Luther (2010) (seriál)

Platí pro I. sérii....Někdy může být ráj peklem a někdy peklo rájem,to je ústřední motiv psychologických hrátek nejen hlavní postavy Luthera. Postavy,která jakoby se nechává inspirovat seriálem Dr.House a jeho hlavním protagonistou,pouze změní prostředí. I tady je atraktivita zajištěna výborným hereckým obsazením. Jenže problémy se ukazují,obzvláště v posledním dílu,kdy logika dostává "na zadek" jen aby děj byl ještě temnější,než temné nebe,proto se tvůrci snaží o manipulaci,která vyvolává už trochu utrpení (Luther slyší,že po střelbě na jeho manželku,která před tím hlasitě křičí,je náhle ticho....že by zavolal sanitku? a je toho více). Ale což,vzhledem k strhující podívané mohu občas to jedno oko přimhouřit,ale varovný prstík je nutno vztyčit,tohle jednu hvězdu může v další sérii ubrat. II,série......Tak tady už tvůrci s psychohrátkami rozumně přibrzdili a nechali to na úrovni,která je lépe akceptovatelná a scény vyznívají naturalističtěji. III.série.....Tady se opět trochu "přitvrdilo",především v akčnosti,což způsobilo o něco větší předvídatelnost děje (např. návrat Alice byla tutovka,která však potěšila,jelikož je to mrcha k zulíbání). Dramatickou linku pozvedává (na můj vkus opět trochu násilně) implementovaná dvoudenní známost Mary (po tom,co zažila,bych se s Lutherem nechtěl nadosmrti vidět),ale nakonec vše končí....však znáte,jak to v pohádkách končí,ne? Dokonce to přežila i nesympatická Erin. Nu což,hlavně, že se na to pořád dobře dívá,takže nakonec i já dávám varovný prst dolů a těším se na další minisérii (mimochodem přijde i americká verze,ale pochybuji,že přinese něco navíc,i když zvědavý jsem). IV.série...Tak ta je už hodně mini,jen 2 díly.Vše,k vůli čemu je to můj oblíbený seriál,zůstává. Idris Elba nadále bravurní. V.série....Luther patří k seriálům,kde hltám každý díl a ten poslední...mňamka. A i když na Edrisovi jsou roky znát,na atraktivitě páté série to neubralo ani ň.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Třídilná minisérie není zajímavá svým zpracováním,ale svou vypovídací hodnotou. Každý díl přináší samostatný příběh a ať už se odehrává v současnosti nebo budoucnosti,vždy podrobuje člověka svodům doby a nastiňuje možnosti,kam to může dojít. Je burcující,že vše,co se v sérii odehrává,se již v menší či větší míře děje (např. marketingové snahy,které na nás valí jednu reklamní akci za druhou a oblbují nás čím dál více podbízivějším zábavám typu Superstar či Vyvolení,nebo používání technologií Google glass aj.). Varovným prstem je pak zjištění hlavní postavy v třetím dílu,kam ho to dostalo a tak přistupuje ke zničení techniky,která mu naopak měla život usnadnit. Spojovacím prvkem je v podstatě síla marketingu resp. konzumu,který z nás dělá loutky a kde vlastní úsudek ztrácí hodnotu. Je nejvyšší čas se tomu vzepřít.

Agent Carter (2015) (seriál)

První série.......Je to koukatelné (a v intencích prvního Avengera),přidalo se na humoru,ale Cartrová jako skoro terminátor?!. Kdyby její postavu neokořenili slušnými vtípky,tak se pomalu není na co dívat. Vlastně je,to bych lhal,jelikož její ženské přednosti nelze přehlédnout. Děj je sice vcelku napínavý,ale ve zpracování trochu "okatý" a v některých momentech až příliš přímočarý. Ještě,že tu je prostor pro Jarvise,který je takovým dobře funkčním spojovacím materiálem mezi Starkem a Carterovou potažmo okolním světem (záchrana vynálezů,které mohou zničit celý svět). Platí pro II.sérii.....O dost soudržnější (což seriálu prospívá),takže je dostatek času se soustředit na zápletku a litý boj mezi dámami včetně intrikářského boje o moc.

Zmizelá (2014)

Když fotíte krajinu,musíte dodržet kompozici,aby to bylo k podívání. Jedna z nich je třetinová. Přesně takovou kompozici zvolil i D.Fincher. V jedné třetině vidíme vyšetřování zmizení,v druhé obvinění z vraždy a v třetí vraždu. Každá třetina obsahuje řadu psychologických momentů, kterým právě Fincher rozumí a není pro něj problém je servírovat tak,že udrží diváka v napětí i když se relativně toho moc neděje. Závěr má pak tak hustou atmosféru,že to Nickovi fakt nezávidíte (a to Bena Afflecka nijak zvlášt nemusím). Přesto po celou dobu mne neopustil pocit určité odtaženosti, kdy mne děj dokázal upoutat,ale nevtáhnul mně tak,jako např. u Sedm. Ale to je zřejmý záměr,který oba herci v hlavních rolí (Affleck a Pike) svým herectvím dokázali přenést-odosobněný,hledící si každý svého,jak to v nefunkčním vztahu bývá. Je pravdou,že tady se pohled může s kompozicí rozcházet,jelikož i když dodržíte kompoziční pravidlo,nemusí se vám výsledek zcela líbit. V případě tohoto filmu jde však jen o pocit.

Gotham (2014) (seriál)

Platí pro I.sérii.....Výpravně udělaný seriál má tendenci nadchnout,ale očekávání ještě nedokáže naplnit. Hned úvodní scéna pilotu,kdy 13ti letá Cat skáče po domech jak ...kočka? (jasně,jde o budoucí Catwoman) si musí pomoct dementními střihy. A to je dost velké trápení seriálu,kdy dobře vystavěný děj je srážen scénami,které by měly být smysluplnější. I z pozice hereckých výkonů by se dalo leccos zlepšit (Ale Penguin je famózní). Ovšem pochvalu si zaslouží intrikářská linka,budovaná kolem Wayne Enterprises,která se omotává kolem gangsterské linie,jenž je hlavním tvůrcem děje. Vazby na politiku, boj o moc a nejednoznačné postavy,jejichž činy zmítají událostmi sem a tam (např. u parťáka Gordona), nakonec drží seriál nad vodou. Faktem je,že od druhé poloviny se ledacos lepší a Tučňák dostává zaslouženě více prostoru. Jen se nedostavuje ta tíživá atmosféra města,které spěje k válce, jak jsme o tom ujišťováni od prvních dílů,ale vše teprve začíná. Platí pro II.sérii......Řekl bych,že závěrečné díly první série se naladily více na filmové verze Batmana a druhá série v tom pokračuje. Díky tomu se seriál stává takový kompaktnější literárně řečeno "čtivější". Příběhy jsou více osobitější a prostor dostávají i všední emoce,které jsou stejně důležité,jako nasupená tvář Gordona (byť herecky mně moc nebaví). Závěrečné epizody s Dr.Strangerem jsou pak skvělé a potvrzují vzrůstající kvalitu. Platí pro III.sérii....Trend pokračuje, známé postavy rozpoutávají dějový kolotoč, který ,co do napětí, se začíná roztáčet čím dál vyšší rychlostí.Osud Gothamu se začíná naplňovat a to, co mi chybělo v první sérii,přichází, a to i díky novým postavám, které parádně doplňují stávající osazenstvo. Temný rytíř přichází...a až do poslední epizody poslední V. série baví.

Show Bennyho Hilla (1969) (seriál)

U mně skvělá přehlídka pestré zábavy,která si bere to nejlepší ze všech koutů humoru včetně resp.hlavně grotesky.

Mr. Bean (1990) (seriál)

Je zajímavé,že ve filmech už tak zábavný není.

Fargo (2014) (seriál)

Platí pro i.sérii......Filmové Fargo "šmrncnuté" Zemí,která není pro starý aneb jak se inteligentní vrah střetl s policií a FBI. A byť nad některými rozhodnutími jsem kroutil hlavou,věřím,že to tak mohlo být,vždyť se vše odehrává na území malého městečka. Nakonec celé vyznění seriálu je přesvědčivé,kdy si žádná scéna na nic "nehraje"a chování jednotlivých postav je uvěřitelné (takže i dost stupidní). Povinná podívaná pro milovníky krimi žánru a skvělých hereckých výkonů Martina Freemana a znovuobjeveného B.B.Thorntona. Platí pro II.sérii....Opět pastva pro oči a mysl. A po shlédnutí posledního dílu mohu s klidem na srdci prohlásit,že jde o ještě intenzivnější divácký zážitek,než první série.Platí pro III.sérii....opět skvost.

Flash (2014) (seriál)

Platí pro I.sérii.....Po zhlédnutí prvních dílů jsem měl pořád pocit,jakobych se díval na Spidermana Sama Raimiho (což není na škodu,nemusí být vše temné) a k tomu se přimíchala "okopírovaná" dvojice mladých vědátorů ala agenti ze S.H.I.E.L.D.u. V dialozích tak zaznívá humor,který dokáže pobavit a ladí k celkovému pojetí seriálu. Jednotlivé díly jsou dějově vyvážené a to i herecky,nikde nic "netahá za vlasy". Nechybí ani spiklenecká postava ,tady v podání vědce H.Wellse a záporáci,kteří svými rozličnými schopnostmi připravují nejednu těžkou chvíli pro hlavní postavy,především Flashe. Ovšem nejvíce mně zaujal devátý díl,kde dojde k setkání s Arrowem.Tady se ukazuje,jak tvůrci nechtějí nabourat temnější koncepci tohoto seriálu a nechávají Flashe více "mládežnického" a o poznání odlehčenějšího. A dělají dobře,protože svět není jen černobílý a to platí i o těchto postavách,kde se rozdílný charakter dokáže doplnit i když to není jednoduché. Platí pro II.sérii....tady se trochu projevuje roztříštěnost děje,aby se umožnil vznik dalšího seriálu (Legends Of Tomorrow) a některé motivy se začínají opakovat (rodinné trable detektiva Westa aj). Zato souboj mezi oběma "rychlíky" v rámci alternativní Země dokáže pozornost udržet. Bohužel, jak začíná v druhé polovině seriálu boj o záchranu "milované", tak to trochu upadá (ždímání emocí za každou cenu). Platí pro III.sérii....úpadek pokračuje a až na pár momentů se série dostala do průměru. Jde znát,že nápady docházejí,jelikož častěji se opakují motivy z předchozích sérií.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Platí pro I.a II.sérii.....Další variace na Draculu,tentokrát zahalena do hávu epidemiologické nákazy se spoustou malých červíků a nakažených. První série má všechny atributy solidní podívané,ale trochu je tu cítit (kromě pachu amoniaku) nesoulad mezi apokalyptickým podáním,jenž je nadřazeno nad jednotlivými scénami,které k němu vedou. Herecky je vše OK a zpracování taky,byť k některým scénám by se pár výhrad našlo (obvzvláště v dílu,který se téměř celý odehrává na čerpací stanici). Jediné,co mně moc nenadchlo,je vizáž samotného Draculy,kdy tvář působí až moc plastikově. A taky to chtělo v druhé sérii trochu více "děsivosti",nějak se začalo vytrácet napětí,ale zápletka je stále fajn..III.a IV.série...čím dál méně zajímavé,obzvlášť poslední série,která odkazuje na koncentrační tábory, zřizované za II.světové války.