• Pohádka

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film) odpad!

Obrazy pohodové letní atmosféry nemohly zachránit tuhle silně cenzurovanou na-jedno-kopyto-slátaninu.

Neha (1991) odpad!

Odpudivé, ponuré, nicneříkající, dekadentní kino, které dostalo oprávněně na 40 let STOPKU, nám hned po r.1989 začalo předvádět, co je to umělecká svoboda. Fuj!

V kruhu koruny (2012) (seriál) odpad!

Anglickou královnou byla i černoška?! Církevním hodnostářem v té době mohl být v Anglii i černoch?! Ne, děkuji! Protlačovat ohavnou a nebezpečnou multi-kulti či etnickou korektnost i do historie, kdy něco takového bylo naprosto vyloučené a nemyslitelné, je gzblití!!!

Císař Augustus (2005) (seriál) odpad!

US-americký nesmysl o starověkém Římě v čase (Cézara a) Octavia Augusta. Pod ruku se mi dostala verze 2x2hodiny - první dvě jsem protrpěla v "úžasu" a hnusu zároveń, zbylé dvě jsem už brala rychloposuvem. V průběhu sledování této TV-fekálie jsem se doslova styděla za tvůrce i jako divák, ale pokud jsem to chtěla posoudit, musela jsem se s tím, jako vždy, i seznámit...Naprosto scestný a ubohý děj, Santiago Cabrera jako Octavián totálně mimo mísu - zjevem i pro Octaviána nereálným chováním, kompletní cenzura všeho a všech (kromě krve samozřejmě), gladiátoři US-amerického typu nesměli chybět, celý tento zbytečný spektákl zakončen a la červená knihovna. Jonathan Cake (též ústřední postava-gladiátor) mi velmi brzy začal lézt na nervy svým neustále nasupeným a  zamračeným ksichtem, ale můj typ to není v jakékoli produkci...Dílko jen pro extrémně nenáročné až slaboduché obecenstvo!

Bonanza (1959) (seriál)

Slavná haulywůdská "western-klasika" o US-amerických farmářích a nejrůznějších kriminálních živlech po té, co již zabrali velkou část země původním obyvatelům - indiánům, které také již zvětšího vymordovali, aby se pak mohli začít vraždit navzájem - sotva ti "hodní" pochovali jednu mrtvolu, už se opodál válelo dalších pět, a tak pořád dokola. Slaboduché epizody jedna horší než druhá, a že jich je požehnaně, nejen že naivní, ale celá řada z nich doslova debilní. Než dojde k samotné, často jen velmi krátké zápletce/ekšn, vyslechneme si zdlouhavé otravné klišé-dialogy z červené knihovny - krev balená do romantiky = vývozní, patentovaný artikl Haulywůdu...Nad vodou to tady jakžtakž drží velmi dobré in- a ex-teriéry, "na stará kolena" mám ráda i kulisové pseudo-exteriéry, na které má samozřejmě Haulywůd též patent a které se zde povedly...Jediný pohledný, v začátcích celé dlouhé série 23-letý, Michael Landon...Mimo jiné byla i scéna s mužatkou (ep.40) při prvních TV-vysíláních v některých evropských zemích vystřižena - mužatky nebyly v té době ještě tak populární a žádané jako dnes.

Světlo jeho očí (1936)

Přeslazená červená knihovna není zrovna moje parketa. Ale jednu hvězdu musím dát za, jako vždy a všude, perfektně profesionální, a přitom naprosto přirozenou Růženu Šlemrovou, která to tu rozsvítila hned v úvodu svojí nádhernou a odvážnou průhlednou róbou, že měl Dohnal při pohledu na její poprsí očividně problém, aby nevypadl z role. Kabátovou nemusím, působí na mě vždy a všude velice chladně a odtažitě...Dílko  vskutku nevalné hodnoty.

Spanilá jízda (1963)

Kdysi dávno jsem toto dílko zavrhla a dokonce s tím, že navždy - byla jsem totiž doslova otřesena jeho unylostí, sporým a chaotickým dějem a téměř "němým" scénářem, avšak ty nádherné záběry kamery na plátně 16:9 se mi před očima občas objevovaly celá ta léta. Nedávno, tedy už dlouho v době konzumu, kdy kultivovaný divák nemá vlastně po čem kvalitním sáhnout, jsem se opět vrátila do kina let minulých a sáhla s napětím právě po Spanilé jízdě a hodila ji v HD kvalitě na velkou TV-obrazovku. A šok! - samozřejmě podpořený mojí náklonností k historickým "středověkým" filmům a k formátu 2.35:1. Opravdu jsem se pokochala tímto jakoby rozumem nekontrolovatelným proudem asociací zhmotnělých přepychovou kamerou. Václav Špidla byl pro role neduživých středověkých magnátů jako stvořený (dříve ve filmu Proti všem), příjemné vidět ve filmech poměrně vzácnou Vlastu Fialovou, Kostku nemusím, ač herec výborný. Postava Katruše mi připadá v dané konstalaci dosti nereálná, ale jako volná asociace pro zpestření mdlého děje, budiž...Ráda zařadím po mnohaletém nezájmu tento skvost do své filmotéky!

Babovřesky (2013)

Proboha, kdo čeká od zprivatizované kapitalistické kinematografie zázraky, musí být blbec par excellence. Konzum není o umění, kulturnosti nebo kvalitní zábavě, ale jen a pouze o penězích a laciné slávě. Umění/kultura se stává zbožím a divák je degradován na konzumenta, platiče a snoba, diváka v tom pravém smyslu slova konzum nepotřebuje!...Pan Troška patří, bohužel, mezi ty režiséry, kteří bez bývalé "schvalovací komise"(pro mnohé umělce jakési "ochranné ruky") ztrácí soudnost, propadnou konzumu a místo umění začnou vyrábět zboží s vidinou rychlého zbohatnutí a získání pofidérní slávy "US-amerického" typu. A tak se jeho vkusný lidový humor z před roku 1989 mění v "lidový" humor nereálný, vlezlý a vulgární...Babovřesky určitě nabízejí pár povedených komických scén. Geniální komika Kikinčuka je nepřehlédnutelná, Synková je figurka sama o sobě - dokonalá a nenapodobitelná. Mamma Roma a la Latrína je opravdový úlet a úděs jak vizuálně, tak roma-projevem a k tomu ještě ten její  frajerskovulgární scénář - HNUS! Nezajímavá "von Dráček" pravděpodobně s přešitou "verandou" je tady docela fajn. Dolanský mi vždy a všude připadá jako neandrtálec a vůbec ho nemusím...Posledních ca.30 minut už dochází filmu dech = přepísknutá stopáž stáhla film ještě více ke dnu!

Holka na krátkou trať (1984) (TV film)

Povedená sonda ze života mladých učnic za socialismu = v pohodové a lidské "totalitě" (od 1989 máme tu pravou totalitu = nelidskou/US-americkou/fašistickou!). Výborný scénář (Zinnerová) s řadou lidových moudrostí nebo bonmotů. Skvělý Robert  Vrchota, jehož herectví "na stará kolena" je prostě geniální - tak přirozené a lehce plynoucí, že nemá široko-daleko konkurenta! Pavlíně Mourkové  role sedí a zvládla ji "svým způsobem" velmi pěkně. Drhovi se pár podobných věcí na podobné téma opravdu povedlo - nikdo jiný tuto tématiku lépe nezvlád(a)l - ještěže se nepokoušel o tu tzv. "novou vlnu", kterou prý tolik obdivoval - to bychom tu měli o několik úpadkových slátanin typu "Černý Petr" víc!...Ale tyhle bláznivé holky a jejich životní/učńovské "trable" si určitě ráda občas připomenu!