Transformers 3 (2011)

Až na opět tradičně trapné osobní záležitosti Sama ( v tomto ohledu opravdu žádný posun k lepšímu) musím říct, že jde asi o nejlepší díl Transformers. No a co, že dialogy stojí většinou za nic, no a co, že Optimus doslova střílí kýč za kýčem, všechno bohatě vynahrazují souboje robotů, kterých je v tomhle díle opravdu požehnaně, v podstatě je celý film souboj Autobotů a Deceptikonů, který je občas proložený částmi s lidmi.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Jednoduché věty, každé druhé slovo sprosté, ale omu to vadí, když je to taková sranda, a ještě ke všemu tak reálná-mluvím z vlastní zkuenosti, na fotbalových zápasech podobné "úrovně" jsem byl, a sedí to do puntíku- i včetně trochu obtloustlého plešouna v kožené bundě, který zápas sleduje jaksi z postraní, ale je vidět, že mu na výsledku dost záleží-tedy sponzor. Herecké výkony úžasné, zvlášť Ondřej Vetchý ako fanatický kapitán/trenér týmu. Největší překvapení ale je, že seriál nezůstává jen u fotbalové problematiky, ale nebojí se řešit i jiná úskalí soudobé společnosti, např. když tam Tatiana Vilhelmová přijede udělat dizertační práci z psychologie na téma fotbaloví fanatici, nebo když se zde řeší problematika homosexualismu-opět hlavně pomocí jednoduchých vět a sprostých slov. U některých dílů jsem se nasmál hodně, jiné byly poněkud nevyvážené, zabíhaly do trapnosti, ale opravdu jen zřídka. To jediné mi brání hodnotit tenhle seriál pěti hvězdami.

Merlin (2008) (seriál)

Ušatý Merlin? Rozmazlený Artuš? Guinevera jako služka lady Morgany? No, vlastně proč ne. I když má seriál poměrně dost historických karambolů, není to ádná hrůza se na něj dívat, protože má vtip, nápady a dobré (až na výjimky) herce. Ve třetí řadě, zrovna když se mi zdálo, že se už scénáristi začínají opakovat, nastoupil závěrečný dvojdíl a já už se nemůžu dočkat čtvrté, což asi o seriálech obecně vypovídá nejvíc-že se člověk nemůže dočkat dalšího dílu.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Čtvrtého pokračování jsem se děsil, kvůli absenci mnoha hlavních i vedlejších postav z prvního až třetího dílu. Ne úplně bezdůvodně, hlavně co se týče záporných rolí. Možná, kdyby se tenhle film nebral jako navázání na předchozí a kdyby v něm nebyl vůbec nikdo z minulých dílů, dalo by se to považovat za nadprůměrný snímek, ale takhle...U kaskadérských Deppových kousků jsem se několikrát nudil (hlavně scény v Londýně), napudrovaný jednonohý Barbossa mi taky moc neseděl a Penélope Cruz si jako pirátku představit nedovedu ani po shlédnutí tohohle filmu. No, ale na druhou stranu, šavle na ovládání lodi, zombie důstojníci, zmenšené lodě v lahvích a opět úžasné dobové kostýmy, to vše jsou pozitiva. Co mi ale asi vadilo nejvíc, byla na rozdíl od minula naprosto průhledná až banální dějová linie. Na předchozí díly to nemá, ale ztrátou času bych to nenazval.

Tobruk (2008)

Škoda, téma slibovalo víc, příběh je dobrý, ale závěr slabší. Celkově se jedná o snímek, u kterého je člověk rád že ho viděl, ale zároveň je taky rád že za něj neutácel v kině.

Ohněm a mečem (1999)

Polská historie je ohromně zajímavá, Henryk Sienkiewicz je jeden z nejlepších polských spisovatelů a když se to dá dohromady s na polské poměry vysokým rozpočtem, nemohlo to dopadnout jinak než to dopadlo. Souboje a bitvy, i přes místy docela vyditelnou lacinost, působí mnohem reálněji než jsme zvyklí z hollywoodských dílen. Takže postavy nevydrží deset ran šípem a nejdou bojovat dál, souboje muž proti muži netrvají půlku filmu a žádný účastník zde nutně nemusí být akrobat, který si při souboji ještě vybírá, jestli se meči vyhne, nebo ho přeskočí. Navíc je tenhle film o polské historii, psané perem Poláka, čili je jenom dobře, že natáčení proběhlo také v polské režii. Nedovedu si představit tenhle úžasný film v rukou američanů, a vlastně ani nechci. Na závěr ještě poklona hercům, kteří nepředvádějí bůhvíjaké výkony, ale svoje role zvládají velice uvěřitelně, takže mi nakonec ani jeden nevadil.

Zaklínač (2002) (seriál)

Bohužel, ani velmi dobrý výkon Michala Zebrowskiho v hlavní roli opravdu nemůže zachránit celý seriál. Je to věčná škoda, protože vložit do filmového zpracování Sapkowského úžasné ságy o Geraltovi z Rivie tolik prostředků jako např. do Pána prstenů a obsadit jej herci, kteří by byli trochu méně k smíchu a vložit do příběhu trochu originality a nejen tupě ( a nepříliš zdařile)kopírovat knižní předlohu, šlo by určitě o klenot mezi fantasy knihami, převedenými na filmové plátno. Takhle mohu bohužel pochválit jen představitele hlavní role, který to přece jen trochu zachraňuje, moc podařenou hudbu a vcelku pěkné přírodní scenérie. Chápu ty, kdo četli předlohu a snad z nostalgie (jako v mém případě) dali tři hvězdy (nebo víc), a zároveň se nedivím těm, kteří knihy nečetli a pak dali jen hvězdu.

X-Men: První třída (2011)

Příznivci série X-men budou tímhle filmem nadšeni. Nejenže zodpoví hodně otázek ohledně minulosti dvou nejsilnějších mutantů, ale zároveň nenudí, akce je zde dostatek, a když už se o něčem mlví, není to taková nuda jako v prvních třech dílech, kdy jsem měl mluvící pasáže tendenci přeskakovat. Podle mě nejlepší způsob jak natočit takové téma jako jsou X-men.

Thor (2011)

Jako komiksem netknutý, budu hodnotit jenom film. Na něm je pár kladů, jako například město Asgard, ledoví obři, Thorovo kladivo a Anthony Hopkins coby Odin. Je tu ale i pár záporů, podle mě největší chyba ze všech byla soustředit se tolik na Thora, a nechat tak málo prostoru ostatním, jako Lokimu, Thorovým spolubojovníkům i jeho pozemským přátelům. Kdybych to měl srovnat s ostatními superhrdinovskými filmy z posledních let, jejichž postavy se mají potkat ve filmu Avenger, jde o takový zlatý průměr, rozhodně jim nedělá ostudu, ale že by nějak extra vyčuhoval, to se rozhodně říst nedá, tohle téma mělo mnohem větší potenciál. Shrnu-li to ale jako celek, jediná větší chyba je, jak už jsem řekl, přílišné soustředění na jednu postavu, jinak by to ničí, i komiksem proškolené oko rozhodně urazit nemělo.

Stroj času (1960)

Tenhle film má úžasné kouzlo v tom, jak byl natočen, což souvisí s tím kdy byl natočen. Dnes se sci-fi spoléhá na počítačové triky, a zápletka a dialogy jsou jaksi až na druhém místě, i když se samozřejmě najdou výjimky. Je tu poměrně zajímavé sledovat, jak si autoři poradili s akčními scénami (jak George naháže do šachet pár klacků a ony vybuchnou, i když tam předtím vznikl jen malý požár na úplně jiném místě). Takže abych to shrnul, herci dobří, hlavní myšlenka skvělá, zpracování cestování časem skvělé, závěr horší, ale celkově vzato je to film který stojí za to vidět, hlavně pro skalní sci-fi fanoušky.