Demolition Man (1993)

Marco Brambilla musel byť muž z budúcnosti, alebo ju musel vidieť. Lebo si nedokážem vysvetliť, ako mohli tak veľký projekt zveriť človeku, ktorý dovtedy nežil. Pátral som po ňom na internete a našiel len to, že ho odporučil zaneprázdnený David Fincher, čím som si moc nepomohol, tak to nechám tak. A pozrite sa, ten záhadný pánko z Apeninského polostrova čo dovtedy nenatočil ani reklamu na špagety to dokázal. Za pomoci troch pánov od pera sa mu podarilo prísť s tak suverénnym výsledkom, že rok 93 radím k tomu najsilnejšiemu v Stalloneho kariére. Začať vymenovávať čo všetko tu vyšlo, nevedel by som čím začať. Toľko precíznou víziou budúcnosti? Kritikou spoločnosti? Popkultúrnymi odkazmi? Nápaditou akciou? Vypointovaním vtipu? Na Demolátorovi sa dá stále niečo objavovať a s blížiacim sa letom 2032 len žasnúť nad tým čo všetko tvorcovia trafili a ako odvážni sa nebáli byť. Diamant na poli akčného filmu.

Tango a Cash (1989)

Kdeže Smrtonosná zbraň, toto je najnabušenejší a najvtipnejší buddy movie. Dnes som si ho pripomenul po x-tý krát a stále ma baví. Tie hlášky sú legendárne a neskutočne úderné, jednu som si osvojil a v správnu chvíľu sa vždy hodí a okolie dostáva do kolien. Sly a Kurt tu excelujú, chémia mi nikdy nešla, ale pri týchto dvoch musel do periodickej tabuľky pribudnúť nový prvok aký nemožno rozdeliť. Scenár nevie a nechce spomaliť, milióny sú cítiť a rozhodne neskončili iba na účte hercov. Zápletka so sprisahaním je tak akurát, aby borci mohli ukázať ako sa vedie výsluch, ako sa prchá z väznice a ako sa adrenalínovo zakončuje akčný film. Všetko tu ladí dokonalo, dokonca sa v pánskej spoločnosti nestratila ani kočka Lois, ktorá sa mala stať akýmsi glejom do budúcnosti. Lenže na žiadnu nedošlo a je to hrozná škoda. Tu bol snáď ešte väčší potenciál ako pri značke Murtaugh-Riggs.

Cesta k ráji (1978)

Vlažným prijatím ambicióznej odborárskej drámy F.I.S.T. skúsil Stallone zabodovať ďalším prírastkom z prostredia ringu. Príbeh popisuje cestu rodinného tímu počas ktorej začnú zelení mužíčkovia vplývať na každého z bratov inak. Sylvester odbývajúci si režisérsky debut zvláda premeny charakterov a za pomoci vyslovených aj nevyslovených myšlienok prináša vo svojej podstate veľmi smutný film. A to tu ani nie je bijcom. Arénovky, obzvlášť upršaný posledný duel patria k ozdobám snímky a tvorba mága Contiho dopomáha k jej melancholickému vyzneniu. Rušivo tu pôsobí iba záverečné poníženie drobného mafiána a vlastne všetko to čo vypustí z huby jeho gorila. Film určite nie je pre každého, aj manželka ma s ním ešte v našich začiatkoch poslala do hája a zvládla len pár minút. Doporučiť by som sa ho nebál skalným fanúšikom Stalloneho tvorby.

Formule! (2001)

Aj po rokoch zostáva pre mňa záhadou, ako mohla produkcia investovať do Stalloneho scenára z prostredia F1 sto mega, no neva. Driven ponúka odľahčený pohľad na svet najrýchlejšieho športu, kde sú všetci so všetkými kamaráti a za volant monopostu sa môže posadiť aj 55 ročný Sly. Dravá réžia ponúka energické závody (Nemecko víťazom!) a nezabudnuteľnú jazdu vo Vegas. Kto mohol vtedy tušiť, že sa niečo podobné stane za 22 rokov vo voľnom tréningu na Veľkú cenu Vegas? A to sa Sylvestrovi všetci smiali, že lietajúce puklice od kanálov sú blbosť. Celkom som si užíval roztomilé sa hašterenie postáv. Kto vie prečo si ma tu najviac získali tie, ktoré robia najväčší rozruch. Til Schweiger, Burt Reynolds aj Gina Gershon tomu dávali to správne korenie. Pohodový soundtrack, aký obaľuje vyfarbičkovanú bublinu zase feeling pre nenáročný oddych. Záverečný závod, kedy si tímoví kolegovia spravili zo súperov kuželky ma naopak sklamal. Radšej film nemusel skončiť happy-endom, ale Rockyho štýlom "prehral som, ale víťazne".

Havěť (2023)

75 minút gradujúci teror, kedy som sa schovával do trička a kričal na monitor. A to som na základke opatroval spolužiakovi tarantulu. Ale po tom čo sa pár preživších nervovo zrúti z bezvýchodiskovej situácie, čiže ideálny čas na titulky, začína nový film. Akčnejší sequel. A v ňom funguje priama úmera. Čím väčší pavúci lezú po stenách, tým menší strach voči ním cítim. V krízových momentoch sa navyše otvárajú témy o detstve a do deja vstupujú podgurážení policajti, ktorí si vystrašených ľudí mýlia s hooligans. Z väčšej časti ale prvotriedny horor. Len ho nabudúce vypnem o čosi skôr.

The Deadly Spawn (1983)

Trochu mám červom za zlé, že nedokončili tie dôchodkyne, ale chápem, čerstvé mäso to zrovna nebolo. Zato si dosýta pochutili na iných nešťastníkoch baráku, ktorý si stojí tak trochu mimo civilizácie. Jediný problém vidím v tom, že až na záverečnú deratizáciu tu prakticky nie je komparz a každý chce niečo povedať. Počuť tak pár nekonečných dialógov, bez akých by sa film obišiel. Inak mu ťažko niečo vytknúť. Na to, že jeho rozpočet predstavoval 15x nižšie číslo ako lowcostový Evil Dead, prichádza s parádnym prerasteným parazitom a celým radom šmakovných nechutností. Dosť ma držala v napätí hudba aj ten malý sopliak so slabosťou na monštrá. Vlastne až do konca som si nebol istý či si červov ochočí alebo mu zožerú bulvy. Moc som bol rád aj za posledný záber. Aspoň mi zodpovedal otázku, prečo museli vytvoriť miniatúru baráku. Len si preboha netreba klásť ďalšie otázky. Za mňa teda škoda, že z tohto nebola séria, aj keď Metamorphosis je vraj neoficiálnym pokračovaním.

Lidská stonožka (2009)

Subjekt A + Subjekt B + Subjekt C = Dokonalý tráviaci trakt. Doktor z hôr, známy oddeľovaním siamských dvojčiat si vzal do palice, že na dôchodku chce už len spájať. V holandskom prevedení sa tento chrumkavý námet drží prekvapivo pri zemi a spočiatku nepobral ani moc invencie. Kočky s defektom v lese, stratou signálu a podivným domom bez susedov. Lenže chlapík s diplomom nenápadne pripomínajúci Lanca Henriksena má všetko posunúť správnym smerom. Už inštruktáž pred operáciou naladila na správnu nôtu a ako sa začala rodiť sto-nož-ka a my vidíme jej prvý transfér, o úškľabok je postarané. Dostať do tohto schopných hercov muselo dať prácu. Príchodom vyšetrovateľov si ale začínam klásť otázky. Prečo sa doktor nezbavil nadbytočných áut? Ako mohli susedia počuť kvílenie kočky č.2, keď susedov nemá? Čo chcel docieliť tým, keď otrávi detektívov, ktorých prídu hľadať ďalší detektívi? Ale čert to ber, nepríjemný pocit bol z toho domu cítiť aj na druhýkrát a aj keď mi viac sedí čiernobiela dvojka s tým opulentným zjavom, je jednotka o parník vyššie ako odfláknutý tretí článok.

Kanibalové (1980)

Po rokoch som si Kanibalov pripomenul a chcem si ich zapamätať v tomto svetle. Kedysi som vnímal hlavne tú brutalitu, aká nemala obdoby. Film je však rovnako brutálny ako krutý. Krutý v tom zmysle ako pracuje s hlavnou pointou a nebojí sa natočiť zrkadlo civilizovanej spoločnosti. Už od úvodných minút je jasné, že kvarteto dokumentaristov neprežilo, len je otázka akým brutálnym spôsobom boli o život pripravení. S novou expedíciou a hlavne po objavení natočeného materiálu sa ale misky váh prekvapivo vyrovnávajú. Najväčšie zverstvá totiž prináležia na adresu nezvestných a ako sa ich osud naplní, nik necíti ľútosť. Toto nie je žiadna prvoplánová béčková mäsiarčina, ale chytro a hlavne zručne natočený horor pre všetkých ktorí sa neboja počúvať. Použitá autenticita a surovosť s akou sa stratení tak ľahko stotožňujú oný dojem iba posilňuje.

Dej mi své jméno (2017)

Trochu som sa obával, či to nebude len ďalší románik na okraji spoločnosti. Nebol. Ono síce šlo o letnú lásku bez budúcnosti, ale tvorcovia nás zbytočne netrápili prehnaným dramatizovaním, poukazovaním a výčitkami za niečo čo ste ani nespravili, ale teraz sa musíte zato kajať v kúte. Paradoxne to bolo celé o tolerancii, akú zosobňovali rodičia toho chalana. Ten neskončil na kríži, práve naopak, otec ho podržal vtedy, kedy to potreboval najviac. Pritom vyslovil hneď niekoľko pekných myšlienok. A či teda film naplnil okrem onej broskyne aj očakávania? Áno, spokojnosť.

Sestra II (2023)

Viac švábov a viac minút ešte lepší film nerobí. Na pokračovaní sa dá pochváliť výprava, prekvapivo ma však sklamali navrátilci z prvej misie. Zo sestry Irenky je nebojácna sestra v akcii, z romantika Frantíka inštalatér s hereckým deficitom. Neviem ako svoju rolu pochopil, ale viac ma znervózňoval, keď zrovna negúľal posadnutými očami. Predpokladám, že v scenári nemalo byť napätie či sa viac v internátnej škole zaujíma o učiteľku alebo jej dcéru. Bizarný námet s honbou za očami sv. Lucie už len dokresľuje zmar prísť s niečím zaujímavým.