Láska (2012)

Skvělý film velkého psychologa Michaela Hanekeho. Zprvu dojemný příběh se mění na mrazivé drama. Haneke nám naservíroval precizně a chladně natočený film, který vyvrcholí v šokující závěr. Tento závěr byl pro mě tak šokující, že jsem si málem překousl dolní ret... Herecké výkony obou hlavních rolí jsou úžasné, bez nich by toto dílo nebylo ani zdaleka tak dobré. Ještě jedna připomínka: V žádném případě se nejedná o romantický film!

Tváří v tvář (1976)

Další skvělé psychologické drama od Mistra Bergmana. Vynikající Liv Ullmann hraje ještě lépe než kdy předtím. Kamera Svena Nykvista je tradičně úžasná.

Ilja Hurník, listování životem... (2012) (TV film)

Ilja Hurník je jeden z nejlepších českých žijících skladatelů. Nedávno jsem slyšel jeho operu Dáma a lupiči a musím říct, že tolik originality jsem snad nikdy v opeře neslyšel. Nesmíme zapomenout, že je to také úspěšný spisovatel. Dokument je moc pěkně udělaný. Nemůžu jinak, než dát pět hvězd.

Jednou budem dál (2006) odpad!

Tenhle film nám má ukazovat jak je hrozně křesťanský, ale opak je pravdou. Ten konec: ,,Hurá už zemřel!" mluví za vše. Nechápu jak tohle může mít 80 procent!

Sokolovo (1974)

No, první polovina je teda dost hrozná komunistická propaganda, ale ovšem druhá polovina je jiné kafe. Úžasně natočená závěrečná bitva se jen tak v českém filmu nevidí. Je vidět, že Otakar Vávra patří k naprosté režisérské špičce. Za tu hroznou první polovinu misím dát čisté tři hvězdy.

Noční host (1961)

První polovina tohoto filmu je naprosto geniální. Vynikající dialogy, herecké výkony jak Rudolfa Hrušínského tak Jiřího Valy. Dlouhé záběry jsou přesně to co do takového psychologické dramatu patří. Ovšem jak ze scény odchází Hrušínský a přichází Jana Hlaváčová mění se tento film ve velkou nudu. Kdyby se tam úplně vymazala ta ženská postava byl by to pro mě jeden z nejlepších filmů jaké Otakar Vávra natočil. Slabších pět.

71 fragmentů chronologie náhody (1994)

Podle mě nejhorší z Hanekeho filmů. Je to sice natočeno v té skvělé chladné Hanekeovské atmosféře, ale pro mě to byl naprosto nezajímavý nudný film.

Oběť (1986)

Přenádherné umělecké dílo Mistra Tarkovského. Ani si nepamatuji kdy mě film takhle zasáhl. Je to pro mě s Nostalgií nejlepší dílo tohoto velikána. Myšlenku tohoto filmu musí pochopit asi každý jinak, ale myslím si, že i když tu myšlenku člověk nepochopí přesto to může být pro něj obrovský zážitek, protože si může vychutnat tu krásnou poetickou atmosféru a kameru. Konec je naprosto úchvatný a dech beroucí, a to hlavně díky krásné hudbě J.S. Bacha.

Stalker (1979)

Je to jeden z největších vizuálních zážitků, Tarkovskij je mistr svého oboru. Vadilo mi tam, ale časté filosofování a trochu přepálená stopáž.

Solaris (1972)

Vynikající filosofické sci-fi, ale nemůžu říct, že jsem to všechno tak úplně pochopil. Krásná režie, Bachova hudba, vizuální stránka.