• Krátkometrážní

Temná hmota (2023)

Provar letošního ročníku. Film to ještě neni, jen takový samolibý studentský cvičení. Čpí z toho, jak se autoři zaměřili na všelijaký pocty (něčemu co neznam) a udělali klasickou začátečnickou chybu: zapomněli taky něco sdělit. Film, kterej mě ubíjejícim způsobem nudil a taky trochu naštval (tim jak byl sebevědomej). Nebaví mě rozmotávat co byla realita a co film ve filmu, ani jedna z ústředních postav mi nepřijde okouzlující, nezajímá mě jak to dopadne. Nashle. #kviff57 (35%)

Jako nikdo jiný (2023)

POZOR přítlačné křídlo: Jemná romantická komedie, která velmi citlivě ukazuje, jak těžký je budovat a udržet si vztah. O to víc, pokud seš asexuál. Tyhle filmy vždycky stojí na ústřední dvojici, jinak je provar. A naše dvojice hrála výborně, věřil jsem jim to. Ze 2 interpretací závěru si volím tu pozitivní. #skorofeelgoodmovie #kviff57 (75%)

Red Rooms (2023)

Tvrdě na solar. O filmu by se dalo napsat mnoho superlativů, ale nejvíc asi vyčnívá tim, jak skvěle pracuje se silou neukázanýho. I tak to bylo svym způsobem tak explicitní, až to hraničilo s tim, co jsem ještě ochotnej vydržet. Francouzská verze Jennifer Connelly tu bravurně hraje složitou postavu, ne lehce čitelnou, bez debat odpornou psychopatku. Rejža v úvodnim krátkym slovu zmiňoval "až matematicky přesnou úvodní sekvenci" a musim mu dát za pravdu: celej film byl odvyprávěnej chirurgicky, sebejistě, bez prostoru pro lelkování. Z detailů kvituju, jak pravdivě zobrazili "hacker level 1, basic how to". Film, kterej mě soudí za to, že se na něj dívam. Už to nikdy nechci vidět. #čistýzlo #kviff57 (85%)

Hypnóza (2023)

Áá, suchá komedie severské produkce, publikum se chláme, už když si kupuje lístky (sry jsem kyselej). Na můj vkus, hypnóza nebo ne, byla ta holka trochu nesnesitelná a to mi asi bránilo si to celý víc užít. S tim pozérskym týpkem si sebe navzájem zasloužili. Obkresluje to mustr, co už jsem v pár obměnách viděl, průměrnej film, nic co by mě chytlo. Očekával jsem, že to bude mnohem technicky víc zaměřený na vývoj tý appky, ale byl to spíš takovej "wakeup call" na téma "buď nekonformní". Z toho soudku se mi nejvíc líbilo, jak to ten vedoucí startup kurzu nevydržel a vyjel na ní, že je blbá kráva a už má vypadnout. Tim byla nějaká postava filmu přeci jen chvíli sama sebou a ne jako ostaní - v permanentní křeči. #kviff57 (60%)

Guras (2023)

Od filmů ve Varech, který si vystojim ve frontě na hulváta, většinou nemam moc očekávání. Tady moje v podstatě jediný očekávání bylo, že tam aspoň bude Himaláj v pozadí. Bohužel zůstalo jen u takovýho předhůří a žádný velehory tam nejsou. Film splňuje snad všechny atributy tzv. filmů z pouště. To jest film z třetisvětové (hezké slovo) produkce, o těžkém životě v nějakym zapadákově (#nohate), ne nutně z pouště, minimum dialogů, důraz na místní tradice, lineární vyprávění bez gradace/vyvrcholení, sociální problémy místních, zlý vykořisťovatel, vražedně pomalý tempo a sdělení rozsahem velký tak na 1 tiktok video. Maj to tam těžký, jop, ale to samo o sobě dobrej film nedělá :( Škoda, protože ta malá holčička je imho fakt dobrá herečka, ta by mohla bejvala třeba vytrhnout velrybě stoličku. #kviff57 (55%)

Minulé životy (2023)

He is not Korean American, he is more like...Korean Korean. Za mě nejlepší film letošního ročníku, ale neřikam, že je to fakt pecka, co musí sednout každýmu. Je to taková zvláštní subtilní poloromance o nenaplněnym vztahu, porozumění a souznění. A to dokonce všemi směry v tomhle zvláštnim trojúhelníku. Kromě dobrýho tématu divák navíc dostane áčkovou produkci, výpravu a hudbu. Což je u šikmookejch filmů na KVIFF v podstatě pravidlem, i když se jedná o debut. Asi se korejská FAMU zaměřuje víc na řemeslo (než třeba aktivismus). #in-yun #kviff57 (90%)

Pornomelancholie (2022)

Film typu buzola brouzdá socky™. Nechci soudit, ale pokud tvůj veškerej lidskej kontakt jsou týpci, který lajkujou tvoje dickpics na twitteru, tak neni zas tak divný, že ti to leze na mozek. A začneš bejt takovej...melancholickej. Někdy mi připadá, že ostatní ve mně vidí jen vyrýsovanýho týpka, co mu jde pouze o sex. Hmm, blbý no, čim to asi bude. Aby mě to zasáhlo, potřeboval bych toho hlavního hrdinu víc přiblížit (co o něm vlastně víme?), lepšího herce (já vim, ten jeden výraz celej film - to bylo schválně!) nebo víc těch komediálních momentů. Dle mýho je tohle naprosto plochej film, kterej po mě chce, abych soucítil s patologickym narcisem, kterej je z toho všeho nějakej nešťastnej. Neni to vyloženej provar, ale těšil jsem se, až to skončí, to zas jo. #nohate #kviff57 (55%)

Animalia (2023)

Jestli je to ďábel, chci ho vidět. Na letošní Vary jsem už rovnou přijel s takovou spánkovou deprivací, že první den byl, co se týče boje se spánkem v kinosálech, ten nejhorší. A Animália bohužel patří k těm filmům, co mi svym tempem s tim bojem moc nepomáhaly. Spirituální putování na marocký verzi multikáry je hrozně lineární a po jakžtakž budovanym napětí nic nepřichází. Vizuálně hezká, ale za mě nedotažená symbolika. Hezká herečka (když už nic jinýho, dej tam aspoň hezkou herečku). #kviff57 (55%)

Anatomie pádu (2023)

Já si řikam - co to proboha vybrali za dětskýho herce? - ten kluk pořád tak divně čumí. Ale když jsem pak asi po půl hodině (jsem dobrej) zjistil, že je slepec, tak už to začlo dávat smysl. Jedná se o klasický soudní drama™ se špetkou násilí na psech (tak pozor). Po úvodní scéně s příšernou hudbou jsem si gratuloval, že jsem to přežil a už nikdy ten song nikdy neuslyšim. Jak hluboce jsem se mýlil. Udělala to teda? Když nevíš, musíš si prostě vybrat. #strašněužvaněný #sneslobytozkrátit #kviff57 (70%)