Satanské tango (1994)

Když chcete zhlédnout Satanské tango, musíte nutně vědět do čeho jdete. Více než sedmihodinový snímek je patrně nejdelším nedokumentárním neexperimentálním hraným filmem, který byl natočen. Hned první desetiminutový záběr sledující rozebíhající se krávy hraje na divákovy nervy a trochu záživností připomíná začátek Kubrickovy Vesmírné odysey. Kubrick však není cesta, kterou by se Tarr ubíral. Druhý záběr notně připomínající Stalkera prozradí vše. Ano, Tarkovskij, to je ta cesta. Jakoby nezúčastněná kamera, dlouhé záběry na odcházející i přicházející lidi, spící opilce či neúnosně dlouhé (a až krutě reálné) týrání kočky. Obsahově by se film samozřejmě dal nastříhat na běžnou hodinu a půl. Tarrovi šlo o něco jiného. Jak ale takový film hodnotit? Mně osobně by se zamlouvalo něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Tři jsou průměr a Satanské tango rozhodně průměrné není.

Záhada Blair Witch (1999)

Opravdu hustá atmosféra, která dokazuje, že za prachy nekoupíte vše a pořádná hrůza se dá vytvořit i s malým rozpočtem. Nebál jsem se sice jako u Evil Dead, ale i tak jsem ani na chvíli neztratil oči z monitoru.

Ame agaru (1999)

Zapomeňte na uřvané agresivní samuraje, které ztělesňoval Toshiro Mifune. Samuraj z tohoto filmu je totiž mírný, skoro až budí dojem starého ňoumy, který se za vše jen omlouvá a samurajské řemeslo neovládá. Pozor na první dojem! Tento film není nijak překombinovaný. Není zde kladen velký důraz na dějový spád. Je zde spousta dlouhých pasáži, věcí, které děj zdržují, retrospektivní vyprávění atd. Tyto tradiční japonské nešvary však vůbec nevadí. Divák se baví citlivou hudbou a stejně jako hlavní postavy si uživá hezký den, slunečné počasí a kochá se nádhernou okolní krajinou. Velmi milé překvapení!

Sledování (1998)

Extra levný film natočený za 6000 dolarů. Nolan zde používá postup, který použil později i v Mementu, a kde jej vylepšil k dokonalosti. Tady měl dle mého názoru zůstat a vykašlat se na ty sračky o Batmanovi ;-) Miluju šokující pointy a tady je přesně taková. Respekt!

Rammstein: Live aus Berlin (1999) (koncert)

Geniální do detailů dotažená pyromanská show německých Rammsteinů. Mne osobně tento koncert před deseti lety ohromil a změnil mé tehdejší chápání hudby, trvá to dodnes. Projet se v lodičce plovoucí na divácích, to musí bejt kurva pocit! Vidět, slyšet a zemřít!

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Asi nejlepší Kusturicův film. Opět zde vše s přehledem válí cikánská mentalita, cikánská hudba a cikánský způsob života. Romale hip hop! Ovšem příznivec Kusturicových filmů ze mě nikdy nebude.

Vyvolávač deště (1997)

Miluju filmy ze soudních síní, a miluju, když Matt Damon prokazuje svoje schopnosti a bojuje na straně práva. Takže není divu, že se mi film líbil, protože Rainmaker nabízí oboje a plnými doušky. Pod filmem podepsán legendární Francis Ford Coppola, obávám se ale, že to je jeho poslední dobrý film.

Kostka (1997)

Originální nízkorozpočtový trhák. Je zde sice několik nesrovnalostí, jindy jsou postavy až příliš inteligentní, ale po celou tu krátkou dobu jsem nestačil přestat film hltat, natož se začít nudit. Možná ale, že to šlo natočit lépe.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Když jsem viděl film před několika lety na ČT1, dávali to od 1 v noci, což jsem bohužel nevydržel a usnul jsem. Tentokrát jsem neponechal nic náhodě a udělal jsem dobře. Film je bezchybnou sondou do losangeleského podsvětí, ve kterém se významně angažuje i policie. Mezi nimi se leskne hvězdnost takových lidí jako Russel Crowe, Kevin Spacey či Guy Pearce. Marně bych hledal chybu. I když nechápu, za co dostala Kim Basinger toho Oscara?

(1998)

Slušná depka v podání Darrena Aronofskyho, zejména díky šílené kameře. Přijít na kloub Pí není sranda a mít schopnosti jak to odhalit, tak se taky zblázním. Není se co divit, že matematiští géniové končí často v blázinci. Zvláštní je, že tento podivný svět čísel dokáže tolik přitáhnout. A ještě zvláštnější je, že tyto matematické záhady mají dost filozofický podtext. Podivný černobílý film mi dost připomínal Lynchovu Mazací hlavu ...