• Krátkometrážní

Rychle a zběsile 7 (2015)

James Wan zbytočne v rámci prepálenosti akčných scén tlačil na pílu a mne sa to už v závere začalo trochu prejedať.. To je to jediné, čo filmu môžem vytknúť. Film sa vo finálnej pasáži svojou maximálnou absurditou stal takpovediac paródiou.. Nečakal som rozhodne nejaké veľké dodržiavanie fyziky a logiky, o tom Fast and the Furious séria, najmä od štvrtého dielu nikdy nebola. Ale nejaké hranice sa mohli predsa dodržať.. Do sekvencie v Abú Dhabí ide o maximálne zábavnú, síce veľmi prehnanú, ale vynikajúco, na maximálne otáčky vyboostovanú akčnú zbesilosť, ktorú som si veľmi užíval.. A scéna "lietajúcich" áut v horách spolu s nasledujúcim prepadnutí konvoja a mrakodrapová sekvencia v Abú Dhabí sú pre mňa Top akčnými scénami tohoto filmu, jednoducho guilty pleasure.. Potom sa ale vo finále, odohrávajúcom v LA všetko pokazí a z filmu sa stane variácia na Expendables s postavami, postavy by v každej druhej scéne mali zomrieť, ale nič sa im nikdy nestane, nehovoriac o záporákovi, to už bolo nie že nereálne, film si v určitom momente mohol podať ruky s komiksovým či sci-fi filmom.. Mimochodom som očakával od záporáka v podaní Jasona Stathama oveľa viac, mal dostať viac priestoru a rozhodne mal v sebe potenciál ukázať sa ako lahôdkový záporák, vyšlo to tak nejako do polovice.. Mimochodom žáner Sci-Fi by rozhodne mal byť uvedený pri tomto filme.. Na tom akčnom finále sa bohužiaľ podpísala tragická udalosť Paulovej smrti. Rozlúčka s Paulom Walkerom je bezchybná, veľmi dojemná, klobúk dolu, ako si s tým tvorcovia poradili. Treba uznať, že James Wan to mal veľmi ťažké a film mohol dopadnúť oveľa horšie. Obdiv rozhodne patrí k nemu už len za to, s koľkými komplikáciami sa počas vzniku tohto filmu stretol.. Hodnotenie - 7/10.. (3,5*)

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Filmy podobného žánru príliš nevyhľadávam. Ale keďže ma lákali mená Peter Weir, Russell Crowe a Paul Bettany, musel som si Master and Commander pozrieť. Odkladal som pozretie už nejakú tú veľmi dlhú dobu, až nakoniec musím priznať, že nejaké tie obavy boli úplne zbytočné. Weirovi sa podarila zachytiť vynikajúca atmosféra, mal som v mnohých scénach pocit, že som súčasťou posádky na palube. Maximálne som si to užil, či už v pokojnejších, dialogových scénach, ktoré vynikajú najmä medzi dvojicou kapitána Jacka Aubreyho a jeho verného priateľa Stephena v podaní vynikajúcich hercov Russell Crowe - Paul Bettany, ale aj v tých bitevných scénach, ktoré brali miestami dych. Paráda, u mňa rozhodne spokojnosť, pri ďalšej projekcií uvidím, či prejdem s hodnotením na plnú pálku. Zatiaľ dávam veľmi silné štyri hviezdy... 9/10 ------- Takže po druhom pozretí navyšujem na plné hodnotenie :)

3 dny na zabití (2014)

Subjektívny dojem z pozerania som mal taký, že som mal pocit, že film trvá minimálne tri hodiny.. Ale film sa rozbehol s veľmi slušným tempom a so slušnou akciou, vyzeralo to na slušný oddychový akčný špionážny film. Čoskoro sa ale niečo vo filme pokazilo.. Hlavným problémom je réžia, pretože scenár je sám o sebe v poriadku. Keď nastúpia akčné scény, je to všetko tiež OK. A navyše Kevin Costner je v tejto roli frajer. Ale film drhne v skĺbení akčného špionážneho filmu a rodinnej drámy. Jednoducho táto kombinácia v tejto podobe nefunguje, kedykoľvek sa film rozbehne, ihneď sa prejde do módu "rodinných trable vyslúžilého agenta". Bolo by mi to fuk, keby to bolo zaujímavo podané, ale mňa film neskutočne nudil, miestami iritoval svojími povinnými klišé prvkami.. Jednoducho veľká dvojhodinová nuda s pár adrenalínovejšími scénami. Chcel som dať trojhviezdičkové hodnotenie, ale nemám veľmi za čo. Hodnotenie dávam najmä za charizmatického Costnera, ktorému by bodla poriadne napísaná rola agenta v lepšie zrežírovanom filme, niečo v podobnom štýle 96 Hodín.. 4/10

Tísňová linka (2013)

Napätie u tohto filmu bolo vystrelené na obrovských výšin, tak napnutý som u thrilleru nebol nejakú tú dobu. Vynikajúca práca s atmosférou, vynikajúce herecké výkony na čele s úchvatnou Halle Berry, zaujímavý (a pre veľa ľudí slabý) záver. Nie je to nič originálne, alebo niečo čo sme ešte nevideli, ale plný počet si to z mojej strany zaslúži. Už vďaka brilantnej atmosfére a budovanému napätiu, ktoré nepoľaví až do konca..

Sněhurka a lovec (2012)

Absolútna spokojnosť. Parádna, atmosfericky a do celkového vizuálu zabalená temnejšia verzia Snehulienky, vizuálne, herecky či režijne veľmi nadpriemerná záležitosť. Rozhodne najlepším hereckým článkom je démonická čarodejnica Ravenna v podaní výbornej Charlize Theron, ktorá si túto rolu vyložene užíva. Ale ani ostatný herci nerobia filmu hanbu. Chris Hemsworth síce toho veľa nemusí hrať, ale jeho charizma to bez problémov všetko utiahne. Kristen Stewart, prekvapujúco, je po väčšine času presvedčivá a ako Snehulienka sa mi osobne zdá vhodnejšia v porovnaní s Lily Collins z filmu Snehulienka (2012). Ku koncu som jej ale neveril jej vodcovský postoj, to ani omylom. Vizuálne je film spracovaný prvotriedne, atmosféra jednoznačne vynikajúca, nejde rozhodne o žiadne typicky disneyovské poňatie ako býva zvykom, pochmúrna atmosféra s celkovým špinavým vizuálom a dobrou hudbou vytvorili vynikajúcu kombináciu. Ak by sa z filmu vystrihla desať minútová stopáž pre lepšie tempo, bola by to dokonalosť. Ale aj tak ide o jednu z najlepších, rozhodne najzaujímavejších fantasy, ktorú som v poslednej dobe videl. A mám chuť si ju niekedy zopakovať znova. 9/10

Drsňačky (2013)

Obludne dlhá, nudná a iritujúca záležitosť s minimom podarených fórov. Sandra Bullock, akokoľvek ju milujem a obdivujem jej výborný herecký výkon v Gravity, je vo väčšine ostatných filmov otravná, to je holý fakt. Tu tomu nie je inak, pričom jej "partáčka" Melissa McCarthy je najnesympatickejšia a najotravnejšia herečka široko ďaleko, ktorú poznám. No a film, akokoľvek sa snažiaci sa byť zábavný, je neskutočne nudný a nezaujímavý. Pár podarených fórov by sa aj našlo, bohužiaľ sú zazdené zvyškom tých nevtipných, ktorých tu je obludne veľa. A komerčný úspech tohoto filmu, najmä v USA fakt nepochopím. 3,5/10..

Teorie všeho (2014)

The Theory of Everything mi v mnohých veciach pripomína Howardovu Čistú Dušu. Čistá Duša bola ale vybrúsenejšia vo všetkých aspektoch a zanechala ešte intenzívnejší dojem. Každopádne Teória všetkého ma vskutku veľmi milo prekvapila. Pravdou rozhodne je, že 80% samotného intenzívneho a silného zážirku, ktorý som počas filmu pocitoval, pochádza od samotného herca, Eddie-ho Redmayna, ktorý sa samotnou postavou Stephena Hawkinga na dve hodiny stal. Neskutočný herecký výkon, som len rád za udelenia Oskara práve jemu. Očakával som o niečo väčšie ukázanie Hawkingových najdôležitejších prác vo filme (popravde o samotnom jeho živote neviem takmer nič). Nejde avšak o výtku, kto chce, môže si jeho práce vyhľadať a dozvedieť sa o ňom viac. Samotný film sa sústredí na samotnú osobnú rovinu, na vysporiadanie sa so samotnou chorobou z jeho strany a zo srrany jeho manželky. Práve v tejto rovine film naplno boduje a vytvára veľmi silné pocity, aniž by skĺzaval do prílišného romantického dramatického gýču. Film ma neuveriteľne dojal až k slzám, rovnako ako A Beautiful Mind, to priznávam. Stále ale nemám ten pocit 5 hviezdičkového ohodnotenia, neviem prečo. Veľmi silné štyri hviezdy, ide rozhodne o vysoko nadpriemerný film. 8-9/10

Životní zkouška (2000)

Priemerný, možno ľahko nadpriemerný akčný thriller. Nič prevratné, síce som som veľmi nenudil, že by som bol nadšený a chcel film vidieť znovu, to nie. Meg Ryan nemusím ako herečku, čo sa potvrdilo aj v tomto filme, kde mi pripadala otravná. Naopak spoľahlivo dobrý Russell Crowe je tu sympaťák a David Morse tiež zaujal. Ide o akčný thriller, ktorý ak zaujme počas daného pozerania, výrazný pozitívny dojem som z neho ale nemal. Dej klasický, akcia relatívne slušná, film samotný OK, taký slušný priemer. 6/10

Prodloužený víkend (2013)

Nebyť celkovej neuveriteľnosti (to mi chcete povedať, že sa toto všetko odohralo v priebehu jedného víkendu?) a miernej vykonštruovanosti príbehu mi ten film pripadal veľmi príjemný, emócie a chémia medzi hercami fungovali skvelo, herecky to Kate Winslet neuveriiteľne ťahá kvalitatívne nahor, taktiež Josh Brolin, vďaka jeho charizme. Ale nedokážem filmu uveriť, najmä ten začiatok filmu, v ktorom sa postava Winsletovej k faktu, že musí ukrývať označovaného nebezpečného vraha, tak jej správanie mi pripadalo mierne nereálne. S celkovým vyústením deja nemám problém, len mi vadí to časové ohraničenie, v ktorom.sa film odohráva. Film tak vyznieva pre mňa dosť nereálne. Ako príbehovo ma to zaujalo, romantika príjemná, herecky je to perfektné. Keby sa to nedržalo danej knižnej predlohy v danom časovom ohraničení deja, bolo by to pre film len lepšie. Stále príjemný film, s dojemným koncom, celkovo som očakával ale viac. 60%

Děti moje (2011)

Bezprostredne po pozretí prevládali velmi pozitívne dojmy z filmu. Postupom času to prvotné nadšenie tak nejako zo mňa vyprcháva, stále avšak film hodnotím za velmi slušný nadpriemer. Jedine, čo mi vyslovene prekážalo, bola zvolená hudba vo filme. A musím vyzdvihnúť herecké výkony Georgea Clooneyho a Shailene Woodley. Najmä vďaka nim som sa rozhodol k pozretiu tohto filmu, nuž nesklamali a boli obaja výborný. Hodnotenie - 7,5/10