50x a stále poprvé (2004)

Veľmi sympatická Sandlerovka, ktorá nikoho neurazí, neznechutí a čo je najdôležitejšie príjemne pobaví. Originálna zápletka o každodennom dvoreniu sa krásnej Lucy zažívajúcej pravidelné 24-hodinové okná, vie rozosmiať aj po viacnásobnom pozretí. Ústrednému duu napomáhajú aj ďalšie komické figúrky v podobe Lucyho brata, ktorý kvôli dopingu prišiel o sľubnú kariéru kulturistu, Roba Schneidera s večne sa otvárajúcimi stehmi a samozrejme 10-sekundového Toma. Skrátka roztomilá komédia, aká by nemala uškodiť ani tým čo Sandlerov humor príliš neobľubujú.

6. den (2000)

Dokonalý klon Total Recall čo má tú smolu, že máme originál stále v pamäti. 6.deň inak ponúka premyslenú víziu budúcnosti aká funguje po dejovej stránke, prináša pár zvratov a celkovo vtiahne a nepustí až do záveru. Isteže sú k videniu logické kiksy (ako to že budúcnosť nemá detektory kovov ?), ale prítomnosťou čierneho humoru a celkovo myšlienky, že Arnold dáva na hubu sám sebe, to zas tak tragicky neberiete. Čo už filmu sluší menej, papŕskomety a celkovo sterilná akcia nosiaca syndróm prístupného filmu. Inak sú ale efekty aj masky ok, výkričník proti nebezpečnej vede tiež a otázka nesmrteľnosti znovu otvorená. Ako oddychovka 6.deň nič nepokazí, teda pre Arnieho fanúšikov nie.

6 underground: Tajné operace (2019)

Vhodné pre tých, ktorí potrebujú vygumovať po ťažkom dni. Viac od toho asi čakať nejde a dvojriadkový obsah to tak trochu podčiarkuje. Ale kašľať na to, nejako ma najnovšia Bay(k)ovina neiritovala a že si zajtra budem pamätať len zmazanie Florencie z kultúrneho zoznamu Unesco mi je jedno. A viete čo, ak na film zas niekedy narazím, možno skúsim zistiť či neponúka aj niečo iné ako len načančaný videoklip.

65 (2023)

Jediný prekvapivý moment je spojený s názvom filmu. Ten sa neštandardne objaví po dobrých 20tich minútach a šikovne je zakomponovaný do vysvetlenia kedy a kde sa nachádzame. Iné vysvetlenia od neho ale nechcite. Tvorcovia s projektom očividne nemali vysoké ambície, veď sa nám ani neobťažovali priblížiť načrtnutú civilizáciu. Kto videl trailer, snímka ho nemá čím prekvapiť. Ide o klasický survivor o dvoch postavách, ktoré budú tentokrát prchať pred agresívnou verbežou. S tým by si mal ale hlavný predstaviteľ poradiť, veď tento charizmatický chlapík pred hereckou kariérou slúžil v Iraku. Filmu ale nemám čo vytknúť, minúty odsýpajú rýchlo, cítiť, že mal vyšší rozpočet a záver končí otvorene avšak bez pozvánky do pokračovania.

8 MM (1999)

Nicolas Cage a 8 milimetrové snuff porno. Veľký plusový bod za látku a druhý za skvostné spracovanie. To je ako práca detektíva Toma Wellesa, zo začiatku rutina, len ďalší džob postupne gradujúci do amoku s osobnou dohrou. Oceňujem, že si scenár neberie servítky a venuje sa téme dosť detailne, zároveň nemá strach chladnokrvne obetovať sympatické vedľajšie postavičky. Vynechať ešte hollywoodsku rodinnú nedotknuteľnosť, mohla byť výsledná známka ešte lepšia. Holt, laťka stojí vysoko a máloktorý film sa jej dokáže priblížiť.

96 hodin (2008)

Tak tohto taťuldu by nechcel naštvať nikto. Liam Neeson rozdáva rany presne, nekompromisne a navyše s takou noblesou a charizmou o akej si iní bijci môžu nechať iba zdať. Dejová linka o únose dcéry a obchodu s bielym mäsom je len nezbytnou pôdou pre originálne sa vysporiadanie so zlými hochmi. Nebyť zmätočného strihu a nízkej kadencii hlášok mohlo ísť o dokonalý akčný mainstream. Takto v úvodzovkách iba vysoko zábavná rezanica akej pridáva na šťave uncut verzia. Pri nej minimálne sadistická scénka mučenia dosiahla vyššieho rozmeru.

96 hodin: Odplata (2012)

Pozostalí z minulého dielu sa spojili do odboja za pomstu, aby sa kolobeh okolo vyrovnávania účtov mohol roztočiť nanovo. Príbeh neprináša nič nové, miesto unesenej dcéry tu máme mamku a miesto Paríža turecký Istanbul. Energia a nápaditosť padla za obeť pasovej výrobe aká pod rukou Oliviera Megatona svieti viac než Seagal na predávaní Oscarov. Liam Neeson už tiež nie je tak presvedčivý ako pred 4 rokmi a jeho unavený pohľad nezefektívnia ani početné strihy pri kontaktných súbojoch. Pridajme ešte hlúpy scenár, je až neuveriteľné koľko benevolentnosti nechávajú únosci hlavnému predstaviteľovi, akciu na jedno kopyto a takmer žiadne napätie dostaneme zbytočné  pokračovanie  * * * * * Rovnako ako v prípade jednotky je k dispozícii nezostrihaná (čítaj pozerateľnejšia) verzia. Pri nej si vie divák aspoň priradiť zvuky k obrazu aký musel byť pre prístupnosť ešte väčšmi sprzdnený. Čo sa týka krvi, ukápne jej o ampúlku viac.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Jejda, remake Utečenca. Vedel som, že tretí Taken moc originality nepoberie, ale rovno kopírka známeho thrilleru? Lenže ono to má funkčné emócie, v zálohe zopár pekných zvratov, grády a 2-3 slušné akčné scény. Keby neboli sprasené megatonským strihom som ešte spokojnejší. Ale to už je Besson, čo dopraje džob našincovi, ktorý má pocit, že na prelezenie dvojmetrového plotu treba 7 strihov. Narozdiel od predchodcu ma táto kapitola celkom bavila a konečne som si nekládol otázku, čo s akčným filmom, v ktorom nefunguje akcia * * * * * Unrated verzia je sprostejšia čo do slovníka a v dvoch prípadoch zasviní stenu krvou. Čo je hodnotnejšie predlžuje vyšetrovaciu časť a dá zmysel na pohľad nezmyselnému výbuchu auta, po tom čo sa vysype z útesu.