Uteč (2017)

Tri hviezdičky so silným nádychom štvrtej. Keby sa na filme hodnotila len atmosféra, ktorú vyvoláva, dosiahol by tento film plný počet. Emociálne veľmi silná snímka, ktorá nikoho nezanechá chladného. Pozorný divák cíti všetko, čo sa preháňa hlavou protagonistovi a o to viac si film užije. No sú veci, ktoré treba filmu vytknúť, a to napríklad klišovité zakončenie. Iste, každý má rád šťastné konce, samozrejme aj ja, no potenciál nebol na sto percent využitý. Čo ma tiež v istých momentoch rušilo, bolo prekliknutie na komédiu (scéna na polícii) a oproti mysterióznemu zvyšku filmu táto scéna až priveľmi odbiehala od kontextu. No ak si túto časť filmu odmyslím, videl som kvalitnú prácu, ktorá si zaslúži pochvalu.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Po očakávanom braku a prepadáku prišlo veľmi príjemné prekvapenie. Nečakal som, že Tulák jeden pochová siedmy diel z pôvodnej série. Až na isté klišé v replikách sa príbeh podaril na jedničku z hviezdičkou. Pohľad do sveta Star Wars z tejto perspektívy sa mi veľmi páčil, bol hĺbavejší voči galaxii a zobrazil ju divákom z íného pohľadu, než z pohľadu vojakov, jediov alebo sithov. Keby bolo na mne, Edwars by točil epizódu VIII a IX. Svojou prácou totiž rozvíjajúcu sa novú trilógiu hlavnej série úplne zatienil.

Guns N' Roses - Don't Cry (1991) (hudební videoklip)

Na tomto fičím už dlho a ešte veľmi dlho aj budem... Nezabudnuteľné tóny, ktoré nikdy neomrzia, v kombinácii s dramatickým klipom k tomu sú priam extáza pre uši

V srdci moře (2015)

Niečo takéto by som od Howarda nečakal. Vie byť všestranný a vie prekvapiť, dokáže byť originálny a zároveň rutinný, a to všetko sa nakopilo v tomto kúsku. Človek by nepovedal, že Moby Dick môže tak veľmi ohúriť, očividne stačí dať nápad len správnemu režisérovi, a v tomto prípade to vyšlo dokonale.

Marťan (2015)

Všetko, čo chýbalo Gravitácii, doladili filmári v tomto filme. A samozrejme zdokonalili. Zatiaľ čo Gravitácia bola labužníckym dielom pre detailistov, v ktorej bolo prostredie vesmíru veľmi vierohodne zobrazené, Marťan prináša všetky tieto prvky s popretkávanejšou a chytľavejšou dejovou líniou. Väčšie množstvo postáv robí film (aspoň pre mňa) dynamickejším a viac napínavejším. Som si istý, že sledovanie príbehu len z pohľadu Marka Watneyho by neprinieslo divákovi dostatočne účinný pôžitok z filmu. Herecké obsadenie na vysokej kvalite (ako už to je u Riddleyho Scotta tradíciou), perfektné kolísanie krivky napätia, humoru a uvoľnenia a nechýbalo ani mnoho vtipných hlášok. Scott sa stal kapitánom správnej lode a ukormidloval ju k dokonale.

Jurský svět (2015)

Síce len 3, no veľmi dobré 3 hviezdičky. V porovnaní s pôvodnou trilógiu je tu vidieť výrazné odobočenie od pôvodnej myšlienky a zachovanie pravého významu parku sa zvrtlo na atrakciu, ktorej prestíži nestačí už len klonovanie, je potrebné aj pohrať sa s matkou prírodou. Samozrejme, očakávaný vývoj takejto situácie by mohol vyzerať naozaj tak (keby to v skutočnosti bolo možné), no aj tak radšej zostanem v tomto smere konzervatívny a ostanem pri preferovaní predchádzajúcich snímkov. Po vizuálnej stránke je na tento filmový kúsok krásny pohľad a nechýba veľa strhujúcich momentov, ktoré mi vedeli mnohokrát zastaviť dych a rozprúdiť krv v žilách. Každopádne je ešte možné, že niekoľko ďalších zhliadnutí ešte môj názor ovplyvní, ale zatiaľ sa držím zlatej strednej cesty a 3 hviezdičky dávam, aj keď ma to veľmi ťahalo k tej štvrtej. Či tri alebo štyri, chvála tvorcom je zaslúžená.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Na tento film by nemal nikdy sadnúť prach, pretože by mohol byť vzorový pre všetky nasledujúce filmy vojnového žánru. Precíznosť, s ktorou bola točená scéna vylodenia v Normandii, je niečo, na čo si len ťažko režiséri trúfnu, a ak aj, poväčšine nie je výsledok taký silný ako v tomto prípade. Tom Hanks podal dobrý výkon (ako vždy samozrejme), no nebolo to to najžiarivejšie na celom filme. Sled scénok a udalostí je skvelé spojenie reality zlúčenej s príbehom, ktorý vypúšťa do sveta posolstvo, ktoré je dobrou motiváciou do života pre každého z nás.

Imaginaerum (2012)

Kiežby takýchto filmov bolo viac, no myslím, že to je len zbožné prianie. Na druhej strane si budem hneď aj protirečiť a to tým, že budem dúfať, že sa nikto nebude pokúšať toto dielo kopírovať, pokiaľ teda nechce pokaziť takýto kinematografický klenot. Som veľký fanúšik kapely a mám no na nej rád to, že nikdy neviem, čo mám od ich tvorby čakať, a týmto filmom si u mňa Nightwish túto mienku utvrdil. Krásny umelecký zážitok, zmes poetickej hudby a dramaticky silného príbehu, nádherné scenérie, ktoré v zladení s hudbou človeka ovládajú ako bábku na nitkách. Predstaviteľ hlavnej postavy predviedol grandiózny výkon, ktorým dopomohol k dokonalosti tohoto filmu. Rozprávanie príbehu je tiché, pekne rozpracované a rozložené a jeho vyvrcholenie je tak skvelé ako všetká tvorba kapely, čo je pre mňa veľmi inšpiratívne, a veľmi ma potešilo, keď som tam jej členov zazrel, aj keď len párkrát. Sledovanie tohto filmu mi prišlo ako zlúčenie všetkých druhov umení formovaných pre mňa jedným z najväčších umelcov dnešnej doby, Tuomasom Holopainenom.

Hugo a jeho velký objev (2011)

So Scorsesových snímkov je tento pre mňa jeden z najpútavejších. Tvorba tohto režiséra je pre mňa ešte zatiaľ nie úplne známa, no myslím, že som urobil dobre, keď som si tento film pozrel skôr, než väčšinu jeho ostatných. Za príjemný umelecký zážitok môžem ďakovať kamere, výkonu Bena Kingsleyho, a čomu najviac, tak atmosfére, s ktorej priam srší nekonečnosť fantázie a sila snov, ktoré sa so vznikom filmov podarilo uskutočniť celým radom nadšencov. Ako veľkého filmového prívrženca som sa potešil pár scénkam z rôznych iných filmov zo začiatku minulého storočia, vďaka ktorým som sa na túto vlnu naladil a rozšíril som si obzory z kinematografie vo vtedajšom období. Slabšou stránkou filmu je hlavná postava, ktorú charakter jej predstaviteľa skôr zatláča do pozadia, než aby ju vytiahol na výslnie.

Krajina střelců (2003)

Nie je to niečo extra vo svojom žánri, no aj tak sa na to dá pozerať. Kvalitná réžia a práca s hercami ukazuje Costnerovu režisérsku stránku, v ktorej je rovnako veľký potenciál, ako v jeho hereckých výkonoch (ak nie väčší). AK chcete nejakú oddychovku a nie ste veľmi náročný divák, tak či už legálne alebo nie, zožeňte si tento film a ponorte sa do atmosféry divokého západu.