My děti ze stanice Zoo (1981)

Už je to dlouho, víc než 15 let, co jsem knihu četl, takže srovnávat už vlastně ani nemám co. Ale řekl bych, že i takto působivý film byl jen slabým odvarem toho, co jsem četl a to byla jen slabá kávička v porovnání se skutečností. Každopádně z první půlky filmu na mne dýchla atmosféra konce 70. let, velmi silně. Druhá půle je jiná, stále ta samá léta, ale jen deprese, která se přenesla i na mně. Skláním se před Natjou Brunckhorst, výtečný herecký výkon! Celkově: drsné, ale mohlo být drsnější!

Avatar (2009)

Předesílám, že jsem velmi příjemně překvapen, neboť jsem očekával jen a pouze vizuální zážitek na úkor příběhu (něco jako Fontána). Příběh zde je a zpracování je tak úchvatné, že překonalo všechny mé představy. Hovořím o zpracování, protože jinak mi prvek nadšení chyběl. Na jednu stranu jsem rád, že audiovizuální umění opět pokročilo krokem kupředu. Na stranu druhou se obávám, zda to není konec "hraného filmu". Loni se ustříkávalo z Temného rytíře, letos z Avataru, co přijde příště, co všechny nadchne a mne zase jen zlehka vytrhne z letargie? :-)

Mission Erotica (1998)

Jestli je tohle dobrý porno, tak já jsem prodavač triček z Brna.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Rambo se vrátil po dvaceti letech a ve výtečné formě. Po prvním díle je tento nejlepší. A zatímco ve zmiňovaném prvním filmu Rambo protivníky spíše šetřil, tady nikomu nic nedaruje a když usmrtí, tak pěkně brutálně. A už se těším na pátej díl...

Rambo II (1985)

Přestože Rambo vypálí ve druhém díle nejeden náboj, film jako takový náboj postrádá.

Sex noci svatojánské (1982)

Woody Allen zažil sex noci svatojánské a ze začátku se opravdu zdálo, že to nestojí za to. Postupem času však přišel příjemný rytmus a nakonec snad i vrchol. Z hlediska Woodyho tvorby patří ovšem spíše k těm slabším.

Boj o oheň (1981)

Zatím poprvé a naposled jsem viděl takhle dobře udělaný pravěký film. Režisér si sice nehraje na nějakou věrnou antropologickou rekonstrukci, ale jen k dobru věci. To, že se zde stýkají lidé (pravěké tlupy) na různé vývojové úrovni, nemůže vadit. Narozdíl od českých štorchovských pokusů se zde šlo cestou co největšího přiblížení pravěkého člověka, tak jak skutečně asi žil, vypadal, jaké měl zvyky, dovednosti či myšlení. Tito pralidé tedy nemluví. Aspoň my jim nerozumíme a oni se dorozumívají pouze gesty a skřeky. Všude sálá primitivismus, ale primitivismus krásný, pro nás romantický (zejména doma v teple). Vidíme, že víno, ženy, zpěv v pravěku existovalo jen v trochu modifikované formě: žrádlo, ženy, oheň. Oheň to je síla, kdo ho má, je pánem. Zároveň i zde však platí štorchovská pravda: ráno nikdo neví, bude - li večer živ. Záměrně srovnávám se Štorchem. Přestože jsou jeho knihy, co se historicko-archeologické věrohodnosti, na to dost bledě, přesto v sobě skrývají nejedno kouzlo, které přitáhne spoustu lidí k zájmu o prehistorii. A proto bych byl rád, kdyby se někdy natočili Lovci mamutů trochu "annaudovsky". ... Krásná kamera, nádherná příroda, úžasné herecké výkony, co víc chtít. Maximální spokojenost, v rámci žánru neoddiskutovatelných 100%.

Naostro (1979)

Dechberoucí snímek o křesťanském podnikateli, jehož dcera se ztratí a pak objeví v pornosnímku. On sám se nakonec vydá po její stopě, která ho zavede do světa pornobyznisu. V hlavní roli se zaskvěl Geroge C. Scott, ten z něhož sálá obrovské charisma, dokonce takové, že si se ctí zahrál i Pattona. Na to, že se jedná o konec 70. let je to poměrně otevřená zpoveď a náhled do počátků pornoprůmyslu. Film je pro mne obrovským (pozitivním) překvapením.

Vražda na úrovni (1979)

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit.