• Pohádka

De witte (1980)

Ploché zpracování románové předlohy, která nabízí daleko větší možnosti při převádění na filmové plátno. Vlastně pouze jedna, základní dějová linie - mladý chlapec je všude, v rodině i mimo ni, pošt´uchován, bit, nucen k různé práci apod. a ukřivděný oplácí sám, jak se dá, stejnou mincí. Ani tato hlavní dějová linie není zcela dotažená, vedleší dějové linie a charaktery téměř vůbec nejsou... Nahatá scéna s výrostky u vody měla asi celý film trochu oživit, ale působí v celé té šedi spíše jako pěst na oko.

Aristocrats (1999) (seriál)

300 minut (6x50) celkem zajímavé a poučné kostýmní frašky. Poslední epizoda, zobrazující mimo jiné revoluci/povstání v Irsku, je o něco živější...Na Geraldine Somerville jsem si zde musela dlouho zvykat a Sián Phillips, nezapomenutelná Livia z legendárního seriálu Já,Claudius, je tady už v pokročilejším věku - fyzicky se objeví pouze na konci páté a pak v šesté epizodě, její hlas vypravěčky ale provází celý seriál...Výborné herecké výkony a dobře nastíněné lidské konání, kdy si jednotlivci i celé rodiny ztrpčují život často až k tragickým koncům kvůli přehnaným zásadám, etiketě a pochybné, falešné morálce...Příběh je občas poněkud nepřehledný a také nedotažený = některé postavy/děti se z něj vypaří jako pára nad hrncem, jako by tu nikdy nebyly...Škoda - do poloviny je seriál excelentní, ale od poloviny, kdy se "rozjíždí" příběh sestry Sarah, to jde celé do kopru = všechno kolem jejího sńatku a manželství a posléze i její nevěry je nedotažané a podivně "literární" a humbuk kolem toho všeho ze strany rodiny i Sarah samotné je také spíše knižně přehnaný než reálný. To neustálé lamentování nad poskvrněním rodiny a hledání východiska, jak to napravit, začne rychle nudit a jít na nervy.

Slečna Emma (2009) (seriál)

Živější a barvitější verze než celkem otravná seriálová verze z roku 1972. Na hlavní představitelku jsem si musela ale dlouho zvykat - typem mi totiž vůbec nesedí na roli intrikánky a navíc nemám ráda nemastné neslané průhledné NIC s neustále vyvalenýma očima. Až teprve po několika opakovaných zhlédnutích seriálu jsem uznala, že roli zvládla velmi dobře. Samotná postava Emmy je spíše románová/filmová než přirozená - potřeštěná děvenka, hrající si na znalkyni mezilidských vztahů, ale pravý opak je pravdou, se pomalu mění na uvědomělou ženu, která ale na samém konci ještě sehraje zbytečnou hysterickou scénu. Vše potom št´astně končí, jak se na červenou knihovnu patří...Tamsin Greig exceluje v roli slečny Batesové.

Učedník (2013)

Strohý severský příběh, který by býval potřeboval více "št´ávy a koření". Otec-tyran spěje pomalu a jistě k tragickému konci, který je pro jeho okolí vysvobozením, ale možná i pro něho samého. Musela jsem se vyloženě nutit, abych to dokoukala. Podruhé po tomto "suchopáru" určitě nesáhnu.

Respiro (2002)

Krásná lokalita jihozápadní Sicílie a slunečný, ale i těžký život místní komunity. Film/námět přímo vybízí k tomu, dát větší prostor přirozené nahotě, zejména co se nádherné mužské omladiny týče. To se ale nestalo, protože by to působilo nevěrohodně. V této části světa je pravděpodobně nahota i při horké krvi obyvatel stále velkým tabu a studem. Už jen odkrytá ženská ńadra při koupání v moři vyvolají pohoršení...Zabíjení zvířat je sice podáno jen nepřímo, náznakem, ale i tak to jde na nervy...Konec by se mi býval líbil spíše jasně realistický než ten symbolicky poetický a navíc nejednoznačný.

Přejezd Cassandra (1976)

Řešení už tak podivně vzniklého problému je zde technicky i politicky naprosto nesmyslné, nelogické, opravdu jen filmové pro zábavu, pokud tedy vyložené nesmysly někoho baví. Problém by se dal a hlavně by se musel v Evropě té doby řešit úplně jinak. Jediné výpovědní hodnoty tohoto dílka jsou, že před USA je vždy třeba se míti hodně na pozoru a že Západ považoval (považuje?) Východ za něco méněcenného, za smetiště, kam se dá odkládat kdejaký, i ten nejnebezpečnější, sajrajt...Že by si tehdejší Východní blok nechal zatáhnout jen tak na své území něco takového a vůbec něco ze Západu, to je holý nesmysl, produkt chorobného západního myšlení...Hvězdné obsazení určitě v té době táhlo a možná táhne i po letech. Já osobně Lorenovou nemusím a sem vůbec nepasuje, Harris je odpudivý a svým zjevem tahne film ještě více dolů. Chvílemi otřesná uši trhající hudba se snaží vybičovat napětí na nejvyšší možnou míru...Jedna hvězda za Ingrid Thulin, O.J.Simpsona, hezké záběry na krajinou jedoucí vlak, hororové záběry starého mostu a dobře zfilmovaný/ztrikovaný propad části vlaku na konci filmu.

The Mill on the Floss (1978) (seriál)

Skvěle a dynamicky na obrazovku převedená BBC adaptace románové rodinné-kroniky od George Eliotové...Otec prošustruje všechny peníze na soudních sporech a přivede rodinu na mizinu. Vztah bratra a sestry připomíná žabomyší válku. Dobrosrdečná, ale svéhlavá sestra miluje svého bratra, zatímco on je k ní velmi tvrdý až nenávistný. Nešt´astná sestřina láska ke snoubenci své nejlepší přítelkyně vrhne na rodinu zlou pověst a bratr vyžene sestru z domu, matka odchází s ní. Když se věci začnou pomalu a jistě opět obracet k dobrému, přichází nečekaná katastrofa a s ní tragický konec a la "Romeo a Julie".

O princezně, která ráčkovala (1986) (TV film) odpad!

Tuhle "krrrrávovinku" nemohla zachránit ani Janžurová s Bohdalovou. Ráčkovat jenom proto, že si to někdo přeje? Pohádka, která učí děti ráčkovat? Nemělo by to být spíš naopak? Jinak mi to ráčkování, do kterého se museli herci evidentně nutit, lezlo totálně na nervy. Po deseti minutách jsem to vypla a už nikdy více !

Zbraně pro Prahu (1974)

Námět zajímavý, ale jeho povrchní a laciné zpracování nadchne tak jedině děti.

Strach nad městem (1975)

Belmonda nemusím a tenhle film také ne. Velice vyčpělé krimi s řadou záměrných nesmyslů. Proč ta dáma na začátku filmu jednoduše nevypne telefon z elektriky? Proč právě v tomto prekérním okamžiku si nějaký muž splete byty? atd. Protože jinak by bylo o jeden doják s Belmondem méně.