Rent: Filmed Live on Broadway (2008) (divadelní záznam)

Po shlédnutí tohoto záznamu mám jeden velký sen a to zajít na brodwayské představení shlédnout opravdu profesionální muzikál. Každá scéna tohoto muzikálu, každá píseň má své místo a žádná není zbytečná, všechny postavy se skvěle doplňují, hudba je líbivá a podbízivá a stále si ji přehrávám ve své hlavě, především pak píseň La vie bohéme je asi vrcholem celé show. Jonathan Larson vytvořil opravdu nadčasový kousek, který se z paměti jen tak nevytratí. Na tomhle je vidět, jak úžasné věci mohou vzniknout, když se sejdou opravdoví profesionálové a já jen doufám, že někdy podobně kvalitní muzikál uvidím na českých jevištích.

Lepší svět (2010)

Drsný svět pohledem dvou malých kluků s několika dějovými liniemi, které umožní, že si v tom každý něco najde. Typicky severský depresivní film končící překvapivě šťastným koncem. Režisérka se evidentně odklonila od severských tradic a inspirovala se možná trochu nereálným "americkým šťastným" koncem, který ale filmu tentokrát jedině prospěl. Perfektní herecké výkony a velmi dobré zpracování příběhu o nenávisti, neporozumění, strachu a násilí, který působil tak opravdově, že jsem věřil každé větě, která ve filmu zazněla. Susanne Bier nabízí opravdu silný filmový zážitek...

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Zajímavá pěkná vizuální stránka a slušný efekty, k tomu ale naprosto hroznej scénář, nic moc příběh a pokusy o to bejt za každou cenu vtipnej, což se téměř nikdy nepodařilo....Nemůžu si pomoct, ale nějak to na mě nezapůsobilo.

Kůže, kterou nosím (2011)

Almódovar dovedl tento svůj film k dokonalosti, nelze mu nic vytknout. Typický lehce zvrácený Almódovar, po režisérské stránce mistrně odvedená práce doplněná nenápadnou hudbou, která přitom perfektně pomáhá umocnit atmosféru. Bohužel příběh mě nedokázal oslovit tak jako u jiných režisérových filmů. Krásný působivý film, leč s Almódovarem jsem tentokrát nebyl na stejné vlně...

Valčík s Bašírem (2008)

Tak trochu zklamání. Ve filmu jsou sice velmi silné příběhy vojáků vzpomínajících na hrůzy války, ale díky stylu vyprávění to spíše připomíná dokument. Těžko se pak divák může vžít do příběhu, chvílemi to navíc bylo dost nepřehledné a já se v příběhu ztrácel. Bohužel ani výtvarná stránka mě tentokrát příliš neoslovila. Párkrát se mi stalo, že jsem ani nevěděl, na co se přesně dívám. Sice chápu vysoké hodnocení některých uživatelů, bohužel nemůžu říct, že by mě film jako celek zaujal.

Dluh (2010)

Vynikající psychologický thriller řešící několik velkých témat včetně milostného trojúhelníku. Silný příběh plný stupňujícího se napětí. Skvěle zahrané vnitřní rozpolcení jednotlivých postav, které se těžko vypořádávají se svojí minulostí (ať už jejich minulost spojená s válkou a smrtí nejbližších nebo lež, která je doprovází po celý život). K tomu je ve filmu skvěle vykreslená tíživá atmosféra, především v části, který se odehrává v Berlíně. Pravděpodobně nejlepší zpracování na takovéto téma.

Carmen (1983)

Carlos Saura je rozhodně mistr svého oboru. Po režisérské stránce není naprosto co vytknout. K tomu musím vyzdvihnout perfektní práci kameramana. Mnohem víc než film musím ale ocenit choreografii jednotlivých tanečních čísel, které jsou naprosto dokonalé, každý krok je plný vášně a emocí a sledování tanečních vystoupení byl naprostý zážitek. Bohužel film jako celek mě už natolik nezaujal a nedokázal si mě naplno získat. Narozdíl od tanečních vystoupení mi při vyprávění samotného příběhu právě ona vášeň dost výrazně chyběla, což vzhledem k tématu nemohu režisérovi odpustit.

Kontakt (1997)

Takhle vysoký hodnocení opravdu nechápu. Na filmu není nic zajímavého, nic světoborného ani nic poutavého. Trochu naivní představa o bohatém miliardářovi, který vyřeší polovinu problémů a celá náboženská rovina filmu tak nějak působí nereálně a možná i trochu přihlouple. Přitom právě zakomponovat do filmu reakce církve na takovýto objev byl rozhodně dobrý nápad, bohužel naprosto nevyužitý. Místo toho po většinu filmu sledujeme rozhodování byrokratů na nejvyšších místech, které je dost nudné a nezáživné. Závěr je pak bez jakékoliv pointy, bez jakéhokoliv vysvětlení, co to vlastně všechno mělo znamenat, k tomu bych měl zmínit dost jednoduché, naivní a přiblblé dialogy . Naprosto zbytečný film, jehož poselství se ke mně jaksi nedostalo.

Persepolis (2007)

Film, který naprosto dokonale zkombinoval vážná témata utrpení a zbytečné smrti kvůli nesmyslným ideologiím s vtipnými scénami, u kterých jsem se nasmál víc než u mnoha klasických komedií. Jednoduchá grafika umožnila lépe si vychutnat silný příběh dospívání poznamenaného válkou, revolucemi a odloučením od rodiny, které v konečném důsledku vede k samotě hlavní postavy. Nedovedu si ani představit lepší zpracování takového tématu. Z každého záběru je jasné, že Marjane Satrapi vychází ze svých vlastních zkušeností a vzpomínek, díky čemuž působí příběh mnohem realističtěji. Naprostá filmová lahůdka....vřele doporučuji

Brázdy (1951)

Tak trochu naivní zobrazení města jako zdroje tehdejšího zla, které rozbíjí rodinné vztahy, zatímco na vesnici je nahlíženo jako na "oázu klidu". Jednotlivé postavy se chovají značně sobecky a naivně, díky čemuž mám o realistickém zobrazení určité pochyby. Navíc je film dost předvídatelný a hned na začátku musí každému dojít, že to spěje k tragickému konci. Největším přínosem je tak realistické zobrazení atmosféry španělského města 50. let. Zároveň musím ocenit režisérův humor, kdy si utahuje sám z neorealistických filmů. Zajímavá ukázka španělské kinematografie té doby, která bohužel moc dlouho v paměti nezůstane.