Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Tento díl mi pásl do noty. Vysoce hodnotím hlavně to, že je zde hodně diplomatické stránky. Přeci náplní hvězdné Federace nebyly jen jednoduché půtky mezi nepřáteli. Jenže toto téma je ošemetné, neb aby nenudilo musí být výborný scénář. A to se zde opravdu podařilo. Shatner sice chvílemi nehrál tak do plných, ale i tak slušné. Těžko říct jestli se z této tématiky dalo vytěžit více než bylo dáno v tomto dílu.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Tento díl určitými nosnými prvky připomíná jedničku. Opět tu máme odkaz z minulosti který je třeba nějak vyřešit. Ovšem tím podobnost s jedničkou hasne. Ve The Voyage Home máme více akce, humoru a máme tu i cestování v čase. Celkově asi moc zaryté Trekies nepotěšil ale obecné sci-fi fanoušky určitě pobaví/potěší. A to třeba i mladší generaci která jej v dnešních dobách uvidí prvně - sic efekty nejsou zrovna nejlepší, ale díky podání příběhu člověka ani moc nezajímají. Dle mého jeden z nejvydařenějších Star Trek filmů a asi i nejlepší s kapitánem/admirálem Kirkem.

Rocky III (1982)

Shlédl jsem celou sérii Rocky v relativně krátkém intervalu (cca týden) a musel jsem přehodnotit svůj úsudek. Předešlé nižší hodnocení jsem dal asi protože prostě první díl Rockyho je první díl a zřejmě ve mě převládla obecná myšlenka, že pokračování jsou vesměs horší. Nicméně po delším přemýšlení nemám tomuto dílu co vytknout. Hlavní plus odlišnost oproti předchozím dílům - prostě čeho je moc, toho je příliš. Osnova příběhu není nudná a úplně lehce předvídatelná, záporňák je dobře "záporný" a máme zde i něco psychologického v podobě smrti přítele, prohře a zlomené mysli. Příběh se krásně láme v to co dobře známe a máme spojené s Rockym - bojovník který se nikdy nevzdává a pro výhru udělá maximum. Prostě Rockyho "Eye of the Tiger". Vidím to tak na 9 z 10.

Sherlock (2010) (seriál)

Takhle má vypadat Sherlock současnosti. Ze začátku se mi to moc nezdálo a nemohl jsem si zvyknout na takové osobité podání Sherlocka. Ale velice brzy jsem tomu přišel na chuť a nyní nedočkavě očekávám další v pořadí již třetí sérii. U mne jasných 90%. Ovšem hodně bude záležet na tom jak kdo bude analogický ke "Starému Sherlockovi" a tak třeba toto podání nepřekousne.

Felix Holzmann: Včera, dnes a zítra (2004) (pořad)

Asi nejlepší komik v jeho nejlepším výběru. Často označován jako nejgeniálnější blbec. :-) Škoda že dalšího takového se nedožiju. Snad pravnoučata mých pra-pra-vnoučat... nooo, uvidíme.

Dexter (2006) (seriál)

Seriál mne přitáhl svou syrovostí, zápletkou, ale neobvyklým myšlením hlavního "hrdiny". Postupem času se ukázalo že scénář umí dobře bruslit mezi epizodním a stylem na pokračování, kdy jedna série se rovná jedna velká kapitola Dexterova života. Když k tomu všemu přidáte zajímavé postavy (hned tak si asi někoho neoblíbíte) a napětí v podobě vraha pracujícího u kriminálky, plus zamyšlení nad tím zda fandit hlavnímu hrdinovi či ne, lze říci, že tento seriál se více než vymyká ze šedivého televizního pozadí dneška.

Osud světa (2002)

Film je plný akce, humoru, emocí a relativně nečekaných zvratů. Hodně mne překvapil. Vlastně je to jeden z mých nejoblíbenějších z tohoto stylu. Už jen když si vzpomenu na zloducha (Goro Kishitani), hned se usmívám. Ano spousta lidí tu píše o vykrádačce. Např. "zpomalovačky" okopírované v Matrixu - jen si teď nevzpomínám kde v Matrixu Neo mačkal čudlik od zařízení na dilataci času. A právě o tom to dílko je. Yamazaki si vzal ingredience z mnoha jiných známých kousků, ale nakonec z toho dokázal uvařit něco co tu nebylo a dle mého opravdu zajímavého - určitě to nelze považovat za nic špatného ba naopak je to svým způsobem originální. Závěrem DOPORUČUJI každému milovníkovi ryze akčních filmů. A výrazně NEDOPORUČUJI se dívat na provedení v českém dabingu - ten zkazil co se dalo - hlášky a intonace jsou nezbytným kořením tohoto dílka a naši dabéři zde působí jak leklé ryby. Ten kontrast se dá přirovnat k normálnímu českému dabingu v.s. jednohlasý/simultánní dabing známý např. z filmu Slunce seno a pár facek. Hvězdičku navíc dávám jako protest proti nízkému hodnocení především těch co to viděli v CZ dabingu. :)

Superlópez (2018)

Na parodie se víceméně v zásadě nedívám. Tahle se ke mě dostala z upoutávky Netflixu. A musím říct že jde o velmi slušné překvapení ze Španělských krajů. Žádné až fekální parodování ve stylu puberťáků s nálepkou určeno i pro dospělé. Prostě takový úsměvný spinoff Supermana :-) Za břicho jsem se nepopadal, ale zábava to byla slušná. Díky tomu že se autoři nesnažili nacpat ztrapňovací či parodovací fór na lautr všechno, je zde i obstojná dějová linka.

Poslední výstřel (2021)

Celkem slušný akční trhriller. Neeson hold už stárne a přijde mi, že je lepší ho obsazovat i do méně akčních kousků. Mělo to i nějakou hloubku, psychologii a na celkem aktuální téma v Americe (imigrace) z krapet jiného pohledu. Celý film nic okatě nevystrkuje růžky a hlavní postava nemá do soubojů super schopnosti, nýbrž pevné nervy a životní zkušenosti. Závěrečná akce se bohužel neobešla bez hoodně otravné a nelogické klasiky "Boss má rukojmího - odlož zbraň" což výrazně zkazilo obstojně realistický příběh. I tak je zbytek konzistentní a pěkně zpracované. Uvítal bych ještě více napětí a také nějaký výrazný zvrat klidně i za cenu o trochu delší stopáže. Ve výsledku za mě slušných 72 procent.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Na podruhé viděno v odstupu 17 let jsem jednu hvězdičku prostě přidat musel. Základní myšlenka jak spojit vetřelce a predátora do jednoho filmu je vlastně celkem v pohodě. Aic asi by to tak pojal každý druhý sci-fi scénárista. Stopáž není nijak přehnaná, efekty na svou dobu defacto výborné taky. A akční scény jsou na 7 až 8 z 10 možných. Sráží to ta lehká "klišoidnost" s odkazem na naše dávné velké civiizace (a pro jistotu všechny) - v tomto ohledu to až humorně táhne na Stargate (lidské civilizace vs Goauldi). Také vesměs všechny postavy jsou moc ploché - ale to je zas dáno krátkou stopáží. Asi lepší než riziko neodladěných příběhů postav které by to ještě více zmršily - krom toho by museli "zacálovat" lepší herce. Zbývá tak slušné vykreslení postavy instruktorky (Saana Lathan) které spolu s predátorem výborně táhne zbylou třetinu filmu. Bez tohoto by to byla hodně nudná vyvražďovačka podobná Alien 3.