Omar

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (oficiální text distributora)

Slarque

Začínalo to jako romance přes zeď, ale tak jednoduchý tento film není. Filmový Omar totiž není smířený s izraelskou okupací a koná. Následky na sebe nenechají čekat a ústí to až v paranoidní thriller, ve kterém nikdo neví, kdo je zrádce. Navíc má celkem údernou pointu. Zřejmě nejlepší palestinský film, co jsem viděl. ()

claudel

Omar bojuje za svoji vlast, za svoji lásku a nakonec Omar bojuje o svůj život. Bije se jako lev a zdobí ho mnohé ctnosti, pohání jej láska k Nadyi. Syrové drama na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Je to tak na čtyři a půl, ale za impozantní závěr, který mě šokoval, se přikláním směrem nahoru. ()

Aljak

Napriek slabšiemu začiatku, kedy sa veľmi zvoľna formovala zápletka, sa potom príbeh vďaka sieti zrád a lží dostal do úžasnej thriller atmosféry, ktorá by sa miestami dala až krájať. A najlepšie na tom, že to napätie vydržalo (ba dokonca stúpalo) až do úplného záveru, ktorý som ja osobne iste čakal inší. Ale naozaj veľmi vydarená drama, a tej nominácii na Oscara za najlepší cudzojazyčný film sa niet čo diviť. Celý zážitok ešte viac násobí prostredie okupovanej Palestíny, ktoré už samo o sebe vytvorilo znamenité kulisy pre takýto príbeh o Láske, priateľstve, lži a obetavosti. Omar dokonalo zosobnil všetky z týchto štyroch esencií. Pravý dôkaz, že aj Palestína dokáže ohúriť filmový svet! ()

gogo76

Omar je zaujímavým filmom s ojedinelým pohľadom do územia Palestíny, ktorá je rozdelená múrom. Atraktívny príbeh o láske, priateľstve a zrade nedá divákovi veľa dôvodov k nespokojnosti. Mučením zajatcov sa dá dosiahnuť veľa, no niekedy viac než je potrebné...Myslím, že film z Palestíny som ešte nevidel, ale Omar je jednoducho stávka na istotu. 80%. ()

MikO_NR_1909

Hlboko podnetná štúdia do krajiny/nekrajiny, v ktorej to krvavo vrie snáď aj po zapálení zápalky. Dej má navyše odvážne charakterové rysy, preniká do súkromia a mení ideové stanovy partie, ktorá sa nezrádza, ale čo, ak niet inej možnosti?! Omar je svojim spôsobom obeťou celej a nekončiacej situácie, z ktorej niet úniku. Sám som si kládol otázky, ako by som konal, alebo čo i len rozoznal ospravedlniteľné pred tým či oným. Precízny záberový komponent, ktorý je dĺžkou stavaný k romanticko-dramatickej súčasti sa možno vylučuje s tým kriminálno-napínavým, avšak dôsledky a samotné domino rozhodnutí sa bez nich neobíde. Uvidíme teda, či bude Blízky východ časom baštou prvej ligy filmového smerovania. Vypätý stav, ktorý tam prebieha, tomu prihráva a rovnako ak nie viac, ničí tamojším ľuďom chuť čo i len dôstojne existovať. ()

• Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)
  • Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)
  • Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014