Případ mrtvého muže (1974)

Docela zajímavé téma - prý podle skutečné události, ač hóóódně ohnuté a domyšlené pro potřeby filmu (a agitky), pruměrné zpracování, ucházející někteří herci, ale dolů mi to chtě nechtě tahá všudypřítomné komunistické podhoubí, ze kterého to vyrostolo na objednávku. Btw. snad první film kde jsem viděl zapádní agenty v polovině 20.století se přepravovat balóny, heh (EDIT: tak dle upozornění kamaráda se to používalo). [40%]

Líbáš jako Bůh (2009)

Marně jsem se snažil, a že to bylo utrpení, najít na filmu něco pozitivního. Poleďnáková nemá soudnost a vytvořila zbytečný, chaotický, nesmyslný a trapný film, zlí jazykové dokonce říkají, že prý komedii. Hudba na několika místech vadila - nevhodně až absurdně zvolena vzhledem k probíhajícímu ději. Tolik známých tváří a nic zajímavého z toho - zklamání. Realisticky to sice ještě není uplné dno (odpad), i když se tvůrci ze všech sil snažili tam propracovat, tak přece jen by to šlo ještě hůř. Lituji a nechápu milion diváků v kinech, no co, jejich volba, každý má nějakou svou parciální sádlo-máslo uchýlku, ale chodit se ukájet do kina? Jediná vtipná pasáž pro mne přišla až po filmu, při zjištění že to získalo ocenění 'komedie roku', haha. Nechci to již nikdy absolvovat! [10%]

Apollo 13 (1995)

Kvalitní zpracování obecně známé vyhrocené situace jednoho z letů programu Apollo. Pravda, je hodně americké, nacionalistické, ale herecké výkony všech (tahoun Hanks) a napínané podání na to klidně nechají zapomenout. ### Známá citace 'Houston, we have a problem' vznikla ve skutečnosti tak trochu nadvakrát a nepatrně jinak, i v tomto filmu je to dramaticko zkráceno, pojďme si připomenout originální mini-rozhovor: " Swigert: 'Okay, Houston, we've had a problem here.' Houston: 'This is Houston. Say again please.' Lovell: 'Houston, we've had a problem. We've had a main B bus undervolt.' " ### [80%]

Skyfall (2012)

Nemůžu si zdaleka dovolit ten luxus, že bych Skyfall označil za nejlepší bondovku všech dob (jak jsem zachytil již po Londýnské předpremiéře), a to z prostého důvodu, neb jsem jich neviděl kompletní set. Ale můžu pronést tvrzení o nejlepší bondovce-Craigovce, pro mne, ač Casino Royale se drží v těsném závěsu. Dále rozhodně nepatřím k ultra-křídlu, jež nemá posledního ztvárnitele této legendární filmové postavy v oblibě. Ba naopak, je mi docela sympatický a nebojím se ho v klidu přidat do TOP3 herců v této klasické roli: Connery je sice stálá no.1, ale Brosnan+Craig v mých rozvahách posedávají na děleném 2-3. stupínku, kde nezbeda Daniel bude mít dost možná tendenci rošťácky Pierce skopnout dolů (podepsána smlouva na další dvě bondovky) a chudák se již nebude mít šanci zpětně bránit. Ale kdoví jak se bude vyvíjet můj 'žebříček Bondů', který sám beru zatím s rezervou, s dokoukáním starších kousků. Zpět k filmu: viděno v IMAX, 0:07, CZ premiéra a musím uznat, že velké plátno a patřičné ozvučeni snímku velice svědčí. Ač celkově již předem unaven, tak jsem se při projekci nenudil ani chviličku a žádná spací krize se s blížící třetí hodinou ranní nedostavila, což má na svědomí dobrý spád bez hluchých míst. Akce je kvalitně a přehledně nasnímána a nepostrádá tu správnou bondovskou neuvěřitelnost, ovšem ne až tak extrémní, že bych se příliš často ušklíbnul nad přehnaností fantazie tvůrců, vše doplněno povedenou hudbou. Co na jednu stranu potěší, na druhou může i zamrzet, je nástup famózního padoucha v v podání Javiera Bardema. V okamžiku, a že si scénaristi docela dali na čas, jeho vstupu do děje a jeho první, opravdu zapamatovalné (již z traileru známá replika *** "Mummy was very bad." ***), scény zastiňuje částečně Bonda samotného, řekněme o půlku délky Aston Martina. Dopředu jsem raději oplakal kuloáry prosáknutou informaci o výměně vlajkového nápoje, a tedy že "Protřepat, nemíchat." bude nahrazeno něčím jako "Ty vole, to je podmírák!". Neprozradím ale, zda jsem kvůli tomu musel nakonec použít kapesník či ne. Zamrzí absence výraznější bond-girl, klasické to komponenty tohoto žánru. Ta, která by ní zjevně měla být, se ve filmu příliš neukázala. Judi Dench je skvělá a chytnul se i, v Bondově světě nový, Ralph Fiennes. Závěr (konec zúčtovácí pasáže) mohli udělat méně naivní, na to jak si dali tvůrci po celou dobu docela práci (jasně, není to celé bez chyb, ale nic nepřekousnutelného), tak tohle nezvládnuli a trochu odflákli - víc neřeknu, abych nekazil zážitek ostatním, myslím že každý jednoznačně rozpozná jakou drobnost mám na mysli. [90%]

(K)lamač srdcí (2010)

Vtipná, svěží, nápaditá, nenucená romantická komedie, místy trochu střelená, ale tím správným únosným způsobem, ne jak americké navoněné a afektované nekoukatelnosti (původně jsem použil jiný výraz, ale je před desátou ..). Konec jsem už chvílemi myslel, že klasicky lacině zprasí, zazkratkovití, ale docela to ještě zvládnuli a komu to není jasné od prvních minut filmu nebo již z názvu jak to dopadne, že, tak viděl právě svůj první romaňták, jehož pravidla jsou neuprosná a pro mnoho smrtelníků sledování zdraví nebezpečné. Naštěstí zde slabším jedincům pomáhá přežít 3/4 filmu komediální složka, kterážto je ke konci dle očekávání na ústupu. PS: ty kroky z "hříšňáku" se fakt už budu muset konečně naučit .. [80%]

Kick-Ass (2010)

Nářez? Ne. Totální nářez! Film se nebere na jednu stranu moc vážně a tak servíruje kvalitní akční krvavé násilí ala Tarantino, ale na stranu druhou to drží celé výborně dohromady a není to pod pozlátkem vůbec blbé. Spousta hlášek, svěžích nápadů od režiséra, přechody mezi mnoha filmovými styly jsou bravurně zvládnuty a není čas si vydechnout. Jo abych nezapomněl, volba hudebních motivů-skladeb v kombinaci s aktuálním dějem mě párkrát opravdu totálně oddělala, a vězte, že má stoupající tendenci a je se na co těšit až do samého konce. Jak můžu dát takovéhle na první pohled hovadině plnej kotel? No protože si to nic jiného nezaslouží. PS: Kick-Ass vypadá s vyšpulenými rty jak motoličí mutant z X-files [100%]

Tohle je válka! (2012)

Tuctové, fádní, nevyužité, průměrné až zbytečné? Zkrátka na jedno (slabé) použití. Pine a Hardy ok, staví to na nich, vše ostatní je daleko za nimi. Dobře, ještě hudba je celkem vhodně zvolena a vizuál vysloveně neurazí, dnešním měřítkem. Scénárista si při psaní ale moc záležet nedal. Tak alespoň paintball scéna potěšila. [50%]

Harakiri (1962)

Vážné, napínavé, konverzační postupně se odhalující a do sebe zapadající drama ze samurajského období, konkrétně jednoho jeho temnějšího období. Zpočátku to vypadá nevinně, skoro obyčejně (pokud víte co je to harakiri atd.), ale nebát se vlka nic, ono se to během pár minut rozjede skvělou minimalistickou pohlcující formou. A možná dojde i na meče, pardon, katany. Když promluví ronin na dvoře, tak z něj jde opravdový respekt, charisma, odhodlání, cynismus i určitý speciální druh osobní statečnosti zacházející až k fatalismusu zároveň. Dobré i jako kritika zobrazených tehdejších sociálních poměrů, pokrytectví, udržení si image za každou cenu, našlo by se toho vícero. Doporučuji i nepříliš velkým fanouškům bojových umění, samurajů a Japonské historie obecně. Pro ty co tomu naopak fandí je to naprostá povinnost. Svého času (před půl rokem určitě) v TOP250IMDB, teď koukám, že to bylo něčím odsunuto. [90%]

Idioti (1998)

Hra na idioty formou děláním si srandy z netušících lidí, tedy založená na tom, že společnost je k této skupině postižených silně tolerantní a ohleduplná, a to ještě partou levičáckých povalečů, je mi silně proti srstí. Nechutné, nevkusné a že to někdo nazve uměním a tleská, sorry, ale na tuhle hru nepřistupuji, ovšem to je každého věc a to mám jiné díla od Larse docela rád. Divím se, že jsem to nevypnul, čekal jsem alespoň nějaký zvrat, bohužel nic tak označitelného nenastává, leda tak posledních 15min se snaži o změnu, takže to alespoň má vyvrcholení když už nic. Zpracování amatérskou dokumentární třesoucí se a záměrně nekvalitně ostřící kamerou proč ne, ale že se mihne v záběru zvukař s mikrofonem nebo i druhý kameraman, nechápu proč to tam nechali. Navíc co čert nechtěl, opět při jízdě vlakem ve velkém kupé se vyskytla (naháče rozseté po celé stopáži ani nepočítám) jedna delší čistě porno hard grupn scéna, na slečnu vedle sebe jsem se pak bál podívat. [10%]

Čas zabíjet (1996)

Kvalitní (ono se to točí, když předloha je bestseller, že) nejen právnické drama se skvělým obsazením, kde ale prim hraje především Matthew McConaughey. Špičkování mezi ním a jako obvykle výborným Spaceym je taková příjemná třešnička, Sandra Bullock sem tam dokáže překvapit a zajímavé je i herecké duo otec-syn Sutherlandovi, kdy jsou jejich postavy naprosto příběhově rozhozeny. Pří některých ku-klux-klan scénách docela zamrazí. Slabší anti-americké povahy se během filmu mohou ošívat + máme se (chceme vůbec?) od tohoto způsobu spravedlnosti co učit? Overlawyered .. [80%]