• Pohádka

Z Lark Rise do Candlefordu (2008) (seriál)

Tohle se BBC opět povedlo. Přesně tak, jak to mám ráda. Bohatý děj=bezpočet rozmanitých figurek, postaviček a postav, jejichž osudy se proplétají v řadě naivních, komických, smutných i srdcervoucích sociálních interakcí. Tolik porozumění, lásky a vzájemné pomoci mezi lidmi z různých vrstev společnosti nenajdete hned tak v jakémkoli jiném seiálu. Při některých scénách se prostě nelze ubránit slzám. To vše umocněno kouzelnou výpravou a naprosto exkluzivními hereckými výkony. Pohlazení po duši vysoké kvality!

Matka Kráčmerka (1934)

Nedošínská-Pištěk=TOP. Vrbský-Pešek=TOP. Scénář=TOP. Dynamická režie=TOP. Zábava=TOP na entou!!! Konkurenceschopný TOP=Když Burian prášil přišel na svět až o 6 let později.

Slunce, seno, erotika (1991)

Troška, bravo!!! Rodinná komedie, obsahující krásnou přirozenou nahotu a navíc skvěle komediálně zúročenou, nemá ve světovém kině obdoby a mít nikdy nebude! Na "svobodném" Západě a v USA zcela nepřípustné nebo jen silně cenzurované. Kdo našel u nás po roce 1989 podobnou odvahu a umělecký vkus? - NIKDO! V bývalé východní "totalitě" bylo, co se přirozenosti a vkusu týká, více svobody než na celém Západě dohromady a nejodvážnější byla zejména DEFA v bývalé NDR. Uživatelů-božích hovádek, kteří zde označují Troškovu vysoce uměleckou nahotu za porno, bych se zeptala - "víte vůbec co je to porno?...viděli jste vůbec někdy porno?!" Zatímco porno je jeden velký a zbytečný HNUS a byznys, přirozená nahota je naší součástí, a proto i součástí naší kultury. ....Ultimátními filmovými díly s vysoce uměleckým zobrazováním nahoty/erotiky jsou díla Piera Paola Pasoliniho, ale ten netočil rodinné komedie ani filmy pro mládež!

Dětství Gorkého (1938)

Knihu jsem četla již několikrát a určitě se k ní ještě několikrát vrátím - je totiž jedním z největších pokladů světové literatury! Filmová trilogie (z let 1938-40!!!) je zase pokladem světové kinematografie, i když samozřejmě nemohla obsáhnout přebohatý děj/obsah knižní předlohy a  kamera i přepychové herecké výkony jsou občas pod viditelným silným vlivem němého filmu. ...Repríz, co se mé osoby týče, už bylo také mnoho a mnoho jich ještě určitě bude!

Děvčata (1961)

Tak tohle pohladí divákovu duši. Kultura je holt kultura. Přepychový dyzajn, krásné zimní exteriéry, příjemné interiéry, suverénní a milé herecké výkony, velmi dobrá zápletka ze života mladých lidí v neobvyklém prostředí. Reakce hlavní protagonistky na "sázku o ní" je sice poněkud filmově předramatizovaná a prodlužovaná, ale to je v tomto případě jen kosmetická vada. ...I přes zimní prostředí, jeden z nejhřejivějších filmů, jaké jsem kdy viděla!

Rogopag (1963)

Rossellini(**): ano, narazit na psychopata není žádný med a jedna z možností, pokud to na daný typ  psychopata platí, jak se ho zbavit (to bývá obvykle totiž velmi těžké) je, obrazně řečeno, natřít "černou", která ho přitahuje, na "bílou", která ho odpuzuje. Více invence by tady té fádnosti určitě prospělo. Godard(odpad): rádoby intelektuální sci-fi marast, spíchnutý narychlo levou zadní. Úpadková "nová vlna" opět jak vyšitá. Ani nastrčený sexy plejboj na plovárně na tom nic nemění. Pasolini(*****): dokonalá politicko-sociální satira, kde PPP dává (mimo jiné) volný průchod své nenávisti k tzv. průměrnému člověku/občanovi, který je tupý,  odevzdaný, nepoužívá mozek, nechá se vláčet jako kus hadru, ale i agresivní a egoistický, a proto je původcem všeho zla na světě. Zajímavý Welles jako "Pasolini". Gregoretti(*****): další dokonalá satira, tentokrát na téma konzum=spotřební společnost, konzum jako ideologie. Tognazzi velice charismatický muž a skvělý herec. ...Jako celek vychází 3 hvězdy, ale chtě-nechtě musím dát 5 za poslední dvě přepychové povídky.

Dobrý voják Švejk (1956)

Knihu jsem rychle odložila = Haškův podivný literární jazyk mi vůbec nesedl/mě nebavil možná i proto, že jsem viděla Steklého filmy nejméně stokrát před samotnou četbou. Filmy jsem si zamilovala a kniha mi pak připadala poněkud "šedivá", krkolomná a těžko stravitelná. Steklý geniálně použil formu volného řazení úsměvných, ironických a absurdních skečů/obrazů jako jediný možný filmový jazyk, který nejlépe, nejpřesněji a nejostřeji vystihuje to, čím Haškovo Švejk je: anti-válečnou karikaturou, satirou, groteskou a komedií. Švejk není filosof, ale "šašek", který svojí "blbostí" trefí často do černého. Pan Březina, autor Lexikonu českého filmu, má samozřejmě opět výhrady k takovému zfilmování Švejka, neb on hodnotí filmy čistě podle kladného či záporného postoje jejich tvůrců k socialismu. Snad mu nějaký ten "svobodný umělec" udělá radost a natočí jemu i ostatním anti-rudým d´áblům Švejka ve stylu "nové vlny". Já zůstanu věrná Švejkovi Karla Steklého, neb dokonalejší Švejk než ten Steklého na filmovém plátně ještě nebyl, není a nebude!

Holka na krátkou trať (1984) (TV film)

Povedená sonda ze života mladých učnic za socialismu = v pohodové a lidské "totalitě" (od 1989 máme tu pravou totalitu = nelidskou/US-americkou/fašistickou!). Výborný scénář (Zinnerová) s řadou lidových moudrostí nebo bonmotů. Skvělý Robert  Vrchota, jehož herectví "na stará kolena" je prostě geniální - tak přirozené a lehce plynoucí, že nemá široko-daleko konkurenta! Pavlíně Mourkové  role sedí a zvládla ji "svým způsobem" velmi pěkně. Drhovi se pár podobných věcí na podobné téma opravdu povedlo - nikdo jiný tuto tématiku lépe nezvlád(a)l - ještěže se nepokoušel o tu tzv. "novou vlnu", kterou prý tolik obdivoval - to bychom tu měli o několik úpadkových slátanin typu "Černý Petr" víc!...Ale tyhle bláznivé holky a jejich životní/učńovské "trable" si určitě ráda občas připomenu!

Nejlepší člověk (1954)

TOP satira na tzv. demokratické vlády a na falešnou demokracii vůbec (v ČR před r.1948 a od r.1989 nanovo a tentokrát i donucená pod tlakem boje o světovou moc postupně odhalit svoji pravou tvář - fašistickou!). TOP herecké osobnosti. TOP dynamická režie. Jeden z TOP filmových počinů v historii čs.kinematografie na stále více a více aktuální téma. .....Tupí obdivovatelé "nové vlny" šedesátých let, jděte se vycpat!!!

Pan Vok odchází (1979)

Podle řady době neodpovídajících rekvizit a hlášek jde spíše o jakousi umírněnou/komorní/nostalgickou parodii na dané téma. Hráběnka (Janžurová) celý film v jedněch hadrech? V parodii se to snese...Příjemná oddychovka se skvělým hereckým ansámblem - Růžek, Sloup, Větrovec aj.