• Pohádka

Historky z Ražické bašty (1979) (TV film)

Suchopárné až běda! Jako by ani jeden z herců nebyl ve své kůži - nebo lajdácká režie? Adamová i Karešová se do přidělených rolí vůbec nehodí - úplně mimo mísu. ...Díky, tento "klobouk" odhazuji v dál.

Housata (1979) odpad!

Vliv "nové-vlny"-60.let je tady opravdu vidět!=úmorné, ubíjející, rádoby-intelektuálně-lidské. K tomu nevýrazné herecké výkony a příběh vlastně o ničem. Proti téhle uspávací hrůze je "Holka na krátkou trat´" úplný unikát na podobné téma!

Mallens, The (1979) (seriál)

Skvělá TV-adaptace rodinné ságy z pera Catherine Cookson. Obsáhlý baladický příběh několika generací jedné rozvětvené famílie, kde si všichni, i když se mají i rádi, lžou a žijí na lžích, intrikách a tajemstvích. Spouštěčem celé té tragické a nekonečné laviny neštěstí je ambiciózní, ale svým způsobem nešt´astná guvernantka Anna Brigmore v podání exceletní Caroline Blakiston. Také všechny ostatní herecké výkony mají TOP úroveń. Ponurý děj vtáhne určitě každého, kdo má rád dějově hutné a bohaté (romanticko-tragické) příběhy.

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

"Psychiatrie" a la Chytilová, na což jsme u téhle, vše a všechny kritizující, dámy zvyklí. Úděsné a téměř nekoukatelné/nestravitelné po všech stránkách včetně kamery a hudby. Nešokuje to, co Chytilová kritizuje, ale spíše filmový jazyk/způsob, jakým to kritizuje. Tohle není a nebude moje parketa.

Pan Vok odchází (1979)

Podle řady době neodpovídajících rekvizit a hlášek jde spíše o jakousi umírněnou/komorní/nostalgickou parodii na dané téma. Hráběnka (Janžurová) celý film v jedněch hadrech? V parodii se to snese...Příjemná oddychovka se skvělým hereckým ansámblem - Růžek, Sloup, Větrovec aj.

Poprask na silnici E 4 (1979)

Přepychový socialistický dyzajn, ale humorných scén/hlášek jako šafránu. Herecká "banda" skvělá, ale těžkopádný scénář je i na ni moc velké sousto. Štěpnička umí i komedie, ale přeslazený úsměv po mamince mu nesluší. Mimo jiných potěšili zvláště Vochoč a Homola - komičtí už od pohledu a herci par excellence. Překousla jsem i "krále" českých tók-šou, pocházejícího evidentně z "bohem-vyvoleného-národa", v roli do-společnosti-integrovaného-Roma, kterou zvládl celkem povedeně - vůbec ho totiž nemusím a nikdy jsem nemusela = vždy mi připadal jako gauner, který čeká na svou příležitost - a dočkal se. ...Komedie, která si občasnou reprízu určitě zaslouží.

Vetřelec (1979)

Doslova kultovní sci-fi klasika, avšak časem již poněkud vyčpělá a místy zdlouhavá a únavná. Musím na to mít opravdu náladu, abych to zkoukla celé naráz.

Jeden hot a druhý čehý (1978)

Luí i tady už vypadá vyzábleji a není tak roztomilý jako dříve, Aný vůbec nemusím a k tomu dokonale přitroublý námět. Ne, díky!

Leť, ptáku, leť! (1978)

Ukázka zlatých časů ČSSR je zde, bohužel, spíchnutá velmi horkou jehlou. Zacházení se slepicí ve třídě není zrovna k smíchu a korunu všemu nasadil pak sám pan učitel, který, ve snaze slepici osvobodit, ji vyhodil ca.ze 3.patra školy - jestli nejsem úplně blbá, tak slepice nelétá/nemůže létat jako pták, proto nám pan režisér už raději neukázal, jak slepice dopadla...Michael Dymek tady už moc hezky povyrostl.

Proti větru (1978) (seriál)

Ca.ve své polovině dostane do té chvíle celkem slušný seriál smrtelnou ránu v podobě živelného povstání, podle jehož neuvěřitelného průběhu to vypadá, že bud´ nám režiséři předvádí holý nesmysl, anebo všichni trestanci/povstalci a hlavně pak jejich vůdcové byli imbecilové = opravdu utrpení, i pro vojensky neškolenou ženu, jako jsem já, se dívat na to, jak hloupí povstalci dovolí asi stejnému počtu vojáků doběhnout až k nim, zaujmout palebné postavení a nechat se pak od vojáků postřílet jako stádo ovcí. Místo toho, aby utíkali někam na kopec a tam se nechali postřílet jako boží hovádka, mohli kdykoli napadnout lesem pochodující vojáky ze všech stran a určitě by to dopadlo trochu jinak a hlavně přijatelně a více logicky pro nás, pro diváky. Bohužel jsme dostali naservírováno něco nestravitelného, alespoń pro mě, protože jedna z věcí, kterou ve filmech nesnesu, jsou vyložené, do očí bijící, nelogické a nedůvěryhodné nesmysly. Seriál sice bazíruje na skutečných událostech, ale protože nám autoři celou polovinu příběhu vůbec, ani v nejmenším nenaznačili, že trestanci jsou mentálně opoždění, musím průběh a výsledek povstání považovat za bujnou fantazii, která se tvůrcům komplet vymkla z rukou...Tímhle "povstáním" pro mě seriál přestal existovat. A za hlavního představitele bych se určitě neprovdala a nežila s ním v chaloupce na vršku, ale utíkala bych zpátky do Irska, až by se za mnou prášilo!...Pohádka ušitá pravděpodobně na základě několika málo dokumentů z té doby.