Klan létajících dýk (2004)

Východní filmy, kde lidi lítají, nebo stojí na tenoučké větvičce apod., to není sci-fi, to má být realita? Souboje, které vypadají jako balet pestrobarevných filmových trikařů, ve mně spíš vzbuzují úsměv, než údiv. Vizuální položka filmu hraničí s hrubým kýčem, jak je ostatně u podobných čínských fimů běžné (ta hranice je však dost nejistá). Zbraně vypadají jako před chvílí koupené laciné hračky z vietnamských tržnic, ale to je jen drobnější problém. Problém je, že podobné filmy jsou tak vyšperkované různými pozlátky, že se prostě chtě nechtě líbí (alespoň většímu dílu publika). Mně se jakžtakž líbí Zhangova poetika, i když tady účelně natahovaná nesmyslnými dějovými zvraty. Jeho filmy sice pro mě nepředstavují vrchol filmové podívané, ale jsou poživatelnou ukázkou tvorby z končin, ze kterých filmy téměř výhradně nesleduji a nelákají mě. Škoda jen těch hloupých a nelogických dějových zvratů ve filmu.

Bathory (2008)

Neřekl bych, že jde o tak famózně tragický snímek. Ale rozhodně, rozhodně není nějak závratně kvalitní. Už v kině jsem si psal na mobil plusy a mínusy, takže k plusům - Roden, hudba, Pernštejn. Položky, u kterých jsem věděl, že mě nezklamou. Hudba vůbec vytahuje snímek víc, než by zasluhoval. Jan Jirásek je současná stálice české filmové hudby a je tristní, že nedostává více příležitostí. Mínusy: Polívka + Mádl (zcela ujeté duo vystupující v úmyslně i neúmyslně směšných scénách, Mádl vůbec herecky nestíhal a Polívka tu byl zcela do počtu), předlouhá stopáž filmu (druhý part už začal unavovat, nuda se dostavila záhy, situaci nejlépe charakterizovalo velmi hlasité zívnutí do ticha kinosálu od jednoho diváka, sedícího za mnou). Zcela zbytečná byla i samotná glorifikace Báthoryové, ale tak trochu jsem ji čekal. Jednostranný pohled na historickou látku nelze a priori odsuzovat (umělecká licence), ale podobný styl se prostě většinou točí a mně nedokáže zaujmout, stejně jako závěrečné "procitnutí" a hold umírající Báthoryové. Skutečná hraběnka Báthory byla satanistka, tato se jí vzdalovala na hony. Filmu škodila i rozkouskovanost a táhlá rozvleklost. Jakubisko ctižádostivý projekt neukočíroval, ale ani v něm neutopil největší balík financí, které kdy putovaly do natáčení filmu v naších dálavách.

Nejasná zpráva o konci světa (1997)

V tomhle filmu hrají nejlépe chalupy, příroda a vlci. Lidi jsou tu příšerní. Úchylná obskurnost Jakubiskovy nezáviděníhodné fantazie. Když je film vážný, je vše v pohodě. Když ne, je to ulítlá prasárna. Úvodní útok komanda vlků je fenomenální. Zbytek je marný, tolik charakterů, žádná dějová linka se pořádně nerozvíjí, spousta zbytečných scén, které příběh nikam neposouvají a kdyby tu nebyly, nic se nestane. 3/4 lidí z vesnice jsou zralí na mentální léčebnu, charaktery - jak jsou napsané - nedávají možnost se s nikým ztotožnit. Divný film. Vesnice jak z 18. století, lidi s filosofií jak ze středověku, do toho vrtulníky a opice hrající videohru, Jakubisko proč!?!? WTF?

Pravá blondýnka (2001)

Pravá blondýnka (2001) aneb Pravá hovězina. Naštěstí všechny blondýnky nejsou jako Reese (stvořené v maskérně). Tohle je tak mizernej film, až jsem se chtě nechtě jednou pousmál...jinak jsem měl ve tváři zkřivený výraz, jakobych cucal právě utržený citrón, oči se zavíraly, jakobych si loknul vínečka (já se měl radši ožrat místo toho filmu), jednou rukou jsem se pořád mlátil do čela a druhou do kolena, takže se pokusím film zažalovat za ublížení na těle...v Americe je přece možné vše ne?

Občan Kane (1941)

Lidi nebijte mě, ale já tomuhle filmu dám průměrné hodnocení a to ještě z úcty před jeho všeobecně uváděnou superlativistickou gloriolou. Geniální dílo? Že by? Ale mě to přijde jako vcelku standardně uřvaný černobílý film. Když jsem navštěvoval přednášky na vysoké škole, Občan Kane bylo cosi "posvátného", nezapomenu, jak jsem u projekce usnul a několik spolužáků mě zatratilo do filmového pekla. A tak si tu krásně hořím v kotlíku, koukám na Barbara Conana, na Ramba, na Knight´s Tale atd. a nijak mi to filmové nebe charakterizované Občanem Kanem nechybí :)

Severní blata (2006)

Je příjemné vidět film s neznámými tvářemi (nebo relativně neznámými). Už mě moc nebaví vídat v každém druhém filmu nějakou tu hollywoodskou star. Evropští herci jsou na mnohem vyšší úrovni, nevypadají sice jak z titulní stránky Playboye nebo Esquire, ale vyzařuje z nich lidskost, přirozenost a "přírodní charisma". Žádné cool pohledy, žádná přitroublá akce, ale poctivý film, drama s velmi dobře budovanou atmosférou. Islandských filmů jsem zatím mnoho neviděl, tento mě však příjemně překvapil. Mysteriózní, propletené jako síť, bez klišé, ale pro život silně podnětné. Na plné hodnocení to nestačí, ale přece jen mě prostředí dalekého severu nabídnulo kvalitní snímek.

Znamení ve zdi (2002)

Zvláštní film, který se tváří jako velmi promyšlený. Bohužel děj je silně překonstruovaný, nepochopitelný i přes veškeré vysvětlování. Film se mi líbil jako slušné vězeňské drama (oproti Shawshanku byli tihle vězni uvěřitelní) do chvíle, než naši hrdinové "projdou zdí". Pak pro mě přestal být zajímavým. Snaha tvůrců stvořit něco zapeklitě mystického mě nezaujala. Film mě tudíž velmi zklamal.

Izolace (2006)

Průměr nejprůměrnější. 100% šablonovitá podívaná, na níž vás nic nepřekvapí, nic nezaujme, nic nepostraší. Banda šílených čečenců alias takoví záškodní zálesníci pobíhají kolem a režisér Smith je používá ve směšně samoúčelných scénách převzatých z miliardy nämlich stejných hororů, jenomže tam kde "duch" (či jakákoli jiná potvora) procházející za hrdinovými zády působí vcelku dobře, taky je to k uzoufání slaboduché a jasně dokazuje, že invence se novodobým filmařům téměř rozplynula pod rukama. Skelet filmů je dán, tak proč jej měnit, to přece nevadí, že se lidi nebudou bát, stačí když jim naservírujeme pár šťavnatých řeznických gagů a jejich řemeslnických postupů prováděných na lidech. Konec je ujetej, kdyby se těm maskovaným týpkům jen trochu chtělo, mohli oddělat celou skvadru během úvodních 5 minut. Slabota, od Velké Británie jsem čekal mnohem víc, než jen miliontou variaci na americký scénář. Záměr tvůrců (nebo to přece jen nebyl záměr?) natočit film, který s nadhledem paroduje určitá zaběhnutá klišé, jsem neodhalil. Vtipné scény jsou vesměs velmi nevýrazné a totéž se dá říci i o hororových prvcích.

MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy (1994) (TV film)

Aneb pokus o árijského Indiana Jonese a to ještě více zdětinštělého (čemu se asi podobá úvodní scéna, kdy se snaží vyjmout tu zlatou placku, hm?). De facto je to strašná blbost! Naivní, hloupá a po všech čertech nedomyšlená. Samé mechanismy, otvírající se skrýše (zajímal by mě ten mechanismus, co to otvírá, zajímavé je, že funguje i bez tisíciletého promazání). Ale už jen z faktu, že MacGyver umí sestrojit z novin a několika sirek motorový trojplošník s nápisem Made in USA, zatímco Chuck Norris udělá z motorového trojplošníku tucet třísek a pár listů papíru s nápisem USA kill all Vietkong´s!, už tenhle fakt mi nedovolí dát odpad, i když je to taková blbina. A navíc, viděli jste jiný film, kde hrdina, když získá samopal, jej radši rozmontuje, aby získal malý drátek, kterým rozepne pouta, místo aby ho reálně použil? Navíc i vtipy jsou dobré: "Ale nad námi probíhá občanská válka!" Ale co se týče archeologie, je tenhle film fakt úplně mimo. Solón klidně sedící zasypaný produktem vulkánu, pche!

Iron Man (2008)

Iron man, Superman, Spiderman, X-man, Fantastic Four,... všechno to jsou blbosti s nadupadným rozpočtem, slaboduchým příběhem a mizernými postavami, které hrají jako v ochotnickém divadle za pár šupů, s tím rozdílem, že tady těch šupů dostanou víc, mnohem víc. Štěstí, že hlavní hdina má masku, jinak by hrál stejně blbě jako herci bez masky. Samej superhrdina, už začínám mít dojem, že všichni tihle superhrdinové pracují pro KGB a vylíhli se jako houby po děšti z pera Danielle Steelové zmutované Erichem von Dänikenem.