Extreme interviews (2019) (pořad)

V rámci Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů se mi moc líbí dokumenty o zajímavých lidech se zajímavými koníčky či zajímavou prací, které se vyznačují jistou dávkou dobrodružství, odvahy a adrenalinu. Lucii Výbornou, která je dle titulků hlavní osobou, jenž za tím vším stojí, mám docela ráda a obdivuji její akční povahu vrhati se do divokých akcí. Dnes jsem se v rámci zmíněného film festivalu ponořila do veřejnosti nepřístupné Amatérské jeskyně v CHKO Moravský kras, kudy ji i nás všechny v sále provázel významný speleolog Marek Audy. Co mě nadzdvihlo a co jsem u absolventky UK nerozdýchala byl záběr, kdy kochajíc se krásami jeskyně, svými prsty stírala kapky z krápníků. Lucko ... jestli si tohle čtete, prosím!!!!! na krápníky se v jeskyních NESAHÁ!!! Díky vám umřely a to mohly růst ještě hodně dlouho ...

V objatí obra (2019)

Domluvíte se s kámošem, že si zajdete zalézt na kus šutru (El Capitan - Yosemite National Park), sbalíte si zhruba 60 kilo matroše, kakač, bivak, jídlo a vodu na pět dní, a několikrát vás u toho míjí snad nejlepší lezec na světě Alex Honnold, který si ten samý kus skály zkouší lézt na rychlost. Já bych z toho asi nespala, takže zážitek navíc. A určitě bych měla o zážitek navíc, kdyby mě zrovna míjel v době konání potřeby do toho pytle! Ještě, že byl na laně, jinak by taky mohl při pohledu na mě sletět jako zralá hruška ... Lézt na rychlost si někdo jako on může dovolit, ale v dnešní době sociálních sítí, kdy je moderní být cool a chlubit se něčím, na co člověk rozhodně nemá, se nevyplácí. Smrt tady úřadovala téměř v přímém přenosu. (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů)

Mbuzi Dume - Strong Goat (2018)

Velmi příjemný kraťásek. Můj zcela neskromný obdiv mají všichni, kteří se rozhodnou vzepřít osudu a nejenže bojují, ale plní si i jemu navzdory svůj sen. Tom je jeden úžasný kluk, který měl smůlu a jako dítě si prodělal chemošku, ale i tak musela noha pryč. Přezdívku Silná koza dostal od svých afrických horských průvodců, kteří ho neskutečně podporovali a hecovali a i když to chtěl už vzdát, nedovolili mu to. Jeho výraz naprostého štěstí a vděku, když si sedl pod cedulí s nápisem Mount Kilimanjaro, Uhuru Peak Tanzania 5.895m snad dojetím rozbrečí každého a nejen mě ... plačku bláznivou. (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů)

Eight Summits: The Bill Burke Story (2013)

Když máte dobré vzdělání, dobrou práci, můžete si pak v důchodu rozvrhnout volný čas a najít si tak nějaké vhodné a ne moc náročné koníčky. Třeba vysokohorskou turistiku. Co takhle po šedesátce zdolat Korunu světa - Osm vrcholů ze sedmi kontinentů. Ano, čtete dobře. (podrobnosti ve filmu). A jak již název sám spoileruje ... podařilo se mu to. S jídlem roste chuť a co tak se po sedmdesátce pokusit jako první člověk na světě slézt najednou jižní i severní stranu Mount Everestu? Musíte mít k tomu i hodně silnou motivaci, a tu Bill měl. Pokud na prahu osmdesátky tohle všechno dáte! můžou pak po vás pojmenovat himálajský kopec, a to už za to stojí, ne? ;-) (viděno na Mezinárodním filmovém festivalu outdoorových filmů)

Vrcholová príťažlivosť (2018)

Skutečně skvělý dokument o vynikajícím slovenském horolezci, který zdolal Korunu Himálaje a pokořil tak všech 14 osmitisícovek. Člověk holt musí mít v krvi tu náturu, duševní sílu, hromadu odvahy a pokory, aby byl něčeho takového schopen. Paráda! (Viděno na Mezinárodním filmovém festivalu outdoorových filmů)

Age Of Ondra (2018)

Tak už vím, proč se Ticho jmenuje Ticho, chi. Adam Ondra je neskutečný úkaz. Ani mě nepřekvapilo, že jeho jméno rezonuje celým lezeckým světem. S naprostým respektem se o něm mimo jiné osobnosti vyjádřil i Alex Honnold, lezec, který představuje naprostou špičku ve volném lezení, lezec, který odsóloval 900 metrovou yosemitskou stěnu El Capitan ani ne za hodinu, se o našem Adamovi rozpovídal a nešetřil chválou. Je zde vidět, jak se Adam na své lezecké výzvy připravuje, jeho vizualizace jsou ... pro mě byly zvláštní a trochu úsměvné, ale jemu je naprosto jedno, co si kdo myslí. Je velice pečlivý, neriskuje a poctivě se připravuje na do detailu naplánované lezecké akce. Špička. (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů)

Let do výšky 8000 metrů (2018)

Obsah opět zavádějící. Himálaje opravdu nepřeletěl. Jinak osobně takové nadšence obdivuji. Chápu jejich ambice a pokud si věří a věří svému vybavení, tak ať si dokazují. Já takový blázen nejsem. Video záběry pohoří Karákóram v Pákistánu s pohledy na K2, G1 a G2 a dalšími vrcholy jsou z té výšky impozantní. Už dvakrát se Antonínovi nepodařilo po svých zdolat Broad Peak, tak na třetí pokus šel na to s padáčkem a bez kyslíku. Uff ... no! :-)) (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů)

Metallica: Through the Never (2013)

No KONEČNĚ jsem se dostala na koncert Metallicy! Paráááda! A takový trošku hororový příběh nepříběh jako bonus. Moc jsem ho sice nepochopila, ale zapůsobil.

Modrý kód (2017) (seriál)

Přiznám se, že jsem neviděla jediný díl, ale zato jsem viděla "reklamu" na první pomoc. Takovým seriálům se vyhýbám jako čert Káči, nicméně s povděkem kvituji spoty na účinnou předlékařskou první pomoc, kterou tvůrci natočili s herci tohoto seriálu a vysílají ji v rámci reklamních bloků do éteru. Opakování je matka moudrosti a jeden nikdy neví, kdy bude muset někomu pomoct či zachránit život. Za tento nápad dávám jednu hvězdičku.