• Pohádka

Její hřích (1939)

Námět by nebyl z nejhorších, ale to zpracování - i na svou dobu příliš prázdné a tahané, mnoho scén bez dialogů, kdy se jen někam jde nebo o něčem přemýšlí = něco mezi zvukovým a němým filmem. Film též značně utrpěl svým happy-endem, který se (prý) v psané předloze nekoná. Kmínková (scénář) nám tak udělala ze zajímavé tragédie pouze a jen další doják z červené knihovny.

Její lékař (1933)

Pokud se nenecháte odradit totálně únavnými prvními ca.25-ti minutami, dočkáte se celkem zábavné komedie, jejímž tahounem, vedle několika dalších hereckých es, je především Hugo Haas. Baarová byla ve svých začátcích, tj. včetně zde, snesitelnější a zajímavější než později na vrcholu své kariéry. Techtle-mechtle mezi Haasem a Baarovou mimo kameru jsou z jejich zdejších výstupů zcela zjevné - jestli se pletu, tak at´ se propadnu do Západního Německa!

Ježíšek je neřád (1982)

Tak tohle by (bývalo) chtělo kvalitní (nejlépe ten předrevoluční socialistický) český dabing a stalo by se to bezpochyby další diváckou bombou, tentokrát jen pro dospělé, importovanou z Francie. Tohle opravdu není rodinná komedie pro všechny a la Louis De Funés. Tohle je dokonale bláznivé divadlo s ostřejším námětem včetně černého humoru a hlavně s velmi, až přehnaně, vulgárním scénářem...Tohle se musí slyšet a ne číst, tady prostě žádné titulky, ani české - kdyby byly, nezaberou, tady splní svůj účel jen 100%-ně trefený dabing nebo perfektní znalost francouzštiny...Povedený tyátr na-en-tou, jakých se zase tak moc nenajde!

Jméno růže (1986)

Koukatelnější a přijatelnější drsná taškařice ze středověku než o rok starší  Verhoevenovo "Maso a krev". Zvětšího z jiných filmů zprofanovaný anglo-americký ansámbl na autentičnosti snímku určitě nepřidá, ale byznys je holt byznys! Výprava i dusná atmosféra děje velmi dobré. Podivný a celkem nepříjemný konec=láska k bohu zvítězí nad láskou(?) k dívce a ta je pak ponechána svému osudu v chudobě, ač mladý učeń sní a blábolí téměř polovinu filmu o úplném opaku. Při prvním zkouknutí dosti zajímavý a zábavný počin, každé další sledování jde ale rychle od deseti k pěti.

Jo (1971)

V mládí jsem tuhle "šílenost" zaregistrovala asi jen letem-světem, neb jsem na ni úplně zapomněla. Nedávno jsem na ni opět narazila a opravdu jsem se dobře pobavila. Skvělá adaptace divadelní hry, která je určena čistě pro zábavu a nikoli pro filosofický/kritický rozbor. A zábava je to vskutku kvalitní = zápletka,  scénář, herecké výkony včetně původního českého dabingu (Filipovský, Sejk, Větrovec, Švormová aj.). Hlasy Sejka a Větrovce jsou také unikátní a tak rozdílné v barvě i dikci, že nechápu, proč se jeden uživatel (a možná více uživatelů?) rozčiluje nad tím, že Sejk nadaboval dvě postavy. Není to pravda, asi má špatný sluch, postavu  Tonelottiho (Galabru) mluví Větrovec, zatímco postavu Ducrose (Blier) mluví Sejk. Komedie, k níž se budu ráda vracet - "Krucinálfagot, přece si můžu udělat sošku!" - BOMBA (a spousta dalších)!

Jude the Obscure (1971) (seriál)

Velmi dobrá BBC adaptace podle velmi podivné předlohy Thomase Hardyho...Sen mladého Jude o studiu na univerzitě se nesplní a musí tak zůstat u řemesla, které se vyučil. Když pak vstoupí do jeho života jedna žena a pak druhá, kolo osudu se nezadržitelně roztočí až k tragickému konci. Dobré herecké výkony nezachrání tento poněkud nerealisticky smotaný a na koleně lámaný příběh/námět. Fiona Walker se objevila o několik let později v legendárním BBC seriálu Já,Claudius.

Julie odvedle (1977) (TV film)

První velká láska a problémy každodenního života se střídají se scénami ze hry "Romeo a Julie" , kterou právě zamilovaná dívka čte ve škole. Ďurdiak se přece je více hodí na prince než na civilní postavy.

Jungfrau am Abgrund (1990)

Dekadentní kapitalistické kino propaguje/předvádí často erotiku/sex/nahotu ve spojení s hnusem všeho druhu, samozřejmě včetně krve. Tady je další ukázka úpadkové zábavy  pro občany "svobodného světa"! Pasolini už sice napsal před šedesáti lety, že pro mladé lidi je sexualita v kapitalistickém konzumu spíše zátěží než radostí, ale že by mladé dívky prožívaly menstruaci tak, jak ukázáno v tomto ohavném psycho-guláši, to určitě ne. Myslím, že takto prožívá své hojné menstruace Herr Andersen a řada psychopatů jemu podobných!...Zajímavá psychadelická hudba tady dobře pasuje=jak pr... na hrnec!

Kalhoty od krejčího ze Lhoty (1988) (TV film)

Vtipná a zábavná pohádková satira na téma KONZUM, který tady, bohužel, máme od r.1989 natvrdo, natrvalo a se všemi nedozírnými následky. Ale hloupým, nenažraným a sebestředným primitivům stejně nemá cenu něco vykládat!

Karel a já (1942)

Haulywůdsky vykonstruovaný a přitroublý "nápad" jsem dokoukala s vypětím posledních sil. Pešek výborný, Plachta s koníkem velmi milý, Marvan, ač v roli dobráka, nesnesitelný.  Otravné, nezábavné na-jedno-kopyto-hašteření od začátku do konce. Tohle už mi nesmí na oči!