Noční směna (2014)

Striasalo ma za tridsať stupňového večera, takže nočná šichta za všetky drobné. Filmári si vybrali prostredie policajnej stanice pred uzávierkou a stavili na jednu herečku, všetko ale vyšlo parádne. Masky, zvuk, agresívny spôsob strašenia a či si film bral inšpiráciu odinakiaľ, tak až sčítaný nie som, za mňa výborné.

Žena v černém (2012)

Solídna mraziareň. Radcliffe síce pripomína skôr staršieho bráchu než otca, ale film utiahne. Mocne mu vypomáha atmosféra 19. storočia a desivá pani, ktorá vyrobí v dome riadne dusno. Oceňujem tiež absenciu zaužívaných zásad, ktoré chránia tých najmenších, vidno, že v tom nemali prsty Američania. Možno ešte šokujúci zvrat na záver, niečo s čím sa nepočítalo a bolo by vymaľované.

Ztracen v džungli (2017)

Všade vo svete sa film volá Džungľa len my musíme prezradiť jedinú a hlavnú zápletku. Ale zvykli sme si, však aj iný film s názvom Very Bad Things je doslovne preložený ako Šesť pohrebov a jedna svadba. Takže pohoda. Džungľa sama o sebe ale zlá nie je, nechýba v nej všemožná háveď, nádych adrenalínu, paniky ani psycha, Postavám ich túžbu po dobrodružstve verím, čo už menej ten zázračný prerod v dobrodruhov, ktorí sa rozhodnú v strede džungle rozdeliť. Zvlášť po tom, čo mali pár momentov predtým v nohaviciach, keď sa im sprievodca na chvíľu vzdialil z dohľadu. Celkovo však film zanechal lepší dojem ako žánrovo príbuzná Hora medzi nami z toho istého roku.

Přání smrti (2018)

Myslím, že slušný Willis, konceptom pripomínaný Rozsudok smrti. Tam sme mali kravaťáka, tu lekára, ktorý stratí trpezlivosť s pomalými vyšetrovacími metódami polície. Preto by ste na zatýkanie grázlov čakali zbytočne. Nasrdený Willis sa rozhodne zobrať spravodlivosť do vlastných koltov, skalpelov a krvi že pretečie, v jednom prípade sa rozpučí aj hlava. Hlavne netreba očakávať nič premyslené s intelektuálnym presahom. Toto je béčko pre veľkých chlapcov a tak ho treba brať.

Marvinův pokoj (1996)

Prekvapila ma komediálna stránka filmu, zvlášť, keď máte k dispozícii takú hereckú zostavu. Nie, že by som sa občas neusmial, ale šlo o plytké, lacné fórky a tie ani neladili s tým, čo sa dialo okolo. Ale ako náhle sa nevtipkovalo, vtedy fungoval aj nosný žáner a film sa rázom stáva lepším. A nebolo to na škodu, pretože námet o dvoch sestrách, ktoré si dvadsať rokov nevedeli prísť na meno a spojila ich až osobná tragédia má zo života viac než sa spočiatku môže javiť.

Rampage Ničitelé (2018)

S mozgom do toho nelezte, v Chicagu sa totiž stretnú tri zmutované verbeže a až po uši nadopovaný The Rock. A z toho môže vzísť len ďalšie mesto odstránené z atlasov. Ale komu to vadí, každý comp potrebuje raz za čas reštart.

Lawrence z Arábie (1962)

Všetko zhrnul nascendi, ja som pri filme zostarol o dva roky a to sa považujem za trpezlivého. Tu mi nepomáhalo ani to, že som anglickému Arabovi neveril jeho motiváciám, charakterovým premenám a arabskému ľudu zase lásku k nemu. A že mal film peknú výpravu a výstavné kostýmy? To nájdem aj v dokumentoch. Takže, námetom určite ambiciózny projekt, veľkolepý, avšak tri hviezdy u mňa znamenajú možnú opakovanú projekciu, tu si ju viem predstaviť asi tak ako Lawrence dovolenku na pláži.

Pustina (2016) (seriál)

Stratená dcéra a celá dedina podozrivých. Na seriáli si nechali v českých končinách záležať, páčila sa mi pochmúrna atmosféra, herci aj rozohrané odbočky, ktoré sa od tej hlavnej raz vzďaľovali inokedy k nej približovali. Napríklad tú od skupovania pozemkov by som sa nebál rozšíriť ešte viac, prišla mi v konečnom výsledku dosť v úzadí a popritom mohla byť rovnako zaujímavá ako tá s nevyspytateľným otcom. Rovnako by som sa nezdráhal prísť s menej banálnym rozuzlením, aké po jednej stránke viem pochopiť, veci sa občas len dejú, ale po druhej strane mi pripomenulo rozuzlenie filmu Podozrenie, kde bola tiež kopa podozrivých a nakoniec to dopadlo tak ako to dopadlo, nijako.

Plán útěku 3 (2019)

Ultra moderné steny tento raz vystriedali ošarpané estónske omietky a s nimi sa dostavilo to, čo som očakával už od prvého úteku. Špina a pach krvi, to Devil Station ponúka najmä v poslednej tretine, kedy sa bude prelievať najvzácnejšia tekutina aj tam, kde by ste to nečakali. Do toho fyzické, miestami až kruté strety, lepšia hudba a strih, ktorý dovolí sa v bitkách aj orientovať. Námet popritom nijak objavný, vlastne si berie príklad zo Smrtonosnej pasce, kde sa v treťom dieli rodinní príslušníci mstia za nebožtíkov z toho prvého. V tomto ohľade je prekvapivý iba fakt, že dvojka nepôsobila vôbec uzatvorene a Stallone tam tesne pred titulkami stihol poslať na diaľku pár štipľavých slov akémusi starému páprdovi. Ale beriem, hlavne, že sa vrátila stará garda, teda už tradične bez Arnieho, jeho miesto opäť zaplnil Bautista. Ten tam cedí jeden odfrk za druhým, tvári sa drsne a smaží padúchov pulzovým delom. Je pravda, že by som si štvrtú sériu v Slyovej filmografii vedel predstaviť s Cobrettim, alebo Tangom, ale človek si nevyberá. Tak buďme radi aj za túto malú trilógiu, ktorá síce začala ambicióznejšie, ale nakoniec neskončila vôbec tak zle, ako sa po nemastnej dvojke dalo očakávať.

Černobyl (2019) (seriál)

V ruskom jazyku by to bolo ešte autentickejšie, ale to iba tak na okraj. Od druhého dielu som si už na anglické dialógy a ruský rozhlas v pozadí zvykol, rovnako na postavy, ktoré mi pilotnú časť akosi unikali a ja nevedel s kým vlastne seriál do ďalších epizód počíta. Ako však protagonisti stále usilovnejšie hasili jadro reaktora a vláda zasa svoju povesť, ja sa stále väčšmi tešil na ďalší diel. A musím uznať, že každý bol uchopený inak a každý vedel dodržať symbiózu vyšetrovacej, záchranárskej aj politickej stránky veci, pričom neustále dbal na jedovatú pochmúrnu, miestami až fyzicky extrémnu atmosféru, ktorá sa seriálom prelievala ako mrak nad Pripjaťom. Preto celé to haló okolo ambicióznemu projektu HBO je plne zaslúžené a neváhal by som povolaným okamžite ponúknuť iný námet o havárii tankeru Exxon Valdez, ktorý zasvinil Aljašku tak mocne, že sa z toho dodnes nespamätala. Vtedy sa miestne úrady vo veci zodpovednosti tiež pekne angažovali, tak možno raz. E01 - 70%, E02 - 80%, E03 - 100%, E04 - 60%, E05 - 80%