Mys hrůzy (1991)

Martin Scorsese je holt pan režisér. Navíc jeho dvorním hercem není jen tak někdo, ale Robert De Niro (kterého v poslední době vystřídal Leonardo DiCaprio). A tohle spojení funguje. Mys hrůzy je geniálně stupňovaná atmosféra strachu, která prostě nemá chybu. Advokát, který před lety porušil všechny kodexy a zatajil důkaz ve prospěch svého klienta, který si odseděl 14 let a teď se chce pomstít. Doporučuji sledovat v noci!

Král rybář (1991)

Tradičně bláznivý Terry Gilliam. Tradičně skvělý Robin Williams. Tenhle chlapík povyšuje každou svou roli na umělecké dílo a tady to platí dvojnásob.

The 3 Tenors in Concert 1994 (1994) (koncert)

Nejsem žádný fanda do opery, ale to co předvádí tohle trio nejslavnějších tenorů přelomu tisíciletí mne ohromilo. I když se o operu nezajímáte, jistě znáte ty nejslavnější arie, a pokud vás ani ty neposadí na prdel, tak jsou tu písně z West Side Story či Singing in the Rain, čemuž mohutně aplauduje samotný Gene Kelly.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Nemůžu si pomoct, ale Woodyho nej partnerka je prostě Diane Keaton. Těm dvěma to spolu šlape. Woody a Diane se ve filmu sešli po dlouhé době, ale je znát že jsou skutečná sehraná dvojka. Woody jako tradiční antihrdina, Diane jako jeho aktivní protipól. Do toho agathochristieovská záhada a klasické allenovské kecy ve stylu: "Nemůžu poslouchat Wagnera, mám nutkání podrobit si Polsko"... Po sérii 80. let, ve kterém mne Woody neohromil, opět návrat k nadprůměru.

The Doors (1991)

Film, který zapříčnil opětovný zájem o Doors včetně legendárního Jima Morrisona. Val Kilmer se v Morrisona skutečně převtělil, fenomenální výkon bez zbytečného přehrávání, k čemuž mohla role svádět. Rovněž Meg Ryan si opravdově zahrála a zaujala, narozdíl od té jedné šablonovité pipky, kterou ztvárňuje v 90% všech svých filmů (tím neříkám, že ji nemám rád). Klobouk dolů Olivere!

Samotář v Seattlu (1993)

Největším problémem je, že jsem tomu ani na chvilku neuvěřil. Ukázka naprostého sentimentálního kýče.

Nesmiřitelní (1992)

Clint Eastwood a western k sobě jdou a ve společnosti drsňáka Hackmana či Morgana Freemana se jistě cítí dobře. Ale při vší úctě k Eastwoodovi byl Segio Leone přece jen trochu jinde. Tohle kvalitní dílko nemění nic na tom, že western je "dead".

Urga (1991)

Od Urgy nečekejte zázrak. Čekejte poklidnou mongolskou step, do které přijede ruský řidič náklaďáku, podotýkám sympatický. Takže žádný větší konflikt, pouze harmonie a omámení prostotou.

Barton Fink (1991)

Coenovská psychárna ve stylu Davida Lynche. Ovšem Lynchovy psychárny mne dostávají. Tahleta tajemná krabička mi byla úplně volná. I tak ale krok kupředu od předchozích "bratrovských" filmů, nemalou zásluhu na to má John Torturro.

Nevinné tahy (1993)

Ta nejlepší a nejkrásnější reklama na šachy. Tomuto filmu se může málokterý jiný se šachovou tématikou stěží přiblížit. Přestože chyb je tu jak máku a kdybych měl vypsat všechny prohřešky proti šachovým reálím, byl by to nejdelší čsfďácký komentář. Čím méně toho o šachu víte, tím více se vám bude líbit, protože vás nebudou dráždit věci, při kterých šachistovi vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Starý Waitzkin napsal knihu o svém synovi, který ovšem tolik výjimečný nebyl a na titul velmistra nakonec nikdy nedosáhl. Narozdíl od vzývaného Bobby Fischera, který se stal symbolem polarizovaného světa ve studené válce, kdy se mu jako prvnímu Američanovi podařilo narušit sovětskou hegemonii, když se stal prvním americkým mistrem světa. Narozdíl od Waitzkina byl typický Američan, který šel tvrdě za vítězstvím. Dle mého názoru to byl ovšem arogantní antisemitský zmrd, přestože sám byl židovského původu. Na druhé straně společně s Kasparovem asi nejlepší šachista, kterého kdy tato planeta viděla. To vše k géniům patří, ale to je zase jiná pohádka ...