Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Vážně, když vidím, kolik tahle plytká vláčná nezáživná a (na rozdíl od druhého dílu) o veškeré skutečně emočně vypjaté scény obraná kravina stála, čekal bych... aspoň NĚCO! Cokoliv, co by ty 2 k uzoufání dlouhé hodiny jakýmkoliv způsobem ozvláštnilo nebo zpříjemnilo! Jestli jsem o sedmém Potterovi tvrdil, že byl nudným a zbytečným komerčním tahem s primárním cílem vyflákat pár milionů navíc, tady to platí dvojnásob. A kvalita je přitom o čtyřicet podlaží níž. Původní koncept Hunger Games se mi líbil, ve třetí části se ho ale nedočkáme a jediné, co uvidíme, jsou prázdné obličeje lepších či horších herců čumějící na sebe přes půl světa díky zdárné technologii panemského vysílače. Jakékoliv boje během toho snad probíhají, my diváci z nich nemáme ani mrtvolku. A přitom akce na bitevním poli, vyhřezlá střeva a povolené svěrače padlých spolu v záplavě digitálních orgií výbuchů je to jediné, co tenhle díl mohlo vytáhnout z nekonečného bahna hnusu, nudy a zbytečnosti. 20 % sám ani pořádně nevím za co, dokonce i Woody vystřízlivěl a jeho postava opilce skupiny se tím pádem stala zbytečnou.

Marťan (2015)

Dle mého snad nejvíc přeceňovaný režisér současného filmového světa natočil po 8 letech film, který stojí za to. Matt Damon aka Mark Watney je správný sympaťák a s Marsem se (stejně jako režisér) vypořádal po svém, poctivě, zajímavě a poutavě. 80 %

Pearl Harbor (2001)

Původně jsem ohodnotil za 3, po delší časové prodlevě jsem se ale na film podíval znovu a žasnu nad tím, kolik věcí jsem dřív přešel bez povšimnutí. Že je Bay mistr na akční scény není nic nového, ze záběrů čiší megalomanství a majestátnost a na pokoukání zde Míša odvedl vážně dobrou práci, i tak ale říkám, že se mi Pearl Harbor nelíbil. Vlastenectví dotaženo do mrtě, podáno ovšem naprosto směšným způsobem přes banální hovna-říkající promluvy jednotlivých aktérů. Taková slova by snad nikdo v reálu nepoužil! "Mám rád velitele ponorek, nemají čas na zbytečné řeči. Stejně jako já." Když jde do tuhého, vypneme obraz a vnímáme jen zvuk, slyšíme šum a halas, výstřely a na tisíc způsobů parafrázovanou výplň "honem, honem, jedu, jedu, rychlejc, chlapi, přidej, dělej, už budu, budu!" Příběh a hlavně celá délka filmu je jeho další potíží. Uff, 3 hodiny koukat na melodrama s originalitou brazilské telenovely zasazené do druhé světové... kdyby ta Kate aspoň čas od času ukázala kozi, ani toho se ale nedočkáme, takže nezbude než trpět a čekat, až se herci vyblábolí, padne deset tisíc milionů keců na téma "Amerika a já" a přijde zase nějaká letecká bitka s výbuchy v ceně německého státního rozpočtu. Historicky taky nic moc, spousta faktů a zajímavostí o samotném útoku tu není zmíněna, vše se prostě točí okolo hlavní trojky a křoví = kamarádů vojáčků a kamarádek sestřiček okolo a pro lidi, kteří aspoň lehce doufali v nějaké to info, musí holt stačit dvě tři data a ono číslo o pohřbených v nebohé Arizoně. V tomhle ohledu je určitě lepší Tora! Tora! Tora!. Přesvědčivé jako tříleté dítě s pistolí. Japonci probírají super extra přísně tajné plány o napadení USA a na zahradě 20 metrů od nich si hrají šikmooký dětičky s dráčkem? Vážně mi nevadí velkofilmy zahalené třema prdelema romantiky, musí mít ale hlavu a patu, zvlášť, když jde o tak monumentální projekt, jakým tříhodinový Pearl Harbor je, nebo chce být! Napadá mě srovnání s Titanicem - romantika sladká jako čerstvá cukrová vata posypaná lízátky, zalitá karamelem a v pozadí historická katastrofa dnes všem známá. Jenže na rozdíl od Pearl Harboru měl film co nabídnout příběhově, nebylo vám u jeho sledování trapně, nepřemýšleli jste nad logickými nesmysly a nestál na oné jedné (dvou) akčních scénách, protože se jeho obrazy daly hltat od prvních minut... a jako celek tím pádem vyzněl mnohem líp. Sorry, ale na víc než 50 % to nevidím.

Ptáci (1963)

Geniální scéna s Melanií pokuřující před školou na lavičce, za jejímiž zády se seskupuje smrtící hejno. Co se týče zbytku, Hitchcock natočil horor, který už dnes téměř nikoho nepostraší. 66 %

Olověná vesta (1987)

Postavu, kterou zde ztvárnil R. Lee Ermey, si budu pamatovat do konce života.

Lakomec (1980)

Mé hodnocení bohužel ovlivnil i zvláštní dabing, kdy nepřekonatelného Františka Filipovského nahradil o tolik fádnější Krampol. Ale ani po komediální stránce mi Lakomec nesedl, myslím, že existuje spousta lepších děl, ve kterých můj nejoblíbenější francouzský herec triumfoval. 50 %

Valmont (1989)

Valmonta jsem si představoval jinak. To už Ryan Phillippe se mé přestavě přibližoval víc. Colin Firth je však víc než dobrým hercem a kde ztrácí na zevnějšku, tam dohání skvostným hereckým uměním. Ještě deset minut před koncem jsem chtěl dát 4*, závěr ale tak nějak vyšuměl do ztracena a žádný vrchol se nekonal - a to se mi nelíbilo. Jinak chci pochválit výpravu, kostýmy a celkově atmosféru tamější doby - ta se panu Formanovi vydařila na výbornou, to a emoce, které vyvolává hned několik postav na plátně. Valmonta je vám nakonec ještě líto. Ono když se nad tím člověk zamyslí, jde o klaďase, který vás po většinu filmu přesvědčuje, že klaďasem není ani coulem. Sečteno podtrženo, Valmont je pro mě dalším snímkem, který evokuje fakt, že jsou to právě ženy, obzvlášť pak ty intrikánské, kdo ovlivňuje chod dějin/života/společnosti. 65 %

Závrať (1958)

Nebýt některých až příliš zdlouhavých pasáží a hudby, která téměř nepřestane bzukat, dal bych plný počet. Vertigo je hodně zvláštní film. V začátku nastiňuje, že půjde o detektivku s hlavním představitelem, který se bojí výšek (což se někdy v průběhu určitě vymstí), potom se najednou přemění v cosi... řekl bych i mysteriózního a vzápětí dojde na rozkošný slaďák. A jako třešnička na dortu děsivý závěr, kdy emoce tečou všemi proudy (nebo aspoň ty moje tekly). Za zmínku stojí i vizuál, obrazy se povedly na nejlepší. A vidět film z padesátkového San Francisca se všemi těmi nablýskanými auty, prosluněnými parky, galeriemi a honosně oblečenou střední a vyšší třídou - krásně pohladilo na duši. Trvalo mi dost dlouho, než jsem byl připraven si k Hitchcockovi najít cestu, tenhle film však ve mně probudil chuť zhlédnout další a další díla z Alfrédovy dílny, čím víc, tím líp. A nevím, jestli začínám stárnout (bylo by to ukrutně brzo), ale dívky ve starých filmech se mi zdají o poznání hezčí a svůdnější než novodobé herečky. Nevím, asi je to i tou dobou. Čpí z nich elegance a něžnost, jaká se dnes už skoro nevidí. Proto i přítomnost nádherné Kim Novak přispěla ke spokojenému zážitku ze sledování Vertiga. 80 %

Úsvit mrtvých (2004)

SPOILER Rychlejší pohyb transformoval hororový zombie žánr do akčního a hlavní hrdinka ani jednou neukáže kozi. Což je celkem škoda, protože s ukazováním kozi ostatních účinkujících s chromozomy XX větší problém není. Už proto nemůžu dát tomuhle filmu vyšší hodnocení... dobře, a taky (jen tak mimochodem) kvůli absenci emocí, které by se měly dostavit aspoň ke konci projekce. A nedostavilo se nic, trošku mi bylo líto CJ, stačí ale porovnat jejich intenzitu s emocemi během kteréhokoliv jiného zombie filmu, akčňáku nebo hororu, který jsem tu ohodnotil 3* a výš - Úsvit mrtvých v téhle rovině selhává. Co oceňuji, je akce, naspeedovaní zombíci, bezútěšný konec, scénu s porodem dítěte a hrátky s dalekohledy, tabulemi a šachy na střechách. 60 %

Moderní doba (1936)

Dělňasi pochodující do továrny jako ovce na porážku... :) reakce na velkou krizi ověnčená absurdními gagy a skopičinami Charlieho Chaplina, který za těch 85 minut prakticky nesleze (naštěstí) z plátna. U scény s novým přístrojem na krmení dělníků jsem řval smíchy... a samozřejmě bych chtěl vyzdvihnout překrásnou Paulette Goddard. 80 %