Lesní duch (1981)

Mám rád horory, u kterých se bojím. Ale málokdy se zadaří. U tohoto jsem se ale slušně bál.

Kagemuša (1980)

Trochu jsem se obával, že to bude další Kurosawův příspěvek na téma, jak pronudit tři hodiny. I začátek mne utvrzoval v tom, že opět budu svědkem dramatu, kdy se o válčení maximálně kecá vsedě. Naštěstí jsem se mýlil. Kagemuša přes svou délku nenudí, je plný zvratů, kvalitních (někdy až teatrálních) hereckých výkonů a zejména bezchybné Kurosawovy režie. Budu toto dílo považovat ze to lepší, co natočil.

První velká vlaková loupež (1978)

Z Conneryho sálá to jeho charisma jako blázen. Skvěle jej doplňuje Donald Sutherland. Jinak velmi příjemný návrat do poloviny 19. století. Vše umocněno výtečnou hudbou. Ani na vteřinku jsem se nenudil, což občas bývá u těchto kostýmních historických dobrodružství problém.

Útěk z New Yorku (1981)

Celý film připomíná videohru, u jakých jsem trávil dětství v pojízdných automatech. Maník, co má nepravděpodobnej úkol na nepravděpodobným místě, kde se vyskytuje nejrůznější lůza. Každou chvíli ho někdo přepadne, každou chvíli někoho zastřelí. Stupidní, ale leckdy zábavné.

Zlaté časy na Ridgemont High (1982)

Pradědeček mezi "teen movies". Dnešní filmy s touto tématikou jsou však mnohem více (a přes míru) vulgární, zato kozy v nich neuvidíte. Film je krátký a nenudí ani chviličku. Prostě super zábava. Nezestárnul, přestože dnešní svět je trochu jinde. Jo a Cage jsem si teda nevšimnul. Snad jen to jméno v titulcích Nicolas Coppola mě praštilo do očí :-) Jinak Sean Penn je teda zatraceně cool, stejně jako poprsí Jennifer Jason Leigh. Zajímavosti: Nicolas Cage byl původně zvažován pro roli Brada Hamiltona, ale na castingu příliš neoslnil. *** Nicolas Cage se v titulcích objevuje poprvé a naposled jako Nicolas Coppola. *** Role profesora Handa byla původně nabídnuta Fredu Gwynneovi, ale odmítl roli s tím, že film příliš řeší sex. *** Film byl natáčen na Van Nuys High School v Kalifornii. *** Školní maskot je vlk, stejně jako maskot Van Nuys High School, kde se film natáčel. *** Scéna, kde Linda učí Stacy jak provádět orální sex se původně měla odehrávat v horké kádi s oběma dívkami nahými. Aby se vyhnulo označení filmu "X", byla přesunuta do školního bufetu. *** Stacy pracuje v pizzerii Perry´s. Jennifer Jason Leifg zde skutečně pracovala měsíc poté, co dostala roli, ale předtím, než začalo natáčení. *** Film měl původně režírovat David Lynch, jemuž se scénář velmi líbil, zároveň ale dodal, že to není nic pro něj. *** Sean Penn zkoušel i roli Brada Hamiltona. *** Převlékárna Seana Penna nesla název Spicoli. *** Společnost Universal byla přesvědčena, že film bude propadák. *** Pro svou masturbační scénu si Judge Reinhold přinesl velkého robertka bez vědomí ostatních hereckých kolegů. Zhnusení Phoebe Cates je tak více než pravdivé. *** Film byl vyhlášen jako druhý nejlepší film odehrávající se na střední škole. *** Nicolas Cage lhal o svém věku, aby dostal větší roli, ale producenti zjistili, že mu je jen 17. *** Sean Penn často improvizoval, když nebyl v záběru a rozptyloval tak Ray Walstona, který hrál pana Handa a ostatní mladé kolegy. *** Bradovo auto je Buick LeSabre z roku 1960. *** Natáčelo se pět týdnů. *** Ve filmu se objevili tři herci, kteří později získali Oscara: Sean Penn, Forest Whitaker a Nicolas Cage. *** Filmový debut Lany Clarkson. *** Pro roli Stacy byla zvažována Jodie Foster, ale neměla zájem kvůli studiu na Yale. *** Brooke Shields a Ellen Barkin odmítly roli Stacy. *** Melanie Griffith a Tatum O´Neal byly zvažovány pro roli Lindy. *** Tom Hanks byl zvažován jako Brad. *** John Travolta byl zvažován jako Jeff. *** Nabídku na Jeffa odmítl Christopher Reeve. *** V jedné scéně má Brad tričko Bruce Springsteena. Jeho sestra Pamela Springsteen si ve filmu zahrála. *** Debut Nicolase Cage. *** Aby Sean Penn lépe vplul do postavy Spicoliho, odpovídal jen, když ho někdo oslovil tímto jménem. *** O roli Jeffa se ucházel Eric Stolz.

Strom na dřeváky (1978)

Spíš než film dal by se Strom na dřeváky označit jako sonda, obraz každodennosti italského venkova koncem 19. století. Až jako podružný mi přijde příběh, který není tak výrazný. Nutno říci, že tento obraz není tolik odlišný od Ladových obrázků či Jiráskových románů. Prostě agrární venkov se vším, co k němu patří.

Kramerová versus Kramer (1979)

Dustin Hoffman v příběhu otce, který byl nucen vyměnit úspěšnou kariéru za tátu v domácnosti. Nechci nikterak snižovat skvělý výkon Meryl Streep, ale Oscar (?) za hlavní (?) roli za těch asi 5 (?) minut, z nichž půlku probrečí?

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Oproti jedničce má dvojka šíleného Maxe skutečnou atmosféru a více sveřejný a propracovanější příběh. Ale to je vše. Stejná písnička, co tu už jednou byla.

Šílený Max (1979)

Tolik mi nevadí, když film začne mrtvolně, když postupně vygraduje až v monstrózní finále. Víc mne zase mrzí, když film je na začátku děsně nadupanej až se postupně ukolébá téměř k nudě. A šílený Max je bohužel ten druhý případ. Ale jinak respekt k této akční béčkové klasice!

Plechový bubínek (1979)

Oskar je pořád stejně malý a pořád tluče do plechového bubínku, zatímco Německo zažívá pozvolný vzestup na vrchol, aby nakonec nemilosrdně skončilo na dně... Jeden z nejlepších západoněmeckých filmů! Asi dlouho budu mít v paměti ony erotické scény malého Oskárka. Stejně jako jeho výraz v obličeji, jímž mne David Bennent přesvědčil, že v Plechovém bubínku jsem viděl možná nejlepší dětský herecký výkon. Skutečná filmová lahůdka!