsky... (i to, že najkrajšia je s rozpustenými vlasmi - veď to skoro každá). Škoda, že tvorcovia plagátov nevybrali lepšie fotky, lebo na základe nich som sa obávala, kto to tam vlastne hrá. Zábery na nórsku krajinu i statok či auroru borealis boli úchvatné. Popoluškina láska k zvieratám bola vhodne napasovaná na jej osobu. Celkovo hodnotím film veľmi kladne. Ešte si zoženiem nórsku verziu a verím, že mi to bude vyhovovať viac ako tá s českým dabingom.

Rebeka (2020)

Kniha je skoro vždy lepšia ako film a či už si ju prečítate pred alebo po filme, tak..... skrátka po prečítaní knihy a druhom pozretí filmu znižujem hodnotenie. Má to nevyužitý potenciál.

Starci (2022)

Vidím, že málokto tu pochopil tento film. Neviem či to tam tvorcovia dali podvedome alebo vedome a chápem, že Netflix to produkoval hlavne preto, že to nepochopil alebo vedel, že to väčšina nepochopí (alebo tam vo vedení majú dakoho, čo má s ľudstvom pozitívne plány), ale sakra je v tom veľké posolstvo.  Cítim v tom veľkú inšpiráciu pseudopandémiou, kde starých likvidovali ako ešte nikdy predtým. Nechávali ich doslova skapínať v nemocniciach, bez návštev....v "domovoch" slušne povedané starobincoch boli zatváraní na celé mesiace či rok bez návštev a mohli si tam s nimi robiť čo chceli. Takže čudujme sa sakra, že prišiel démon pomsty. Ešte by to chcelo nakrútiť film o detských obetiach očkovania, ktorí sa mstia svojim rodičom. No ale skrátka vyhovárať sa len na systém je hľadanie výhovoriek, každý si je strojcom vlastného šťastie a keď niekto podhodí decká systému, lebo to tak robí každý, tak nech sa nečuduje. Aj natočené to bolo dobre, samozrejme bolo tu klasické nelogické chovanie sa postáv - dakto ti klope na dvere, tvoje decko je posraté od strachu a vraví ti nie! a ty si nevezmeš zbraň, ale len baterku a otvoríš, no veru. Vidno, že to točili Nemci a nie Američania (to myslím v dobrom, nie je tam totiž toľko pátosu a milujem ťa - aj ja ťa milujem) a musím povedať že úvod s poľským panelákovom bol temný sám o sebe...potom to vyladili dedinou a tak som sa na chvíľku upokojila...... Koniec je príznačný - jasne ukazuje pravdepodobných preživších, lebo áno, oni mali najviac schopností, vlastností a ľudí, ktorí za nimi stáli na to, aby to dali.