Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární
  • Animovaný

Recenze (141)

plakát

Je to jen konec světa (2016) 

O největší zklamání festivalu se postaral Xavier Dolan, který do soutěžní sekce přivezl nejočekávanější film letošního ročníku na jehož novinářskou projekci jsme čekali čtyři hodiny. Jeho melodrama se bohužel hroutí pod nánosem toporných dialogů a teatrálního herectví. Zlatou palmu si film nejspíš neodnese. [Cannes 2016]

plakát

Toni Erdmann (2016) 

[Cannes 2016] Maren Ade přivezla do hlavní soutěže ,,malý" tří hodinový zázrak, který na novinářské projekci vyvolal hned několik vln spontáního potlesku i hlasitého dojímání se, a získal jednu pozitivní kritiku za druhou. Jen málokdo by očekával, že se autorce podaří po dobu tří hodin udržet dramatickou stavbu i narativní tah. Režisérka vkusně propojuje to nejlepší z žánrů rodinného dramatu a komedie a dlouhou metráž využívá především k rozvíjení charakteru své nezapomenutelné postavy - Tonyho Erdmanna, alter ega, které si vytvoří neúnavný vtipálek a starostlivý otec, aby se přiblížil ke své dceři a zjistit, zda pod tíhou kariéry neztratila lidskost. Mnohokrát zpracované téma Ade zbavuje klišé a díky bizarním situacím a jemné pracé s fraškou vytváří unikátní studii odcizení, která si včera získal novináře a na dnešní veřejné projekci dostane i zbytek Cannes.

plakát

Magická dívka (2014) 

Vermutův debut, který byl u nás zatím uveden pouze v rámci Lfš, se stal milníkem ve španělské online distribuci a stal se také příkladem tendence mladých filmařů vzít svůj osud do vlastních rukou a produkovat své projekty samostatně. V podobném modu pokračuje i Magical girl - radikální film, který zkoumá lidskou povahu a její temné zákoutí a osvěžujícím způsobem si pohrává s extrémy. Právě tato hra s extrémy, proměnlivá atmosféra, šokující momenty, silné emocionální naladění a příjemná nepředvídatelnost budou osvěžující i pro návštěvníka. Tahle dobře stylizovaná, tragikomická hra - morální bajka, která čerpá i z japonské mangy, noir thrilleru a ostře se vyjadřuje k současné šp. společnosti by skvěle rozšířila opatrnou českou distribuci.

plakát

Hledání Vivian Maier (2013) 

Rozhovor s režisérem: http://www.indiefilm.cz/2014/04/17/rozhovor-s-reziserem-johnem-maloofem-fotografie-ktere-mi-zmenily-zivot/ ....Znal jsem první rodinu, pro kterou Vivian pracovala od roku 1956 celých šestnáct let. Také jsem věděl, jak vypadaly jejich děti, protože si je hodně fotila a já měl negativy označené těmito letopočty. Poté jsem začal nacházet další rodiny a rozpoznávat nové tváře. To mi pomáhalo i naopak – když některým negativům chyběla datace, ale já poznal tvář na fotografii, mohl jsem s jistotou říct, z jakého období negativ je, s rozptylem jednoho, dvou, někdy i pěti let. Odhaloval jsem dílky skládačky, které do sebe postupně začaly zapadat....

plakát

Jáma (2003) 

Niccolò Ammaniti literární láska na první pohled. Adaptace, která nemohla dopadnout lépe.

plakát

Otcova zahrada - láska mých rodičů (2013) 

Zajímavý dokument, kterému se podařilo dostat do myšlení generace vyrůstající za druhé světové války pouze skrze dva jedince, režisérovy rodiče. Oba zaráží svou upřímností, která bývá vlastní jen starým lidem, kterým je už jedno, koho urazí, a faktem, že v sobě tak přesně naplňují staré představy role mužů, žen a člověka vůbec.

plakát

Epizoda ze života sběrače železa (2013) 

Malé a menší události ze života romské rodiny, která hraje samu sebe. Tanović vykresluje civilním způsobem prostředí i charaktery postav, zajímá se o obyčejné a každodenní a nesnaží se z romské tematiky a diváka vyždímat co se dá. Tento malý snímek tak nenabízí silné emociální momenty, což by samo o sobě nemuselo být na škodu, ale vzhledem k pomalému tempu a nevýraznému narativu se stává film nudným.

plakát

Liberace! (2013) (TV film) 

Ničím neurazí, ale ani nepřekvapí. Život slavného pianisty, jehož jméno bude většině českých diváků neznámé, je ideální látkou k filmovému zpracování. Těžko by ale někdo hádal, že se režie bude chtít zhostit právě Steven Soderbergh. Skvělé vybrané herecké obsazení na němž je celý film postaven, je však pro režiséra takového formátu poněkud málo. Film svým rychlým tempem nenudí, ale díky mělkému přístupu k tématu a žánru s kterým se nepracuje nějak zajímavě, jde jen o další z mnoha biografií.

plakát

Omar (2013) 

Omar je energický a zručně natočený snímek, která se bohužel příliš spoléhá na klišé. Tři kamarádi z dětství, typicky jeden "Romeo", jeden vtipálek a jeden velitel odboje se společně dopustí zločinu odboji proti vykořisťovatelům. Omar ihned spadne do žánrových kolejí, postupně buduje předvídatelný příběh s romantickou linkou a odhaluje pohnutky postav i zrádce ve vlastních řadách i postav. Tento pečlivě zpracovaný, ale ničím objevný snímek se tak paradoxně i vzhledem ke svému aktuálnímu, politickému tématu z Palestiny rychle vypaří z hlavy.

plakát

Ain't Them Bodies Saints (2013) 

V zahraničním tisku je vizuální stránka filmu přirovnávána k některým snímkům Terrence Malicka a já musím tento odvážný příměr jedině potvrdit. Překrásné záběry přírody, které nenudí svojí délkou, ale naopak fascinují a dokreslují atmosféru texaské love story. Jednoduchý příběh, žádné zbytečné odbočky, skvělá hudba a střih. Výjimečným se tento snímek stává právě díky své jednoduchosti, srozumitelnosti a vizuálním zpracování.