Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Mohl bych zde, jako správný fanoušek, přidávat do každé věty slovo nářez a rozplývat se nad tím, jak se to tomu Abramsovi povedlo. Hrozně rád bych, ale raději se, po naprosto fantastické projekci v IMAXU 3D, vrátím zpět mezi smrtelníky a pokusím se na nejnovější díl ze světa Hvězdných válek podívat lehce objektivněji. Ale půjde to sakra těžko, jelikož jsem fanoušek Star Wars již od mala a na tento velkolepý obří svět jsem se nikdy nekoukal, a ani to nechtěl, nějak objektivně. Je to prostě srdcovka, kterou miluji, a u které jsem strašně moc rád, že je zpět v té nejlepší možné formě. Bohužel i u ní ale hrozí silné nebezpečí, paradoxně od jejího vlastního studia Disney, které ji znovu oživilo, a to, že se z ní stane časem stejně vyčpělá a ohraná ždímačka peněz jako u všech ,,komiksovek" pod taktovkou Disney/ Marvel (Avengers, ehm... Ant Man - mimochodem jeden z nejhorších filmů tohoto roku). Ale pryč od katastrofických scénářů. Teď se radujme, protože Star Wars je zpátky v té nejlepší možné formě a opět velkolepě dokazuje, že se v jejím světě dá vymyslet tolik krásných, zajímavých a napínavých příběhů, a také že celé universum obsahuje tolik úžasných, sympatických postav, jako v žádném jiném. Děj se odehrává 30 let po konci Návratu Jediů, resp. jednoduše řečeno po konci Epizody 6. Luke Skywalker (Mark Hamill) zmizel a jeho sestra Leia (Carrie Fisher), která nyní šéfuje celé povstalecké skupině Odboj a proti nim zbrojí bývalé zbytky Impéria s názvem První řád, kterým šéfuje nejvyšší vůdce Snoke (Andy Serkis - CGI a Motion Capture bůh, kterého můžete znát jako Gluma z Pána prstenů, Ceasera z Planety opic) a kterému v jeho naplnění zlověstných plánů pomáhají Kylo-Ren, velitelka stormtrooperů Kapitánka Phasma a Generál Hux. Toto je vše k ději, další informace si už v kině zjistíte sami. Co se týče pocitů z filmu. Ano, opravdu je už jen opět úvodní přelet hlavních titulků s obrovským logem Star Wars tak neuvěřitelně emotivním zážitkem, ze kterého budou všichni nadšení. A další pocity ? Tohle nejsou typické Star Wars, nebo alespoň ne v tom smyslu, že by se nějak alespoň v lecčems přibližovali nové preguelové trilogii. Mně osobně to vůbec nevadí. Miluji oboje, ale lehce raději mám samozřejmě tu starší. Ale že to bude až tak evidentní. J.J. Abrams je očividně fanoušek staré trilogie, na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, ale že až tak evidentně bude používat filmařské styly a metody z původních tří dílů a z těch nových si nevezme doslova nic, to tu také ještě nebylo. Ale nic proti. Jen je to zarážející. Nové Star Wars je mnohem drsnější, reálnější a hlavně ,,hmatatelnější". Není nad to, když víte, že 95% všech mimozemských postav ze všech koutů galaxie jsou reálné masky. Pouze dvě postavy jsou dělané pomocí digitálních technologií a po shlédnutí filmu vám bude jasné, které to jsou. Palec nahoru. Co se týče samotných postav. Tak sympatické ,,nováčky" jsem ve filmu už sakra dlouho neviděl. Jak úžasná Rey v podání Daisy Ridley, tak vtipný John Boyega jako bývalý stormtrooper Finn a Oscar Issac jako skvělý pilot Poe Dameron. Adam Driver jako Kylo-Ren podává také slušné herecké výkony. Nováčci skvělí, ale když se poprvé na plátně objeví Han Solo (Harrison Ford) a Chewbaca (Peter Mayhew) teprve poté možná i uroníte nějakou tu nostalgickou slzu dojetí. Staří hrdinové zejména v podání téhle úžasné dvojice jsou to nejlepší, co mohl film přinést. I přes všechny nováčky, úžasná pětihvězdičkový vizuál, úžasné zpracování všech digitálních efektů a zejména oněch dvou digitálních postav, přes to všechno je Chewie s Hanem to nejlepší. Ale to už je ta má neobjektivnost. Samotný film úžasně graduje a finále je v některých momentech opravdu dech beroucí. 3D je samozřejmě skvělé, přestože se v něm film nenatáčel, ale až postupně do něho byl konvertován. I tak skvělá práce. A na závěr ? Po včerejší debatě s kamarády, kterým jsem sděloval nedostatky, které jsem na filmu viděl se nemohu ubránit dojmu, že je opravdu zbytečné je sem psát. Film jako takový příliš nedostatků nemá, ale když už ano, každý si je stoprocentně najde sám. To nic nemění na tom, že tu máme nejlepší film letošního roku a pokud to možná lehce přeženu - vůbec nejlepší film možná za posledních pár let. Doporučuji všem. Jděte na to. Stojí to za to ! (Viděno v naprosto fantastickém a dech beroucím IMAX 3D v Praze )

Terminator Genisys (2015)

Na nového Terminátora jsem se těšil již od prvních uniklých fotek z natáčení. Představa starého Arnolda po boku mé oblíbené a nadějné herečky Emilie Clarke byla opravdu lákavá. Navíc již od prvních informací bylo zřejmé, že děj bude zase pěkně zamotaný a když pak pomalu začalo vycházet najevo, že si ve filmu zažijeme i pár situací ze starších dílů, natěšení bylo stoprocentní. A první ukázky mé natěšení jen a jen podporovali. Děj filmu začíná již známým ,,shrnutím" ohledně Soudného dne a následně nás ihned hodí do závěrečné, finální bitvy odporu lidstva proti robotům Skynetu. Následně Skynet vyšle svého terminátora - zabijáka, aby zabil Sáru Connorovou, matku Johna Connora, který vede odboj. Že to zní povědomě ? Ano, ze začátku máme naprosto stejný děj, který se ale velmi brzy změní ve skvělou akční jízdu s již kompletně novým a nevyprávěným příběhem. Výborně natočené akční scény, povedené digitální triky a efekty a nesmírně sympatické duo hlavních herců Emilie Clarke a Arnolda Schwarzeneggera. Arnold je vlastně to, co tento film vynáší z průměru do vyšší ligy. Arnie na to stále a stále má a všem divákům dává najevo, že ho hraní jeho nejznámější role pořád baví a s chutí si dává si Terminátora T-800 jako nikdy dříve. Je opravdu radost poslouchat jeho stále výborné hlášky, nebo koukat, jak bojuje se svým ,,mladším" já (mimochodem nejlepší akční scéna celého filmu, nejen kvůli vynikajícím digitálnímu zpracování mladšího modelu T-800). Soundtrack používá staré klasické tóny a melodie, které občas autor hudby podtrhuje novějším zpracováním již známé hudby (závěrečné titulky). Co mi na filmu lehce vadilo byl slabší hlavní padouch, ale zase na druhou stranu můžeme říct, že tu jsou 3. Bude to zejména jeho hercem, Jasona Clarke opravdu nemám rád. Autoři se také mohli lehce vyvarovat občas otřepaných klišé. Otevřený konec také příliš nepotěšil, na druhou stranu, doufejme, že bude nějaké pokračování. Kvůli slabším tržbám je budoucnost jedné z nejznámějších filmových postav velmi nejistá. A přijít o ní by byla velká škoda. (Viděno v 3D).

Fantastická čtyřka (2015)

A víte co ? Nebylo to vůbec špatné. Já se vážně bavil. na novou Fantastickou čtyřku se snášela kritika prakticky skoro již od samotného natáčení tohoto filmu. Špatný režisér, který si neumí ohlídat tým, černošská postava Johnnyho Storma, nespokojenost studia s filmem, dotáčky a další věci. Už dopředu jsem měl víceméně jasno v tom, že tomu šanci nedám ani v kině. A myslím si, že je to možná i škoda. Film jsem si bez jakýchkoliv očekávání pustil a k mému překvapení jsem byl velmi příjemně překvapen. Příběh zrození známe komiksové Fantastic Four je zde zpracován na, v současné době, velmi zvláštním způsobem. A to se mi na filmu líbilo asi nejvíce. Již několikrát jsem zde v recenzi psal, že jsem již přesycený z neustále stejných, stejných a stejných zpracování mainstreamových komiksových adaptací (ehm, Avengers..) a přestože se pořád jedná o stále kvalitní a lákavé filmy, není to prostě ono. Za to Josh Trank na to jde s F4 úplně jinak. Předkládá nám příběh z pohledu obyčejných lidí, mající řekněme podobné problémy a starosti jako většina populace, až do vynálezu hlavního hrdiny, díky kterému mohou meziplanetárně ,,cestovat". Celkové vyznění, příjemná délka (u blockbusteru ovšem nečekaná, ano tohle není blockbuster) a velmi sympatické postavy vytvářejí a zanechávají velmi pozitivní dojem. Akční scény jsou také povedené, přestože jich je opravdu velmi poskrovnu. Toby Kebbell si hlavního padoucha celkem vychutnává (Koba z Planety opic se nezapře) a je tudíž velká škoda, jak je film strašně rozkouskovaný. A to je asi i hlavní chyba, kvůli které nemůžu dát počet hvězd vyšší než 3. Film začíná jako studentský filmík, pokračuje sci-fi, thrillerem, v jedné scéně dokonce i hororem, aby nám předvedl ,,velkolepé" a silně nepovedené akční finále. Dotáčky a jasná nestabilita a nejistota s filmem jsou tu znát. Občas se také člověk přistihne u toho, jak se celkem silně nudí, což také není dobrá devíza filmu. Bohužel. Přesto jsem s filmem v rámci možností spokojený a doufám, že se nějakým podobným ,,umírněným" stylem budou točit další komiksové adaptace známých hrdinů. Věřím, že po shlédnutí Blu-Ray verze filmu dám 4 hvězdy.

Bláznivá dovolená (2015)

Předchozí výlety rodiny Griswoldů byly vždy vtipnými, příjemnými, oddychovými a pohodovými filmy. Nic se nezměnilo. Mladší generace Griswoldů dospěla a nyní bere otec Griswold (Ed Helms z Pařby ve Vegas) svoji rodinu na další výlet do Walley Worldu, přičemž při cestě samozřejmě nic nebude vycházet, tak jak má. Vše je tedy při starém, ale to provedení, jednotlivé gagy a vtipy, to je něco neuvěřitelného. A jsem rád, že neuvěřitelně skvělého a vtipného. V kině jsem se NIKDY takto nezasmál a celý film je neskutečně zábavný a vtipný od samého začátku až do konce. Od toho filmu jsem čekal málo, ovšem Rkový (mládeži nepřístupný) trailer mě příjemně navnadil. Z kina jsem odcházel naprosto nadšený. Jak jsem již řekl, film si drží skvělé tempo po celý film a neustále nás zásobuje dalšími a dalšími úlety. Do toho velmi příjemná délka filmu, skvělý soundtrack a naprosto boží camea (menší role), které si, minimálně Chris Hemsworth, vyloženě užívá. A že je proč :-D Rozhodně doporučuji, pro mě jedna z nejlepších komedií vůbec a svým předešlým dílům ostudu rozhodně nedělá. Ba naopak, některé překonává.

World of Warcraft: Looking for Group (2014)

Zajímavý dokument odhalující informace o tomto celosvětovém herním fenoménu. Škoda, že neukáží nic z připravovaného filmu Warcraft, ale to bychom asi chtěli moc. Zdarma dostupné na youtube, doporučuji.

Pár nenormálních aktivit 2 (2014)

Poměrně vtipná komedie, která mi po dlouhé době krásně připomněla, jak moc boží bylo Scary Movie. Tudíž se člověk v celkem příjemně nostalgickém duchu baví u naprosto dětinských vtípků, ale zároveň musí sledovat trapné gagy po zbytek děje. Díky bohu za skvěle parodované Sinister a Conjuring, jinak bych si v tom moc oblíbených parodií na filmy moc nenašel. Čistý průměr.

Hazardní hráči (2015)

Příjemné překvapení letošního filmového festivalu. Dvě hodiny trvající film pojednávající o dvojici hazardních hráčů cestujících po Americe. Humor, zajímavý děj a slušně dávkované emoce dělají z filmu velmi rychle a příjemně ubíhající zábavu. Ryan Reynold i Ben Mendelshon podávají skvělé herecké výkony a diváky si jednoznačně získající skvěle napsanými a zahranými postavami. Navíc se zde fanoušci hazardních her i něco nového přiučí v oblasti tohoto životního stylu. Ovšem o žádný zázrak či nezapomenutelný zážitek se samozřejmě nejedná. (50 MFF KV.)

Noc oživlých protinožců (2014)

Velmi stručně to shrnu. Není dobrý nápad chodit na půlnoční představení v případě, že na festivalu pracujete od 6 rána a za další 3 hodiny po skončení filmu musíte být zase v práci. Ale no, stalo se. Před dvěma lety byl na KVIFF podobný film, zevláci vs. zombíci, který vtipným a zábavným způsobem ukazoval souboj důchodců a oživlých mrtvol. Nevím, zda se to Wyrmwoodu podařilo či ne, ale já to vážně nezvládal. Ohlušující kino, nudný nic nenabízející film s nulovými hereckými výkony, trapné hlášky a kino sál plný smějících se lidí. Usnul jsem v polovině a nestydím se za to. Tohle mi vážně nesedlo, dávám jednu hvězdu za kolikrát dobré krvavé efekty. Tečka. (MFF Karlovy Vary 2015)

Mládí (2015)

Nechápu, zrovna odcházím z kina z naprosto pod/průměrného filmu a kamarádi mi hlásají, že film vede v úspěšnosti a kvalitě na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech. Lidé jsou vedle z toho, jak je film úžasným náhledem do starcovi duše a jak nám krásně a vtipně zprostředkovává jednotlivé zážitky. Ale houby. Toto tu už bylo nespočetněkrát a třeba i takové braky typu Román pro muže nám dávají onen ,,pohled" stejný. Od filmu jsem dle nadšených reakcí diváků čekal dojemný, silně emoční příběh dvou starých mužů, kteří vzpomínají a rekapitulují svůj dosavadní život. Nic z toho se divákovi ovšem nedostane. Místo toho tu máme všední, nic nového nenabízející, ovšem slušně režijně zpracovaný příběh z prostředí luxusního wellness hotelu ve Švýcarsku. Ano čekal jsem zejména emoce. Nikde. Příběh a vzpomínaní naprosto nesympatických hrdinů z člověka nevymáčkne ani kapku slzičky a závěrečná scéna, která měla vše rozhřešit a udělat velkou, silně emotivní, tečku za celým filmem, je tak neuvěřitelně pokažená, až je to člověku líto. Příběh je nudný, nic nového nenabízející a několikrát dokonce i silně trapný. K postavám si člověk v žádném případě nevybuduje vztah. Přijde mi proto, že lidé jsou z filmu nadšení pouze z toho důvodu, že tu rok dva podobný film nebyl a v režii Sorrentina to vypadá jako umělecké dílo. Ale například jeho předešlému Velká nádhera to nesahá ani po paty. Člověk si po odchodu z kina chvíli není jistý co si má o filmu myslet, ale já mám jasno. Je to velké zklamání.

Jurský svět (2015)

Miluji první díl trilogie Jurského parku a zbylé dva díly se mi líbily. Přesto jsem od pokračování kterého neslo podtitul Jurský svět nic nečekal. Film jsem nějak extra nesledoval a pouze jsem doufal, že se bude jedna o důstojnou podívanou s dinosaury v hlavní roli. První ukázka ovšem velmi příjemně překvapila a já se na film začal těšit. Pro projekci filmu jsem si zvolil 4DX Cinema City sál na Novém Smíchově. Můžu říct, že to byla ta nejlepší volba, co jsem mohl udělat. Řeknu to na rovinu - Jurský svět je totální pecka. Ano, mluví ze mě stále nadšení, přesto, že jsem film viděl již před skoro třemi týdny. Příběh nás zavádí do znovu postaveného Jurského parku, tentokrát jako megalomanská atrakce pro bohatší jedince z celého světa. Postupně jsou nám představovány různé druhy dinosaurů a hlavních postav, ovšem vše se klasicky zvrtne a na scénu musí nastoupit Chris Pratt (Star-Lord ze Strážců galaxie), aby vše urovnal a s pomocí dalších jedinců zahnal nově kříženého Indomina Rexe tam, kam patří. Celý film je neuvěřitelně zábavný a málokdy se setkáte s momentem, že byste se vyloženě nudili. Digitální triky jsou na skvostné úrovni a koukat na ty nádherně zpracované scenérie, efekty a dinosaury je prostě nádhera. Zejména finální souboj je opravdu něco nevídaného. Film splňuje požadavky blockbusteru na 100% a mně se to tak líbí. Neříkám, že je to celé originální. To ne. Ale je to prostě sakra dobře odvedená práce a hlavně skvěle splňuje to hlavní - pobavit ! (viděno v Cinema City 4DX)