Bob Marley: One Love (2024)

Tesne po premietaní v kine som bol ľahko rozčarovaný a sklamaný keďže som vnímal viac problémov vo filme a udelil by som 2 hviezdičky ale trochu silnejšie. Keď som sa na to vyspal, tak by som svoje hodnotenie upravil na 1*. Tento film považujem za napľutie do tváre legende menom Bob Marley. To, že samotný dej je úplne plochý a nezaujímavý vám udrie do očí v podstate po 30 min. filmu. Keď si na netflixe pozriete 1-hodinový dokument ktorý mapuje presne túto etapu hudobníkovho života asi odídete spokojnejší keďže tam aspoň uvidíte dokumentárne zábery, rozhovory s reálnymi ľuďmi, politikmi atď. V samotnom filme nie je žiadna pridaná hodnota, chýba mu srdiečko, spád a totálne nevyužil možnosť uchopenia látky. Bob Marley nie je zobrazený ako ľudská bytosť s chybami alebo tienistými stránkami, nie je ani šokujúci, nie je ani prirodzený. Nevyužili ani druhú stranu legendy a nie je zobrazený ani ako poloboh, jeho vzťah k vlastnému národu je v podstate nulový a totálne bez náboju. Postavy sú bez hĺbky a motivácii, je to v podstate dramatizovaný súhrn výjavov z Bobovho života bez hlbšej podstaty a odkazu. Človek a jeho odkaz ktorý 50 rokov sprevádza ľudstvo v miery, vojne, láske aj bolesti bol zmrštený a vykastrovaný do výstavnej rýchlokvasenej povrchnej podoby televíznej tvorby z konca 90tych rokov.

Spáči (1996)

Strhujúce, nervy drásajúce a priam dokonalé spracovanie predlohy Carcaterru. Ľudia ktorí vyrastali na prelome 90ich a 2000ich rokov ako ja, budú možno v obraze pri prirovnaní - typická sobotná markízovka po 23:00. V tej dobe šli najlepšie krimithrillery na 6ich programoch ktoré človek chytal na terestriálnom vysielaní práve na tomto kanály no a ja som mal to šťastie, že napriek tvrdej téme som tento film videl. Odvtedy som ho niekoľkokrát pozrel znovu a stále sa mu nedá nič vytknúť, herci, spád, atmosféra, casting - (Pitt, Bacon, de Niro, detskí herci...) Ak máte radi temnejšie témy, ťažšie drámy určite tomuto filmu dajte šancu.

Bouřlivé dny (1990)

Solídna verzia Top Gun-u z prostredia Nascar-u. Život Vám to nezmení ale počas nudného upršaného večera Vás to určite neurazí. Určitá naivita a atmosféra 90ich rokov prináša nám generácii narodených tesne pred veľa nostalgie, úsmevu a dobrých pocitov. Nebohý Tony Scott skvele pracoval vo svojej dobe s týmito vecami a dokázal urobiť cool dá sa povedať všetko. Herci a hudba skvelé, atmosféra takisto.

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Kde začať? Dokonalosť? Majstrovské dielo? Vrchol seriálovej tvorby HBO? Superlatívov by sa dalo nájsť niekoľko ale žiaden nevystihne tento seriál vo svojej komplexnosti, Sopranovci nie sú len seriálom, alebo mafiánskym eposom. Je to umelecká freska zločinu, rodiny a všedných problémov s ktorými sa potýkajú všední ľudia, politici aj zločinci. Seriál určite nie je pre každého, mnoho ľudí tempo seriálu odradí, musíte mať čo to napozerané a niekedy mať aj trochu výdrž ale odmena ktorú dostanete je na nezaplatenie. Nečakajte napäté cliffhangere a zvraty, na to sú iné skvelé seriály. Tu nájdete starostlivo vystavanú osobnosť hl. hrdinu ktorý má zásady, neznáša klamstvo, faloš, závislosti, slabochov. Tony Soprano je mafián, bezcitný vrah ale aj starostlivý otec ktorý svoju rodinu miluje, začne Vám byť sympatický, začnete mu fandiť, pretože tak celkom nemôže za to kým sa stal a napriek všetkým bláznovstvám a svinstvám mu to odpustíte, je to predsa Váš Tony. Časom ale scenáristi začnú viac ťahať na povrch jeho temnú stránku a drobné nuansy ako jeho malichernosť, závisť, mamonárstvo, snaha prekaziť každú radosť svojej sestre a všetky zlé vlastnosti ho pohlcujú a vyzerá, že prevládajú. Čakáte, že sa každú chvíľu vykúpi ale.... Čo Vám budem hovoriť, treba si to pozrieť. Gandolfini v hlavnej úlohe je bezkonkurenčný, dokonalý, zrástol s postavou, ostatní herci sú minimálne takisto skvelí (Chrissy, Carmella, Paulie, Uncle Jr.,...). Tento seriál vydláždil cestu ďalším quality tv ako Wire, Breaking bad, atď. Nebyť Sopranos a ich úspechu, nemáme veľmi veľa iných seriálov. Preto nemám pre Davida Chase-a a Sopranos nič iné iba obrovský rešpekt.

Preacher (2016) (seriál)

Na Preachera som sa hodne dlhú dobu tešil, na tvorbu Rogena a Goldberga mám veľkú slabost, takisto určitým spôsobom vnímam presýtenie trhu tradičnými superhrdinskými komiksovkami, preto každý svieži vietor vnímam pozitívne (zdravím zbožňovaných The Boys! ). Prvú sériu som sledoval so záujmom, bavilo ma také bádanie v tme a prekvapenie viacmenej v každej časti, veľká spokojnosť s atmosférou, hercami, kamerou, réžiou, proste so všetkým. Silná predloha bola cítiť. O to väčším prekvapením pre mňa bolo, keď som sa po prvej sérii trochu zažral do komiksovej predlohy a pochopil som, že prvá séria viac-menej slúžila na navedenie záujmu a seriál si ma získal ďalšími sériami oveľa viac. Postavy (najmä Herr Starr a jeho družina, pápež, Potomok, divne sympatický Adolf atď.) boli pre mňa ako človeka inklinujúceho k satire a drsnému humoru to najlepšie čo televízia v tejto divnej dobe ponúkla. Ako som hovoril, originalita seriálu, nápady (napr. zobrazenie pekla) pramenia z predlohy ale to by som seriálu určite nevytýkal. Seriál bol pre mňa dlhú dobu určite na 5* avšak posledná séria tú jednu stiahla z dôvodu, že bolo cítiť ako AMC zatrhla pokračovanie seriálu a tvorcovia sa snažili ukončiť parádne rozohraný seriál prirýchlo (môžeme to nazvať syndrómom Game of thrones?). Veľká škoda, pretože z toho mohla byť instantná klasika, ale aj tak sú to silné 4,5* a silné odporúčanie každému kto má rád špeciálne čierny humor a vie si vystreliť aj z témy ako náboženstvo. Ja som to odporučil napríklad kamarátke ktorá je veriaca, dovolím si tvrdiť, že silno a predsa má otvorenú myseľ a krochkala blahom. Určite seriálu dajte šancu, budete spokojní. Ak Vám teda zobrazenie SPOILER ALERT: incestného mesiáša nepríde cez čiaru. SPOILER ALERT ENDS: Ak ste ľahko uraziteľní, tomuto seriálu sa oblúkom vyhnite.

Město strachu: New York versus mafie (2020) (seriál)

Trošku chaotickejšie než je človek zvyknutý od netflixu. Veľmi zaujímavá téma ktorej by prospelo trochu lepšie chronologické usporiadanie a možno viac častí, kvitujem originálne nahrávky zo sledovačiek, fotky, rozhovory s Alite-om alebo Franzese-m.

Banda (2019) (seriál)

Trefné, originálne. Radím na piedestál vedľa nemenej skvelého Preachera.

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

Ja, ako človek ktorý vyrastal na F1 a pravidelným nedeľným folklórom bolo sledovať súbor "Schumiho" so striebornými šípmi som bol seriálom oslovený hneď. Chvíľu mi trvalo, kým som sa k seriálu dostal, aj keď mám predplatený Netflix pretože už niekoľko rokov F1 proste nesledujem. Stratilo to punc výnimočnosti, rýchlosť aj kúzlo pre mňa a stalo sa to veľmi pohľadným miliardovým biznisom ktorý sa spolieha, že pravidlá a pneumatiky vytvoria napätie. Toľko k môjmu backgroundu, nuž a tak som sa dostal k tomuto doku skvostu a krochkal som blahom. Skvele zamerané na menej známych pretekárov, menšie tímy, človeka to zaujalo ako to funguje v zákulisí, mikro súboje medzi Hornerom a Abiteboulom, sledovanie povahy Verstappena, Ricciardo a jeho sympatická povaha ktorá nakoniec otočí od chlebodarcu a ide k Renaultu... Mohol by som menovať do rána, pre každého človeka ktorý kedysi sledoval F1 to bude lahôdková záležitosť a skvelá zábava. Na chvíľu ma to aj prinútilo sledovať začiatok sezóny 2019 a keď to zase Mercedes rozklepal tak som s tým znovu sekol :) jediné mínus je, že nedostali povolenie natáčať s Mercedesom a Ferrari.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Neskutočne precízny a veľmi umne natočený film. Dlhodobo mám slabosť na filmy McDonagha a on zreje ako víno, film čo film je lepší. Skvelá hudba, o hereckých výkonoch sa ani nemusíme baviť. Netlačí to na pílu a nesnaží sa hrať na city, cítiť tam ľudskosť a aj určitú dávku citlivo a jemne dávkovaného humoru. Filmu by človek vedel vytknúť nejaké malé negatíva ale tie plusy vysoko prehlušia všetko čo by mi napadlo. 100x áno a obrovský smútok, že dnešná kinematografia obsahuje zváčša sequely, prequely a remaky a originálne filmy sú na ústupe. Holt, treba sa tešiť teda aspoň tomu čo je.

60 sekund (2000)

Definícia výrazu: Guilty pleasure