Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Velmi příjemné překvapení. Na film jsem se nechtěl nikdy, skutečně nikdy podívat. Očekával jsem totiž onanii nad Cruisovým mužstvím, které bude v přímé úměře s letadly, kterými dopravoval drogy z Kolumbie do Států. Pak jsem v těžké rýmové indispozici hleděl neusínajíc do stropu a zapnuvší na notebooku Netflix, uviděl v doporučení American Made. Inu klik dal klik a rozběhl se neuvěřitelně odsýpající film s nádhernou stylizací a střihem. Ano, není to Scorssese. Nečekejte žádnou hloubkovou sondu do nitra pašeráka, politiky CIA, DEA, FBI, nebo libovolného kolumbijského drogového kartelu. Ne ne. Tohle je čistá zábava, která jede na 120 procent od začátku do konce. A pokud můžu doporučit - dopředu si o Bartoloměji Lachtanovi nic nehledejte. Konec pak bude stát opravdu za to.

Já jsem vrah (2018) (seriál)

Vizuálně průměrný dokument, jehož hlavní zbraní je samotná dramaturgie a výběr účinkujících. To, co předvádějí tvůrci se skladnou jednotlivých dílů, je opravdu až neuvěřitelné. Perfektně užité detektivní prvky a prostor daný samotným vrahům, ale i příbuzným obětí, detektivům, prokurátorům a právníkům vás u každého dílu nutí přemýšlet o motivu vraždy a o tom, proč se z hodných dětí stali vraždící maniaci. Není to nic jednostranného. Není to ve stylu "koukejte na tu zrůdu a zachvíli vám řekneme, jak to ve skutečnosti bylo". Vracíte se do dětství oněch vrahů, zjisťujete, že vězenský systém v americe nevede lidi k nápravě, někdy narázíte na okolnosti, které vás nutí přemýšlet o tom, že ta vražda byla v "pořádku". A i když se to okolo 6. dílu začne malinko okoukávat, díky skvěle vybraným vrahům a jejich příběhům, to celé zhltnete jako kulky, které by do vás někteří z nich s přehledem napálili. Silné čtyři hvězdy.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Když už se vám zdá, že horor je vyčpělý a jen težko jde vymyslet něco nového, přijde kolega Ovredal a postaví Coxe a Hirsche do márnice před mrtvou slečnou. Ano, opravdu je tak jednoduché a taky to jednoduše funguje. První detektivní polovina si s divákem lehce pohrává a vy pomalu zjišťujete, že na téhle pitvě byste účastni být nechtěli, a to ani jako mrtvola v boxu. To, co se odehrává potom, popisovat nebudu, jenom naznačím, že slovíčko horor v popisu žánru tohoto filmu dostane velmi jasné, mrtvolně nechutné obrysy. Prostě režijně sebejistý nenápadný horor se skvělým nápadem a skvělými herci. Ano, občas jsou tam logické nesrovnalosti, ale kdo z nás něco podobného zažil, že? Já jsem spoki a moje trenky dávají čtyři hnědé pruhy z pěti.

Upgrade (2018)

Velmi jisté režijní uchopení. Dokážu si ale představit, že s větším rozpočtem by to bylo ještě o chlup lepší. A to především kvůli akci a destrukci, kterou si mohli dovolit. Protože i přesto, že neměli moc peněz, ukázali tihle pánové, že akci mají silně v paži a že si dokážou vyhrát i s takovou "blbostí" jako je styl pohybu kamery. Nehledě na to, že fajty jsou krásně přehledné. Prostě to, co předvedli, i s tak malým rozpočtem, je až neuvěřitelné. Whannelovi by měli dát aspon 80 mega a nechat ho točit opravdu cokoliv, co si nám napsal, protože film s tak jasnou vizí, audiovizuální propracovaností jsem dlouho neviděl. A ano, někdo by možná mohl dodat "A přitom taková blbost...," ale pokud máte rádi nezávislé, levné sci-fi, budete si užívat i závěrečnou pointu, která diváka utvrdí v tim, že tenhle film, ač se tak prezentoval, nebyl jen o zběsilé akci a hláškách, ale tenhle film měl i myšlenku.

Deadpool 2 (2018)

Pro mě lepší než jednička a to především díky jistotě na režisérské sesli. Všudypřítomná podvratnost není jen ta, co vidíte na první dobrou, ale i třeba v tom, že si vůbec dovolí ty nejlepší akční scény najebat do prvních 5 minut a přesto tím film netrpí. Samozřejmě nemůžete čekat něco zásadního, něco co obrátí komiksový žánr vzhůru nohami a přijde s novým směrem. Ne to opravdu ne. Ale pořád je to zábavnější, akčnější a nahláškovanější než všechny komixárny od marvelu a novýho DC universa. 5 hvězd dám až se budou zabíjet děti, nebo Batman při ultimátní bitce v psychiatrické léčebně.

T2 Trainspotting (2017)

Nemůžu se zbavit pocitu, že to bylo pokračování trochu na sílu. Ale na druhou stranu bych si takhle nějak představoval sraz feťáků po 20 letech. Protože ano, to nejlepší jste přeci zažili na drogách, ano, navíc s nejlepšími kámoši, a ano, bylo to před dvaceti lety a od tý doby jsme se, i když se někteří fakt snažili, nikam neposunuli a ta zasraná ale kurva dobrá minulost si nás stejně našla. Zklamání hlavních hrdinů a totálně ztracenost v dnešním post popkulturním světě pro mě plně obhajuje neustále vzpomínání i přímé citování jedničky a hlavně konec, kdy se vlastně část hrdinů smíří s tím, že z nich už ni lepšího nebude. Taková pecka jako jednička (i když ta s odstupem času, zas taková pecka taky není) to určitě není, ale jako důstojné pokračování a vyprosený návrat to funguje. Škoda, toho Porna a pro mě teda až příliš klipovym vizuálu, kde si chtěl děda Boyle dokázat, že ještě umí točit jako mladej. Neumí... Stejně jako jsem si vyprosil tenhle film a taky proto, že svým hrdinům rozumím, si vyprošuji ty 4 hvězdy, které tomu senilnímu feťáctví dávám.

Co dokáže lež (2016) (TV film)

Chytlavý názorový dokument, který se zabírá třeskutým tématem. Až téměř polopatické vysvětlování může lidem vadit, na druhou stranu je to jako skládání puzzlů, takže to postupně všechno dává větší a větší smysl. Ta největší výhoda dokumentu, který bohužel díky jasnému názoru bude často osočován z vlastizrádné propagandy (zdravím poživače mentálního dávidla Karlos80, jhr, Crejdl atd), jsou fakta, se kterými operuje. To že ona fakta doplňuje spekulacemi, už můžete brát vážně nebo ne. Ale právě díky "skládání puzzlů" to vlastně dává smysl a to především díky osobnostem, které ve snímku vystupují a které mají společenský kredit. Takže 4 vlastizrádné hvězdy za vlastizrádný, láskoidní, havlistický, kavárnický padokument. Sieg Pravda!

La La Land (2016)

Damien Chazelle patří k těm režisérům, kteří mají celé technické řešení silně v paži a navíc milují souhru obrazu a zvuku, tedy hudby, což mi velmi imponuje. A La La Land je po téhle stránce naprosto dokonalý. Co ale trochu skřípe, tedy podle člověka, který nesnáší muzikály, je scénář, resp. příběh, který je pětistá, či devíti stá variace na to samé. Nicméně díky strhující režii se ve mě ten malý buzerant stejně probudil a na konci chtěl zařvat: "Proč za ním nejdeš?!!! Prooooooč," zatím co mi oči začali vlhnout a já musel dělat, že mi něco spadlo do oka a kontrolovat, zda mám ještě mužské pohlavní orgány. Čtyři hvězdy za strach ze ztráty mužství jsou tedy jasné a jen čekám, co dokáže Damien u filmu, ve kterém nebude silnou roli hrát hudba.

Hardcore Henry (2015)

Představte si, že někdo smíchá atmosféru Call of Duty, FEARu, nízkorozpočtovejch scifáren, povaří a na závěr přidá kilo trávy a půl kila kokainu a nasype to rejžovi, kameramanům (všichni Henryové) a především Sharltovi, kterého podezřívám z toho, že si tohoto pokrmu přidal minimálně dvakrát a potají odnesl zbytek do karavanu. Ten film je přesně takovej, jako oddání hráči FPS chtějí, aby byl. Plyn zduplej na podlahu pořád a dokud nedojde benzín, zběsile ujíždí maximálkou vpřed. A konec? Kupodivu dobrej twist, dobrej nápad a kolonka Sci-fi u tohohle kurevskýho filmu dostává nových rozměrů a ted myslím těch docela chytrých. O filmuj se mluví jako o slepé uličce kinematografie a bohužel je to asi pravda, ale já jsem strašně rád, že do ní někdo zajel a to ne opatrně, ale plnou rychlostí dokud nenarazil do zdi ne jejím konci, vybouchl a zničil dům jehož stěnu narval. Doufám, že jednou někdo do toho oheřelého auta nastoupí a zkusí projet dál skrz sutiny zničeného domu ve slepé uličce. Věcí na vylepšení tam přeci jenom pár je. Ale i tak jasné 4 hvězdy zaražené v lebce Akanova cyborga.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Musim říct, že na tom filmu bylo vidět, že se dost stříhalo, nebo přetáčelo, nebo krátil scénář, nebo prostě a jednoduše se vznikl jednoduchý film. Což nemusí být, a v tomto případě ani není, výtka. Od začátku jedeme víceméně na vysoké frekvenci, pořád se někam přesouváme, rychle představit hlavní hrdiny, rychle je dostat do spejsšipu a rychle krást plány smrti. A mě to vůbec nevadí! Protože stejně chceme jenom nejslavnější loupež vesmírných Lotrandů. Je pravda, že jsme mohli dostat emocionální portréty všech hlavních hrdinů, které by šli do hloubky a nám by tak bylo více líto toho, co se na konci stalo všem. Ale jako lehká popjirkokornová jízda to fungovalo skvěle. A finále? Strčí celou nepovedenou Epizodu Zíbn i s džej džejem do kapsy tak hluboké, že nahmatáte kotníky. Plus téměř brutální konec....Ten film je jako neviná bitka s kámošem, která se postupem času zvrtne a vy skončíte plačíc v roztrhané košili, dřímající v hrsti zbytky vašich dosud pravých zubů. A za to krasné čtyři hvězdy.