Sněhurka a lovec (2012)

Tak mám za sebou jeden z mnou nejvíce očekávaných filmů letos a dostavilo se poměrně značné zklámání. Nástup a první třetinu má film skvělý - v podstatě výhradně - díky Charlize Theron. Ta si každou scénu charismaticko-chladno-temným způsobem krade pro sebe. S postupem dále do "děje" se jí ale dostává méně a méně prostoru. Co mě velmi vadilo, byli neustálé prostorové skoky. Chvíli na hradě, hop na koně a jsme v temném lese. To je prekérka, že temná čarodějka ho má hned za humny a její moc sem nesahá. A těchto obdobných teleportů ja za sebou zařazeno více než zdrávo. Nehledě na to, že jediné co je spojuje je pravděpodobná GPS v kápi Sněhurky. Jinak si pravidelný výskyt pronásledovatelů záporňáků vždy těsně za hrdiny nedokáži uspokojivě (film to neráčí ukázat) vysvětlit. Tolik jinými opěvovaná, a i částečně mnou vyhledaná, Kristen Stewart opět hraje velice sporadicky. Celý film (krom asi 2 záběrů) je zaseknutá s lehce polootevřenými ústy nepřítomně hledíc mírně nahoru v dál. Co na tom, že jí ta role jinak typově sedne. Marně si též lámu hlavu nad extrémně rychle matrixově nabitým skillem všeho druhu. Kde na to sakra v té věži přišla. No co, zřejmě lepší (genový) oddíl. Trpaslíci byli vysloveně zbyteční. Což je u pohádky s názvem Sněhurka, uznávám, konstatování značně odvážné až kacířské. O slabém absolutně nedotaženém milostném trojúhelníku škoda mluvit. Abych jen nehanil, tak vizuální stránka je povedená, na té si dali hodně záležet. Místy (především např. sanctuary scene) je to až exhibiční přeplácanost, bez většího smyslu z daného obrazu. A skvěle padne i hudební doprovod. Většina vedlejších rolí je dobře obsazena, ovšem to co z nich padá za neuvěřitelné repliky, šílenost - korunovaná "motivační řečí" samotné křehotinky. Nicméně to je spolu s dech beroucí čarodějkou dost málo. Temné netradiční ale vyvážené zpracování fantasy, ke kterému bych se rád vícenásobně vracel, se nekoná. Velká škoda. [60%]

Avengers (2012)

Není úplně jednoduché stmelit skupinu dosti nesourodých super-hrdinů. K mému milému překvapení se to Whedenovy docela povedlo. V první fázi se nám dostane postupného uvádění na scénu a v kostce je každý z nich pro jistotu představen. Pro jistotu proto, kdybyste náhodou měli tu smůlu a neviděli k nim patřičný film(y). Ale i tak zde platí jistá přímá úměra mezi počtem nakoukaných komiksáren (IM, Hulk, Cpt. USA, Thor) a stupněm pochopení některých ne úplně vysvětlených drobných souvislostí. Navíc postavy bez vlastního filmu jsou tedy mírně v nevýhodě (Black Widow Hawkeye). Tak jako tak, strávíte více než polovinu z bohaté stopáže sledováním party, jak se dává dohromady a víceméně si je přeměruje (=samozřejmě že myslím schopnosti). No a potom co zjistí jak na tom jsou, tak se můžou pustit do hlavního 'bosse a jeho fellas'. Což je pojmuto docela megalomansky a trikově velice dobře (jako celý film, ostatně to ale není žádné překvapení). Chemie mezi postavami funguje na výbornou a všechny dostávájí přiměřený prostor - což je pro mě jedno z největších plus. I když IM vybočuje svým charisma, a to navzdory stejnému času na hřišti od trenéra. Na druhou stranu, Loki jako záporák je pro mne trochu zklamáním. Ač dobře zahraný, tak by to chtělo větší svini a ne takového veselého nagelovaného chlapíka, který má akorát bohužel (pro lidstvo) nepříjemné plány na realizaci svojí sebestřednosti. Přiznávám, že jsem neviděl Thora, ale i tak. Dabing bohužel lehce paralyzuje jinak spousty dobrých hlášek. Kdybych si měl znovu vybrat (a není vyloučeno, že na to nepůjdu podruhé) mezi originálním zněním vs. třetí rozměr a naše kluky, holky z dabing party, tak jasně snížím své nároky na vícerozměrno a sem tam mrknu na titulek či dva. Filmová dokonalost se nekoná (příběh je opravdu hodně naivní a jednoduchý), ale má to k ní (čistě v rámci komikso žánru!) velice blízko. A nebojím se tvrdit, že laťka Marvelovek je nasazena hodně vysoko a bude se jen velice těžko přeskakovat či snad i zvyšovat dalšími pokusy. Z toho se mi nabízí otázka, má smysl po tomhle se vůbec zaobírat a chodit na single-hero komiksáky? No dobrá, na IM3 určitě mrknu až to natočí. Snad mi mé optimistické hodnocení potvrdí i shlédnutí 2D verze v orig. znění .. [90%]

Nebeské dny (1978)

Kamera je bezesporu skvělá, ale ten příběh je odvyprávěn tak neskutečně nudně a nezáživně. Nedivím se, že jsem se trápil i nedávno u Malickova Stromu života a měl defakto stejný problém - vizuálně celkem pěkné, rozumně uchopitelný obsah téměř žádný. [50%]

Život v oblouznění (1995)

Originální to kousek se skvělým (jak jinak) Buscemim jakožto rejžou, kterému se prostě nedaří a ani štáb mu to dvakrát neulehčuje. Tedy z počátku něco jako Lost in La Mancha v menším provedení, v interiérech, o to více ale je problémů nakupeno na metr čtvereční. Postupně se i nepatrně rovinově zamotá, ovšem vždy zůstanou grotesktní postavičky, vtípky, narážky. [90%]

Život podle Agfy (1992)

Malý, nenápadný avšak velice atmosferický film o jednom večeru v izraelském baru, kde se střetává velké množství naprosto různorodých postav s jejich nelehkými úděly. Jo život tam asi nebude žádný jednoduchý med. Paradoxně to natočil pacifistický syn izraelského generála a ministra obrany (ten už asi toliko výhrady k válce nemá). A vytvořil tak jakousi společenskou sondu 90-tých let Izraele. http://www.youtube.com/watch?v=lx1AHfKBX0g - diky tomuto songu jsem si to sehnal a nebyla to chyba. [90%]

Nedotknutelní (2011)

Příjemná oddechovka s fungující chemií mezi ústřední dvojicí. Hlavně teda Omar Sy je excelentní komik a černé vtípky od něj lítají tak nějak bezprostředně, mimoděk. Ač tvůrci nepokrytě servírují spousty klišé, uhlazených postav (které si přece jen padly okolo ramen až přespřílíš brzy a tím nemyslím zdaleka jen hlavní dvojku) a předvídatelných "zvratů". Naštěstí ku prospěchu filmu je to vždy tím správným únosným způsobem. Zkrátka správně naladili zkousnutelnou míru. Navíc je zde hudební doprovod (samozřejmě jen jeho klasická část) pod taktovkou Einaudiho a to je obrovské plus! Ale čístého vína nalejme též, aktuálně stále ještě vystřeleno v TOP10 CSFD, konkétně 8.mé místo je velký úlet. Na IMDB to již po počátečním hype stihlo klesnout spořádaně do druhé stovky. [80%]

Pád Třetí říše (2004)

Děj posledních dnů, hodin rozpadu třetí říše z pohledu "vůdce" a jeho okolí je téma nepochybně zajímavé Zde je vše navíc podtrhnuté skvělým výkonem filmového Hiltera v podobě Bruno Ganze. Nedokáži nevyzdvihnout i obsazení Goebbelse, děsivé. A to co v jedné scéně předvede i jeho povedená panička, mráz po zádech a otevřená ústa jsou na místě oprávněně. Filmově už to zas taková absolutní pecka není, ono se tam toho zas tak moc neděje a je to více historická dokumentární rekonstrukce s čekáním na známý konec. Extrémní počet postav by ani nedáválo průměrně znalému divákovi možnost hlubší orientace, což díky bohu není díky přímočarosti a neději potřeba. A tak většina postav sklouzne do nutné historické kulisy. Ovšem i tak si to vysoké hodnocení ve výsledku zaslouží. [80%]

Bullittův případ (1968)

Old-schoolová detektivka s charismatickým ústředním Steve McQueenem, letní pomalou atmosférou a skvělou honičkou v autech po ulicích-"schodech" (netradičně) San Francisca - Ford Mustang vs. Dodge Charger. Slabinou je jednodušší a okoukanější příběh, ovšem v té době to musela být pecka a i dneska je to stálé dobré a to ne jenom kvůli TÉ scéně. Níž jít nemůžu, nejde to. [80%]

Božský (2008)

Sexy progresivním stylem natočená politicko-mafiánská pasáž života sedminásobného italského premiéra, vhodně podtrhnuto rockovou i klasickou hudbou. Těch jmen a propojení je neskutečná záplava, ale i jen z toho co sem pobral (jsouc pekelně unaven), je to skvělé + "no řeknu ti Radime, až takhle někdy bude klid, víš, že bych si to s chutí poslech znova!" [90%]

Divoké včely (2001)

Ve filmu je skvěle zachycená naprostá bezvýchodnost daného prostředí. Vtipnost a absurdita některých scén či postav pobaví a do toho pár výborných herců (Dušek, Vilhemová, Daniel). Hlavní neherec je opravdu dřevo a snad ani trochu nehraje, ale i tak to tam sedne. Jako celek poněkud rozstříštěno, nedrží to nedrží. Ovšem již mé třetí shlédnutí a pokaždé si se to u mne trochu vylepšilo skóre, stoupá to stoupá. [70%]