• Pohádka

Jak si nepodělat život (2019) (seriál)

Tohle se nedá a ani to nemá cenu nějak moc komentovat - prostě dekadentní spotřební společnost produkuje dekadentní spotřební umění neboli zboží. Tady máme další produkt takové zbožní pásové výroby. Produkt pro generace dorostlé a narozené po r.1989, které se velmi rychle vzdalují své lidské přirozenosti a stávají se samy produktem konzumu a zároveń jeho lehce manipulovatelným otrokem...I zde se "společensky i politicky svobodní" tvůrci snaží svoji uměleckou nemohoucnost občas maskovat bezduchou stupiditou a lacinou vulgárností...Hudba, zvláště u třetí povídky, je zde odstrašujícím příkladem úpadku současné hudební scény...Jednotlivé povídky: první-1, druhá-odpad, třetí-1, čtvrtá-2.

Odpočívej v pokoji (2001) (seriál) odpad!

Hlavně že je to americké, že? A dostalo to americká ocenění, že? ...Po 2-3 epizodách jsem to musela vypnout - ztráta času i nálady - to je klasické US-lejno o ničem - tovární produkt pro trh. USA zvítězila i na evropském DVD/filmovém trhu a zaplavila ho z 99% svým brakem. Zkuste jít do prodejny s DVD/BR a žádat o filmy z ostatních evropských zemí - nic nebo minimum, a to jen ony různé "nové anti-rudé vlny", které zvětšiny stojí za starou belu. Zato si můžete vybrat tuny propagandy násilí, krve, depresí a slaboduché romantiky z US-produkce. To samé platí o tom, co se promítá v kinech a v TV...Konzum je nemilosrdný - v Evropě ted´ máme místo evropské kultury USamerickou pakulturu. Hnus!

Šarlatán (2020)

Další vlezdoprdelkové dílko pro současné mocipány, anti-rudé d´ábly a nemyslící otroky konzumu. Filmová řemeslnice Agnieša H. vůbec v posledních letech propadla vášni točit zvětšího lživé antikomunistické politicko-sociální taškařice poplatné současné fašistické tržní ideologii. Ví totiž, jako všichni ti bezpáteřní umělci-řemeslníci, že se musí totálně podrobit ideologii konzumu jako jediné možné a tolerované, jinak by ji konzumfašisté (krycí jméno "demokraté") smetli se stolu a zašlapali do země jako červa. Nesnesou a nebudou tolerovat nic a nikoho, kdo by se postavil do cesty konzumu, i za cenu zničení lidstva. Navíc se pak rvou sami mezi sebou o nadvládu nad světem, v čele s nejzákeřnější a nejkrvavější bestií - USA.... Nové filmy vůbec nevyhledávám, je to téměř všechno době poplatný brak. Ale když jsem narazila na propagační materiály o filmu Šarlatán a dočetla se, že Ivan Trojan a celkem mužně přitažlivý Slovák Juraj Loj zde dostali velmi zajímavé a nezvyklé role, odhodlala jsem se film zkouknout i s tím, že budu muset zase přetrpět to přehnaně brutální, vulgární, povrchní a zároveń směšné líčení tehdejší StB a socialismu vůbec. Přetrpěla a ani to moc nebolelo, neb je to dnes už spíše k smíchu, jak se pořád "demokraté" snaží odvracet pozornost od svých zločinů tím, že špiní druhé, jinak smýšlející...Ale na očekávaný odpad to k mému překvapení určitě nebylo. Mikolášek je dobře (+podle skutečnosti?) vykreslen jako jasný psychopat, sobecký a sebestředný, léčení bylo pro něho byznys. Narušenou osobnost dokazují činy jako pokus o sebevraždu, utřískání k smrti kot´at v pytli o skálu, zabití embrya v těle ženy svého milence, chladnokrevné svalení viny za smrt pomyslných soudruhů na svého milence, který ho opravdu miloval, zatímco Mikolášek byl citově chladný a milence měl jen jako sex-objekt. Milostný vztah Mikoláška a Palka je podaný zajímavě, ale až moc decentně - ani Agnieša neodolala současné tvrdé cenzuře, kterou vyžaduje komerční trh. Práce s nahotou a erotickými scénami je i tady katastrofální. Lépe žádná erotika/nahota než ta mrzačená. Po krátkém čase sledování jsem musela zapnout cz-titulky, neb hercům vůbec nebylo rozumět - 80let staré filmy jsou lépe ozvučené než tenhle. Film si pravděpodobně už nezopakuji - přece jen je to i přes velmi dobré herectví obou hlavních představitelů a přes zajímavé téma filmový brak...Jiří Černý zahrál velmi pěkně svoji menší nenápadnou roli Mikoláškova ex offo obhájce.

Taxi, maringotka a korida (1958)

Laciný humor, dějová zápletka pro děti, francouzská Merilyn Monró, přepychový Fantomas, přepychová taneční kreace de Funése, přepychová bitka v klubu, přepychové exteriéry - vedle současného úpadkového kina, které už nenabízí nic jiného než krev, deprese, slaboduchou romantiku nebo anti-rudé lži, se stává i takováhle nenáročná, ale poctivá filmařina klasikou!

Zlo pod sluncem (1982)

Tady jsem překousla všechny ty nesmysly a výmysly, kterými nás královna krimi-pohádek krmí a oddala se pouze zábavné krimi-frašce - a ta se opravdu povedla. Velmi pěkné prostředí (ex- i interiéry), skvělé herecké obsazení a superbní původní český dabing (1983). Sylvia Miles je zde pro mě absolutní TOP, at´ už v originálním zvuku nebo ve spojení s unikátním "křaplavým" dabingem Nelly Gaierové. Tohle dílko si určitě ráda zopakuji a ne jednou!

Kalhoty od krejčího ze Lhoty (1988) (TV film)

Vtipná a zábavná pohádková satira na téma KONZUM, který tady, bohužel, máme od r.1989 natvrdo, natrvalo a se všemi nedozírnými následky. Ale hloupým, nenažraným a sebestředným primitivům stejně nemá cenu něco vykládat!

Jak se peče štěstí (1981) (TV film)

Proč mluví čertovská babička jako Křemílek a Vochomůrka? A k tomu zase to otřesné bohdalovské pitvoření?...Jinak příjemné a elitní herecké obsazení. Suma sumárum-další nádherná kulisová socialistická klasika.

Pták Ohnivák (1997) odpad!

Nedokoukala jsem to! Nešlo to! Další filmové zboží vyprodukované čistě pro konzum, kde umělecká i výpovědní hodnota se rovnají nule. Od r.1989 je byznys na prvním místě, umění se nerentuje...A zpěv pohádkového ptáka ohniváka si představuji úplně jinak, jenom ne jako vytí operní divy.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Milá socialistická klasika, tady ale jaksi spíchnutá horkou jehlou = vyčpělé/chladné kulisy, mdlé herecké výkony s vyjímkou přepychového Ráže v roli lucifera, Svobodové v roli staré dobré tetky a skvělé bandy loupežníků. Ale i přes veškerá negativa stále vkusná a zábavná podívaná pro dospělé a hlavně pro děti.

The Barchester Chronicles (1982) (seriál)

Další Trollopeho těžkopádná a nestravitelná předloha přetavená do TV-seriálové podoby stejně roztahaně, unyle a nestravitelně. Jakési mrtvé literární mentorování nedopadlo na ekranu o nic lépe. Nesnesitelná figura až nereálně submisivního Septima (Donald Pleasence) by občas potřebovala pořádně nakopnout, aby se probrala z té své nekonečné letargie, paní slepice Neroni (Susan Hampshire) je zase ukázkově přechytralá a do všeho a do všech vidí tak jasně, až je s podivem, že ji ohavný d´ábel Obadiah Slope (Alan Rickman), do něhož se vehementně a beztrestně naváží, nesrazí jednou ranou z empírového sofa na zem. V roli H₂SO₄-madam Proudie exceluje Geraldine McEwan... Snažila jsem se tomu přijít na chut´ né jednou, nepřišla!