Chvilky (2018)

Tenhle film má kromě spousty kladů (například herecké výkony všech protagonistů, kamera, zvuk, střih) jeden velký problém - vytváří úmornou atmosféru tím, že ze života hlavní hrdinky jako by vyzobával jen ty nejúmornější/nejzoufalejší chvíle. I když se Jenovéfa snaží, je těžké jí uvěřit roli mouchy snězte si mě. Na to jednak vypadá moc šarmantně (možná to je i tím, že ji člověk zná z jiných rolí) a hlavně chybí byť jen náznak vysvětlení, jak by se v takové letargii mohla stát novinářkou hudebního časopisu a zjevně v téhle roli fungovat. Divák má pocit, že mu scénáristka a režisérka záměrně skrývá život, ve kterém se hrdinka směje, jen aby na něj film udělal co nejdepresivnější dojem, takže se přes všechu působivost jednotlivých scén cítí trochu podvedený. Aspoň já jsem se tak, i když mám podobné pomalé filmy "ze života" rád, cítil.

Arvéd (2022)

Film mě překvapil svojí radikálností. Docela dlouho jsem čekal, kdy děj konečně naskočí do kolejí životopisného snímku, ze kterého se dozvím, kdo to vlastně ten (asi po zásluze zapomenutý) Arvéd Smíchovský byl. Nakonec jsem se smířil s tím, že se se to nedozvím v tom smyslu, že bych získal přehlednou představu o hrdinově životní dráze. O to víc jsem ale, mám pocit, získal vhled to toho, jaké to bylo (mohlo být) být Arvédem - výjimečně talentovaným člověkem poznamenaným výjimečně silnou touhou po výjimečnosti, žijícím ve výjimečných časech a zápasícím s výjimečně mocnými mindráky, jakým je asi skoro nemožné úspěšně čelit. Film není dokonalý a maximální hodnocení plyne ze zaokrouhlení nahoru, ale Vojtěch Mašek je přinejmenším tak výjimečný, jako Smíchovský, ale naštěstí očividně netrpí žádnými komplexy méněcennosti. První opravdová režie a žádné opatrnictví, ale výrazné "tvůrčí gesto".  A herci tohoto mimořádně "neženského" filmu jsou výteční - samozřejmě v čele s Michalem Kernem. Jsem zvědavý na ohlasy ze zahraničí. Nejsem si jistý, zda nezasvěcenost do tuzemských reálií nebude pro zahraniční diváky problém.

Nespavost (2009) (TV film)

I po letech od premiéry překvapivě svěží komická tragédie s rolí jako stvořenou pro Helenu Maciuchovou (ale nikdo z herců výrazně nezaostává). Formát televizního filmu je pro dílko tohoto typu jako stvořený a divák odpustí i slabší stránky, které by u plnohodnotného filmu asi úplně neodpouštěl. V některých momentech mi děj připomněl komedie Woodyho Allena s tím, že Klára Melíšková je docela plnohodnotným ženským protějškem jeho hrdinů. Doufám, že Lenka Wimmerová už má po Boženě v zásuvce nebo dokonce na place další dobrý scénář.

Chungking Express (1994)

Pozoruhodně natočený film, který nabízí svérázný vhled do života dolních miliónů obyvatel Hong Kongu, včetně zvláštní, nejspíš dost zkarikované, psychologie hlavních postav. Nebo že by Číňané byli opravdu tak ujetí?  Jsem rád, že jsem film viděl, ale přišel mi spíš jako zajímavá hříčka než jako plnohodnotný film.

Žebrácká opera (1991)

V divadle, kde člověk slyší smích po vtipných replikách, je to samozřejmě jiný zážitek, ale i tady jsou Abrhám a Šafránková k sežrání, a tak zaplaťpánbu za tuhle verzi, protože taková dvojice pro tyhle role se hned tak nenajde. Menzel říkal, že tenhle film zbabral, tak bych opravdu rád viděl verzi, se kterou by byl spokojený.

Včela na mušce (2022) (seriál)

Seriál jsem shlédnul vcelku. Jako film samozřejmě úplně neobstojí, ale dobrých až výborných nápadů je tam (vedle těch slabších) dost, abych se celou dobu bavil. Český název "Včela na mušce" mi ovšem přijde, vzhledem tomu, že se tam žádná včela neobjevuje, opravdu hloupý.

Absurdistán (2006)

Směs výborných nápadů a gagů a přihlouple laciných vtipů, ale to první převažuje a stačí (u mě) na slabší 4 *.

Anthropoid (2016)

Prvních 100 minut filmu jsem docela trpěl - byl to soubor poskládaných scén, které měly být dramatické, ale chyběly skutečné emoce i skutečné napětí. Závěrečná část byla podstatně lepší, ale celkový dojem promarněné šance nepřebila. Kdybych neviděl zdejší hodnocení, možná bych dal i tři hvězdičky, ale skoro 80% je (bohužel) spíš  hodnocením pro Gabčíka, Kubiše a další než pro filmaře.

Cesta z města (2000)

Možná, kdyby někdo Vorlovi napsal lepší scénář ... Ve filmu se dají najít hezké a dobře natočené chvilky, ale celkově to působí jako poloamatérský film s (některými) výbornými hereckými výkony - například Skořepové role padne jako ulitá.

Bourák (2020)

Tak jsem si před filmem přečetl pár recenzí od odpadových až po pětihvězdičkové a zjistil jsem, že na obou pohledech je něco pravdy, ale víc přece jen na straně těch kritických. Tohle se Ondřeji Trojanovi moc nepovedlo. Není holt každý den posvícení.